Іван Котляревський - Енеїда (аудіокнига)

preview_player
Показать описание
🔴 Допомога Силам Оборони України:

📋 Іван Петрович Котляревський (29 серпня (9 вересня) 1769, Полтава — 29 жовтня (10 листопада) 1838, Полтава) — український письменник, військовий, класик нової української літератури, громадський діяч.
Його поема «Енеїда» (1798) стала великим твором загальнонаціонального значення нової української літератури, написаним народною мовою.
Котляревський зробив найвагоміший внесок у становлення сучасної української літературної мови. В умовах занепаду всіх різновидів староукраїнської писемної мови, поема «Енеїда», п'єси «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник», написані на основі живого усного мовлення народу, започаткували новий етап формування літературної мови.

«Енеїда» — українська бурлескно-травестійна поема, написана українським письменником Іваном Котляревським, заснована на сюжеті однойменної класичної поеми римського поета Вергілія. Складається з шести частин, на відміну від дванадцяти частин Вергілія. Написана чотиристопним ямбом.
Поема написана в добу становлення романтизму і націоналізму в Європі, на тлі ностальгії частини української еліти за козацькою державою, ліквідованою Росією в 1775—1786 роках. «Енеїда» — перша масштабна пам'ятка українського письменства, укладена розмовною українською мовою. Поема започаткувала становлення новочасної української літератури. Перші три частини поеми були видані в 1798 році, в Санкт-Петербурзі, без відома автора, під назвою: «Енеида. На малороссійскій языкъ перелиціованная И. Котляревскимъ». Повністю «Енеїда» вийшла в світ після смерті Котляревського, в 1842 році. Цей твір є першокласним джерелом з українознавства, українського побуту та культури XVIII століття.
Як і оригінал, сюжет описує пригоди троянського отамана Енея, проте у викладі Котляревського вони подаються в антуражі тогочасної української культури. Після зруйнування батьківщини ворогами, Еней разом зі своїм козацьким військом шукає місця, де зміг би заснувати майбутню імперію. У його поневіряння втручаються боги, намагаючись хто допомогти, а хто завадити його подорожі.

🎙️ Читає: Борис Лобода

Зміст:

00:00:00 частина 1
00:30:09 частина 2
01:03:27 частина 3
02:04:58 частина 4
03:04:08 частина 5
04:08:46 частина 6
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Дякую, було дуже цікаво і інформативно.
Наша зброя в цей момент - вподобайка і комент!
Слава ЗСУ!

himars_o_O
Автор

Дякую. Щиро дякую за Енеїду. Я читала її десь років 45 тому і дуже сподрбалося. Котляревський написав українською ще краще за Віргілія.

ВалентинаІванівна-яр
Автор

Це не пан Лобода?
Дякую за твір.
Вперше "Енеїда" було опублікована в 1798 році!

ЛюбовБеркович-ыф