Stół tapicerski REXEL ST-3/R vs koziołki tapicerskie

preview_player
Показать описание
Pneumatyczne stoły wpływają na wygodę i większą wydajność pracy tapicerów w porównaniu z metalowymi koziołkami, tak często spotykanymi jeszcze w wielu zakładach.

Coraz więcej fabryk mebli w Polsce, decyduje się na zakup specjalistycznych
stołów tapicerskich po to, aby zadbać o komfort
pracy tapicerów i zwiększyć jej wydajność, a tym samym
efektywność. Firma Rexel z Poznania wyprodukowała i sprzedała już ponad 4000 takich urządzeń.

Jak dowodzi badanie przeprowadzone przez Marka Gidaszewskiego,
specjalistę w zakresie bhp, pt. „Ocena uciążliwości wysiłku fizycznego na stanowisku pracy tapicera z użyciem koziołków oraz z użyciem pneumatycznego stołu tapicerskiego ST3, sporządzona metodą szacunkowo-tabelaryczną wg Lehmanna”, zalet stosowania stołów pneumatycznych jest wiele.

Do badania wykorzystano stół tapicerski pneumatyczny ST3 firmy
Rexel oraz klasyczny koziołek. Okazało się, że praca z użyciem stołu pneumatycznego jest lepiej zorganizowana dla pracownika. Opiera się na wykorzystaniu znacznie lepszego rozwiązania ergonomicznego niż praca na koziołkach. Ponadto pozycja pracy pracownika z użyciem stołu nie naraża go na zwyrodnienia układu kostnego – przede wszystkim kręgosłupa – tak jak praca na koziołkach.

Ergonomia pracy i powtarzalność wyrobów
Stoły tapicerskie Rexel ergonomię zawdzięczają przede wszystkim
swojej konstrukcji. Tapicerzy cenią sobie proste podnoszenie i opuszczanie blatu, dzięki czemu nie muszą klękać czy pracować w niewygodnych pozycjach, żeby dostać się do dolnej części mebla. To z kolei wpływa na jakość i powtarzalność gotowych wyrobów.

W przypadku metalowych koziołków nie ma możliwości zmiany wysokości, a mebel jest kładziony na wysokości metra. Trzeba wówczas mebel do tapicerowania podnieść na tę wysokość i raz pracować z góry, a innym razem schylać się i pracować od spodu. Stół tapicerski można opuścić na wysokość 30 cm, więc wsunięcie opiankowanego szkieletu mebla nie stwarza żadnych problemów. Po czym jednym ruchem stopą przesuwa się wyłącznik góra – dół na wysokość oczu, najwygodniejszą dla pracownika.
Gotowy mebel zsuwa się z opuszczonego blatu stołu. Cała operacja odbywa się znacząco szybciej, więc wydajność pracy jest większa, a zmęczenie pracowników – mniejsze.
Ponadto stoły Rexel posiadają przyłącze do urządzeń pneumatycznych.
Po odłączeniu zasilania stół blokuje się automatycznie, zaś odłączenie zasilania nie powoduje opadnięcia blatu.

Stoły tapicerskie Rexel ST-3 posiadają blat roboczy obłożony wykładziną, gdzie zamocowane są metalowe ślizgi połączone z przewodem, który jest uziemiony, dzięki czemu nagromadzone ładunki elektrostatyczne – wytwarzane podczas procesu produkcyjnego – są odprowadzone do ziemi, co eliminuje możliwość samozapłonu

Niższy wydatek energetyczny
Dla całościowej oceny uciążliwości wysiłku metodą szacunkowo-tabelaryczną wg Lehmanna, Marek Gidaszewski w swoim badaniu wziął pod uwagę: wydatek energetyczny (kJ/8 h) wyrażający pracę mechaniczną wykonaną podczas czynności roboczej, wysiłek statyczny związany ze stałym napięciem mięśni podczas pracy w wymuszonej pozycji ciała oraz powtarzalność ruchów określających uciążliwość pracy wywołaną jednostronnym obciążeniem układu mięśniowego. Wydatek energetyczny na stanowisku przy użyciu koziołków wyniósł 4545 kJ/8 h – wydatek średni, z kolei wydatek energetyczny na stanowisku przy
użyciu stołu pneumatycznego ST3 wyniósł 3851 kJ/8 h. A więc wydatek energetyczny przy użyciu stołu pneumatycznego jest niższy o 694 kJ, to jest o 15,27 proc. niż na stanowisku przy użyciu koziołków
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dlaczego warto pracować na stołach tapicerskich Rexel ST-3 

rexelpoznan
Автор

Różnica dwóch minut a stół z 5 000 kosztuje

TheRzymianin