KOMPLETNY PRZEWODNIK po rozporządzeniu GPSR - rozmowa z radcą prawnym mec. Mileną Dorobek-Lis

preview_player
Показать описание

Materiał i wkład merytoryczny przygotowała Kancelaria prawna MDL:

Zapraszamy na opracowanie dyrektywy przygotowane przez mec. Milenę Dorobek-Lis, radcę prawnego i ekspertkę w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców. W tym filmie dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o nowej dyrektywie unijnej GPSR (Rozporządzeniu o Ogólnym Bezpieczeństwie Produktów), która zaczyna obowiązywać od 13 grudnia 2024 roku.

Podczas szkolenia omówimy:
🔸Główne założenia i cele rozporządzenia GPSR.
🔸Obowiązki producentów, importerów, dystrybutorów oraz platform handlowych.
🔸Zmiany, jakie GPSR wprowadza w stosunku do dotychczasowych przepisów.
🔸Sankcje oraz potencjalne ryzyka związane z nieprzestrzeganiem nowych regulacji.
🔸Materiał skierowany jest do przedsiębiorców działających w branży e-commerce, produkcji, dystrybucji i handlu online, którzy chcą działać zgodnie z przepisami prawa unijnego.

📄 O prowadzącej: Mec. Milena Dorobek-Lis to właścicielka butikowej Kancelarii MDL, która wspiera przedsiębiorców w zakładaniu i prowadzeniu biznesów zgodnie z prawem. Specjalizuje się w obsłudze firm z branży e-commerce, produkcyjnej i beauty.

Timeline:

00:00 Wstęp do tematu GPSR
06:30 Jakie firmy są objęte tym rozporządzeniem?
11:23 Obowiązki - odpowiedzialność i dokumentacja
17:01 Obowiązki - etykietowanie towarów
29:25 Obowiązki - kanały komunikacji dla konsumentów
31:07 Obowiązki - marketplace i sklepy internetowe - sprzedaż stacjonarna i internetowa
37:35 Co z towarem będącym na rynku do 13.12.2024 roku?
40:44 Jakie obowiązki mają Marketplace i jak zrzucą je na sprzedawców?
45:58 Odbiór społeczny i pierwsze problemy z GPSR
48:10 Amazon już podchodzi restrykcyjnie
50:01 Jak radzić sobie z skargami o niebezpiecznych produktach?
54:45 Podsumowanie i zakończenie

#KonradSzatkowski #gpsr #dyrektywagpsr #ecommerce #ekspertecommerce #allegro #amazon #rozmowazprawnikiem
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Super przedstawione. Naprawdę extra. dziękuję bardzo

IzabelaBosek
Автор

Bardzo dobrze sie oglądało. Pani Mileno dziekuje za poradnik❤

konradsetnicki
Автор

Z jednej strony jest w filmiku, że Importer ma obowiązek sprawdzić producenta i odesłać towar jak nie spełnia wymogów.
Z drugiej jest stwierdzenie, że jak importer powie "tak dał producent" to kontrola idzie do producenta.
Więc tutaj jakby 2 do ukarania.

GacekSSJ
Автор

35:11 - jak to się ma do odpowiedzi @MilenaDorobek-Lis
1 dzień temu
Produkty wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, niezależnie gdzie się znajdują aktualnie w łańcuchu dostaw. o ile są zgodne z dotychczasowymi przepisami, można dalej sprzedawać bez dostosowywania ich do GPSR. Czyli jeśli Pan je już kupił, i są zgodne z dotychczasowymi przepisami, to po 13 grudnia nie trzeba w żaden sposób zmieniać na nich oznaczeń.

Dla mnie są to dwie wykluczające się informacje.

RyszardOrlicki
Автор

Wszystkie odpowiedzi, mówiące w skrócie, że można byc spokojnym o towary wprowadzone do obrotu przed 13 grudnia, mają jedną zasadniczą wadę.
Otóż Allegro w swojej nadgorliwości wprowadziło wymóg co do KAŻDEGO sprzedawanego produktu, alby podawać dokładne dane producenta, adres fizyczny, oraz mailowy.
Mamy w ofercie produkty firm nieistniejących od wielu lat. Nawet jeśli odkopię adres producenta, dla przykładu, w ZSRR albo i PRL, to on po prostu nie miał nigdy adresu mailowego. Przepis, oraz wymogi Allegro są po prostu nie do spełnienia. Czy w związku z tym będę miał ograniczony swobodny dostęp do rynku, który zagwarantowany jest w kodeksie handlowym, a być może i w konstytucji ?
Pytanie drugie - jestem również importerem i dystrybutorem kilku marek, których wynalezienie, odszukanie producenta, zajęło mi kilka lat pracy, poświęciłem na to czas, pieniądze. Te dane są moją TAJEMNICĄ HANDLOWĄ. Jakim prawem ktoś może ode mnie wymagać ich ujawnienia moim klientom i konkurencji ?

ciorek
Автор

Innymi słowy strach cokolwiek wytwarzać (rękodzieło chociażby, nawet tworzyć, drukować i sprzedawać własne ilustracje) bo będzie się odpowiadało prawnie za ewentualnie czyjąś głupotę, typu podcięcie się kartką papieru, lub gorsza gdyby ktoś świadomie podstawił się, żeby pogrzebać nielubianego sprzedawcę/konkurenta... Przerażająca rzeczywistość. Unia Europejska do reszty zgłupiała.

agnieszkawaek
Автор

w końcu wartościowy materiał a nie pitolenie ogólników. dzięki! Ciekawe czy przez to wylecą sprzedawcy z Chin na takim allegro. mam nadzieje że także będzie to ich dotyczyć

selim
Автор

Mam pytanie. Co w przypadku jesli wykonuje agrafki z imieniem i elementy do wyrobu zakupilam wczesniej. Czy musze pozyskać dokumenty dotyczace składu agrafek i literek czy wystarczy jesli okresle potencjalne zagrożenia. Tzn nie przeznaczone dla dzieci, zawiera male elementy itp.

MagorzataHA
Автор

Czy jeśli sprzedaję ręcznie robione ozdoby świątecznie, w ramach działalności nierejestrowanej, i tworzę więcej niż jeden taki sam egzemplarz, z tych samych materiałów, każdego roku, to czy muszę nadawać swoim produktom jakieś numery identyfikacyjne? Czy wystarczy nazwa produktu na etykiecie?
Czy jeśli jest to więcej niż jeden taki sam produkt to klasyfikuje sie jako produkcja seryjna i tym samym muszę sporządzić procedurę produkcji seryjnej? Nie są to nie wiadomo jakie ilości, ale proces produkcji i materiały takie same przy każdej sztuce.

I biorąc pod uwagę, że są to ozdoby i jest tu niewielki kontakt ze skórą to czy muszę umieszczać na etykiecie zapis "może powodować alergię", ze względu na np. uczulające barwniki w niciach ect.? Producenci zwykle nie umieszczają takich informacji na produktach, czy i jakie chemikalia są używane w produkcji nici, czy w związku z niepewnością co do tego, trzeba dać takie ostrzeżenie?

ania_
Автор

Prowadzę działalność nie rejestrowana. Tworzę głownie ozdoby świąteczne, breloki i wieszaki na klucze. Produkcja nie jest seryjna i wiekszość jest personalizowana pod klientów (grawery na produktach). Czy produkty muszą posiadać kod EAN?

kamperekzwiedzaswiat
Автор

A co z odzieżą używaną? Kupuje w lumpeksach ubrania i odsprzedaje je. Jakie obowiązki na mnie spadają ?

karko
Автор

Co jeśli ktoś tworzy produkt z różnych elementów kupionych przed wejściem w życie rozporządzenia? Tamci producenci tych elementów nie mają obowiązku ich analizowania, bo były opublikowane przed? Więc ja nie mogę ich teraz użyć bo nie wiem, czy spełniają gpsr?

thecolorstoriez
Автор

Dzien dobry, dziekuje za ten material. Mam jednak kilka pytań:
1. Czy jezeli sprzedaje towar w sklepie stacjonarnym. To tez muszę wprowadzic to rozporządzenie. Mowa o produktach do ktorych jest dolaczona instrukcja obslugi. Typu spawarki, przyłbice spawalnicze, elektronarzedzia?

2. Sprzedaje na Allegro dla wszystkich, czy jezeli usunę sprzedaz dla konsumentów to musze wypelniac te wszystkie informacje odsnosnie producenta, importera i bezpieczenstwa?

3.Jeżeli mam ogłoszenia na Olx bez możliwosci wysylki z przesyłką olx, tylko wysylam za pobraniem kiedy ktos zamowi telefonicznie albo napisze wiadomosc do ogłoszenia, ze chce aby mu wyslać, to tez to obowiazuje? Akurat Olx nic o tym nie informuje, nie przygotowalo zadnych rubryk.

VN-rnpm
Автор

Witam. Szyję torebki z nowych materiałów i dodatków, które kupuję w hurtowniach. Jak te ostrzeżenia lub informacje muszą wyglądać u mnie?

PaniGrani
Автор

A co z ubraniami handmade, szyte w domu, sprzdeawane sporadyczne

panibond
Автор

Pytanie od naszego widza. Klient kupuje produkt wyprodukwany w kraju spoza UE od importera . Pakuje ten produkt pod wlasną marką. Oczywiście na etykiecie podaje wlasne dane tylko czy musi podac jescze dane importera na etykiecie dodatkowo?

plreporter
Автор

Co z rękodzielnikami ? I z materiałami zakupionymi do wytwarzania swoich prac przed 13 grudnia, a zwłaszcza, że niektórzy mają spore zapasy. Te zakupione w sklepach stacjonarnych raczej nie mają certyfikatów

emkij
Автор

Dzień dobry, a jak ma się rzecz w stosunku do artystów? Czy to też producent? Jeśli maluje unikatowe obrazy i sprzedaje je w galerii sztuki, to też jest po prostu produkt i muszę udowadniać, że obraz nie jest niebezpieczny?

anterion
Автор

Witam. A jak to się ma do produktów będących jedynie półproduktami, służącymi jako podzespoły do serwisowania, napraw, modernizacji finalnych produktów? Mam na myśli takie detale jak np. śrubki, sprężynki, jakieś inne elementy będące jedynie częściami naprawczymi - tak jak w elektronice części: tranzystor, opornik, kondensator, itp. Czy oferując pojedynczy element elektroniczny, przeznaczony do naprawy finalnego produktu również mam się stosować do tej idiotycznej dyrektywy?

cyberius_eu
Автор

Głowa boli, to mało powiedziane... Może ktoś wie, jak te wszystkie zasady odnieść do produktów spersonalizowanych, artystycznych? Np. pojedyncze kalendarze ze zdjęć klienta, wydruki artystyczne, obrazy, kolaże ze zdjęć klienta albo produkty hand made? Plis, jak ktoś wie, proszę niech podpowie...

KatarzynaKa