'Agla. Aurora' Radek Rak | Recenzja | Grafzero

preview_player
Показать описание
#książki #booktube #bookhaul

Sofja Kluk wyrusza w podróż na daleką północ, Tymian stara się pokazać wszystkim dookoła, że jest odważny, coś dziwnego dzieje się z Carem. Świat się zmienia, a zmiany zawsze niosą ze sobą śmierć i zniszczenie. Jaka jest "Agla. Aurora"? O tym Grafzero vlog literacki.

Zobacz też:
Booktag oburzonego czytelnika (i grzybiarza)

"Pan Doubler zaczyna od nowa" Seni Glaister

Jesienny Book Haul i openboxing 2023

Tłumaczenia, na które czekam

[Zajdel 2023] "To nie jest kraj dla słabych magów" i "Tajne przez magiczne" Katarzyna Wierzbicka

[Nominacja Zajdel 2023] "Granty i smoki" Łukasz Kucharczyk

[Nominacja Zajdel 2023] "Kołysanka dla czarownicy" Magdalena Kubasiewicz

[Nominacja Zajdel 2023] "Kompania cieni" Przemysław Duda

[Nominacja Zajdel 2023] "Daraena" Marta Kładź-Kocot

Jacek Podsiadło vs Zofia Kossak-Szczucka

"O zmierzchu" Hwang Sok-Yong

"Fuga. Powieść polifoniczna" Magdalena Anna Sakowska

Polskie bestsellery 2023 (pierwsze półrocze)

Zew Zajdla

"Underground" i "Underground: Rebelia" František Kotleta

Roślinny TAG Książkowy

Konstrukcja | Felieton

"Ręka" Stanisław Czernik

Lato Book Haul i openboxing 2023

"Inne nieba" antologia fantastyki polskiej

"Genialna przyjaciółka" Elena Ferrante

"Mondo cane" Jerzy Jarniewicz

PopAuschwitz, Holoporno - czy mamy prawo się oburzać?

"Twarz pokerzysty" Józef Hen

"Skrawki" Krzysztof Jóźwik

"Zmierzch świata rycerzy" Anna Brzezińska

"Pan Wyrazisty" Olga Tokarczuk, Joanna Concejo

Wiosenny Book Haul i openboxing 2023

"Start a fire" Pizgacz trylogia Hell:

Italo Calvino Book Tag

"Opowieści kosmikomiczne" Italo Calvino

Komiks "Ćma" - wywiad z Tomaszem Grodeckim

Książki, których... nie przeczytamy!

"Tango" Michał Witkowski

Co się kręci w Polsce w 2023 roku?

"Truchlin. Biała Komnata" Vojtěch Matocha i Karel Osocha

"Bella, ciao" Piotr Siemion

Co czytała Europa w 2022 roku?

Czy sztuczna inteligencja pożre literaturę?

"Rytm Harlemu" Colson Whitehead

Bookhaul i openboxing noworoczny
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Aurora patronowała również zorzy polarnej. Ta powieściowa zmienia się w pewien określony sposób, co z jednej strony może dać możliwość kontaktu z... Absolutem... czymś spoza tego świata?, ale z drugiej wpisuje się też w cykl zmian, którym podlegają zarówno bohaterowie jak i świat.

Grafzerovlog
Автор

Ciekawy film i fantastyczny kanał. Moje youtubowe odkrycie tego roku

elquesito
Автор

Oj chciałbym więcej o Florze Axelrode.

PiotrSkladzien
Автор

Jestem w trakcie czytania. Już od pierwszych rozdziałów stwierdziłam że jest to lepsze od 1 tomu.
Wydaje mi się że autor inspirował się Moim sąsiadem Totoro gdy opisywał podróż na kocie.
Dziękuję za recenzję 👍🙂

karolinawogrodniczkach
Автор

Po bardzo dobrym pierwszym tomie rzuciłam się na drugi z wielkimi oczekiwaniami... które jednak nie całkiem zostały spełnione, mimo wielu świetnych rzeczy – od takich drobnych szczególików jak „Nocne cienie tunturi” na półce (znakomite fińskie opowieści ludowe, niepokojące, mroczne, wtopione w naturę, polecam), poprzez portreciki (Flora, która wie, że jest miła i uprzejma i chce taka być; Ousja – prawdziwa sowietka; stary ubek, nieoczekiwanie uczłowieczony, no i niezrównany pan Cyncowicz) aż po wspaniałe opisy buranu i wędrówki przez śnieżne pustkowia albo leśnego azylu.

Książka wciąga jak bagno (przeczytałam w dwa popołudnia), ale nacisk jest na ruch, na dzianie się, na ucieczki i pościgi, i mniej jest informacji na temat gnostyckiej wizji świata, na co bardzo liczyłam (w sumie to zrozumiałe: na dalekiej północy wierzy się raczej w karabin i paliwo w baku, ewentualnie usiłuje się ułagodzić leśne bóstwa i nie ma tam miejsca na skomplikowane metafizyczne konstrukcje – ale jednak chciałoby się więcej np. o Archontach i Mesjaszu i ich wzajemnym stosunku, jeśli w ogóle jakiś był; cóż, autor w jednym z wywiadów wspomniał, że ma 1200 stron notatek do „Agli” – trzeba czekać, aż córka dorośnie i opublikuje ;-)), a poza tym w gruncie rzeczy niewiele się tu wyjaśnia. Sprawa, którą przy lekturze pierwszego tomu rozgryzła pani Grafowa (i ja, i na pewno nie tylko my), w drugim musi stać się oczywista nawet dla niezbyt uważnego czytelnika, więc zaskoczyć może tylko Sofję. [rot13] Gnx, anwjvqbpmavrw pmłbjvrx zbżr mnzvravć fvę j bjnqn, pb jvqnć an cemlxłnqmvr bwpn [/rot13] - ale przecież dla czytelników to było oczywiste przed rozmową Sofji z Maeterlinckiem, więc liczyłam raczej na jakieś wnioski, których jednak (na razie?) nie ma. (Jasne, że w wątku holometabolii chodzi metaforycznie o dojrzewanie duchowe każdego człowieka, ale opowiada o tym fura powieści realistycznych, a od fantasy oczekiwałabym czegoś innego.) Dostajemy trochę informacji o Carze – owszem, zaskakujących, ale na razie nic z nich nie wynika. W takiej sytuacji trzeci tom powinien mnóstwo wyjaśnić, a jeśli tego nie zrobi - uuu, to dopiero będzie rozczarowanie.

Sofja w „Alefie” jest bardzo wiarygodnie przedstawioną nastolatką, która z jednej strony denerwuje swoją bezmyślną brawurą, a z drugiej strony – w scenie w kuchni odnosi największe duchowe zwycięstwo (być bezbronną i umieć stawić czoło wrogiej zbiorowości – to imponuje najbardziej). W „Aurorze” nie robi już głupot, jest niezwykle bystra, przenikliwa, twarda, zaradna, wytrzymała, podejmuje same słuszne decyzje, a co szczególnie irytuje – zupełnie bez przygotowania zamienia się w superfighterkę, co w scenie bójki w łagrze jest zupełnie niewiarygodne (dziewczyna z dobrego domu, nie trenująca sztuk walki ani nie wychowana na ulicy, nagle potrafi przewrócić większą i cięższą od siebie kryminalistkę, poskakać po człowieku, kopnąć w głowę, umiejętnie posłużyć się nożem, słowem – walczyć tak, żeby zabić, a co najmniej okaleczyć). Trochę dużo tego... i jednak trochę zobojętnia na losy Sofji, bo skoro tak wyśmienicie radzi sobie w każdej sytuacji (a jeśli nawet nie, to pojawi się deus ex machina i ją uratuje), to wiadomo, że wszyscy mogą jej nagwizdać. A kiedy w zakończeniu wchodzi do Wieży Jaskół... no, do magicznej wieży, to istnieje obawa, że zostanie panią czasów i miejsc albo i jakąś demiurginią. Ale zobaczymy.

Domyślam się, że w trzecim tomie [rot13] cemlwqmvr wrw fgnaąć zvęqml fcbgjbeavnłlz, avrfmpmęśyvjlz bwprz n zngxą, olć zbżr grż fcbgjbeavnłą v avrfmpmęśyvją. Zbżr gemron oęqmvr vpu mnovć, zbżr bpnyvć, zbżr wrqab v qehtvr? N zbżr anjrg bqqnć żlpvr mn cemlwnpvół fjbvpu? [/rot13] No i Tymian – skoro dostał własne pół tomu, to powinien móc jeszcze odegrać znaczącą rolę. Perspektywy rysują się bardzo ciekawe! Mam ogromną nadzieję, że trzeci tom będzie wspaniały, wizyjny, halucynacyjny, oniryczny, mistyczny, metafizyczny... a przy tym nie popadający w bełkot i do tego chwytający za serce. Trudne, prawie niemożliwe – ale przecież nie bez powodu rozmaite gremia splotły autorowi girlandę z Zajdli i Żuławi. Da radę!

A nam, w oczekiwaniu, pozostaje czytać Swedenborga, żeby móc chociaż próbować zgadnąć, co będzie w tej wieży ;-)

PS. Łaskawej uwadze poleca się takie cóś:
Na lubimyczytać piszą „teologiczna fantasy”, co od razu mnie zachęciło, a darmowy fragment, mimo dość drewnianego języka (jeśli ksiądz relacjonuje swoją rozmowę z arcybiskupem, to przecież nie powie o nim „duchowny”!), też mnie zachęcił. Może być nieźle.

patrycjajabonska
Автор

Kurczę, muszę w końcu sięgnąć po Radka Raka

Zabukowana
Автор

Tak pięknie opowiadasz o książce, po którą nie sięgnę...

janm.dugosz
Автор

Nie zgodziłbym się ze jest mało nawiazań. Mamy tego wciąż sporo, jest bardzo zabawne nawiązanie do Świata Dysku Pratchetta, do Tolkiena, do wspomnianego przez Ciebie Lovecrafta. Jeśli dobrze wychwyciłem to był również Harry Potter, ale już nie pamietam co dokladnie. Czyli dążę do tego że nawiązań bylo calkiem sporo ale do literatury mocno rozrywkowej.

Mosarioos
Автор

W końcu...na Wolnych Lekturach pojawił się Orwell :)

(wiem, wiem, nie na temat...mam nadzieję, że nie wrzucili "reklamy" w środku książki)


Jednak wrzucili "autoreklamę"...na początku i końcu nie ma problemu, ale żeby do środka książki...a może to wyłącznie mój "problem" (..oczywiście da się to edytować)

leu
Автор

Liczę na ekranizację. Można z tego zrobić świetny serial. Chyba nawet bardziej niż film. Ale serial premiim, nie da sie tego zrobić tanim kosztem.

olgadonigiewicz
Автор

....hm, "grubasek", środkowy tom, trzeciego jeszcze nie ma, no tak średnio bym powiedział, tak średnio (chociaż sama w sobie mogłaby się nadać...ale raczej dla innej osoby ;)

leu
Автор

A kto jest konkurencją dla Agli do Zajdla?

agnieszkaagnieszka