Kiedy nie trzeba płacić zachowku #zachowek #spadek #dziedziczenie

preview_player
Показать описание

Czy wiesz, że istnieją sytuacje, w których nie musisz płacić zachowku? Zachowek ma chronić interesy najbliższych spadkodawcy, ale nie zawsze jesteś zobowiązany do jego zapłaty. Radca prawny Anna Klisz z kancelarii Klisz i Wspólnicy wyjaśnia, w jakich przypadkach można skutecznie uchylić się od obowiązku zapłaty zachowku.

Poruszone kwestie:

📌 Kto ma prawo do zachowku? – Kto może ubiegać się o zachowek, a kto jest wyłączony z tego prawa.
📌 Kiedy nie trzeba płacić zachowku? – Sytuacje, w których możesz uniknąć zapłaty zachowku, np. gdy osoba uprawniona już otrzymała równowartość zachowku w formie darowizny.
📌Terminy i przedawnienia – Jak przedawnienie roszczenia może zwolnić Cię z obowiązku zapłaty.
📌Specjalne przypadki – Konsekwencje zrzeczenia się dziedziczenia, wydziedziczenia, czy stwierdzenia niegodności dziedziczenia.
📌Umowa dożywocia i zasady współżycia społecznego – Jak te instytucje mogą wpłynąć na Twoją sytuację.

Anna Klisz, z bogatym doświadczeniem w prawie spadkowym, podzieli się swoją wiedzą, aby pomóc Ci skutecznie zarządzać swoimi prawami i obowiązkami. Ten film dostarczy Ci niezbędnych informacji, które mogą okazać się kluczowe w przypadku sporów spadkowych.

📌 Kontakt z Kancelarią: Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz indywidualnej konsultacji, Anna Klisz i jej zespół prawników specjalizujących się w prawie spadkowym są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną w sprawach związanych ze spadkiem i zachowkiem.

Nie zapomnij:
👍 Zostaw łapkę w górę, jeśli film był dla Ciebie pomocny.
🔔 Zasubskrybuj kanał, aby być na bieżąco z naszymi poradami prawnymi.

#Zachowek #PrawoSpadkowe #AnnaKlisz #Spadek #PoradyPrawne #KlisziWspólnicy

0:00 Wstęp
0:50 Kto ma prawo do zachowku?
1:40 Uprawniony otrzymał już swoją część ze spadku
2:08 Darowizna sprzed 10 lat
2:57 Przedawnienie zachowku
5:07 Zrzeczenie się dziedziczenia
5:30 Wydziedziczenie
6:17 Niegodność dziedziczenia
8:04 Odrzucenie spadku
8:25 Umowa dożywocia
9:11 Zasady współżycia społecznego
9:59 Zawarcie ugody

Więcej o mnie:

Interesuje Cię prawo spadkowe? Zajrzyj na mój podcast:

Kancelaria Prawna Wrocław - Anna Klisz - Prawo Spadkowe i Nieruchomości
adres: ul. Kazimierza Wielkiego 1, 50-077 Wrocław
telefon: 693 787 806

Prowadzę także sprawy w:

#prawospadkowewrocław
#prawospadkowepoznań
#prawospadkowekatowice
#prawospadkowegdańsk
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo dobry film. Bardzo długo śledzę Pani kanał i widzę znaczące postępy w jakości udostępnianych materiałów. Przy okazji dodam, że korzystałam z pomocy Pani Kancelarii w mojej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.

katmai
Автор

Dzien dobry, dziekuje za konkretne informacje

beatricebartlay
Автор

A w sytuacji kiedy np babcia 19 letniego chłopca żąda od niego zapłaty zachowku, chłopak jest studentem I roku i nie ma zadnych dochodow. Babcia młodego jest bardzo dobrze sytuowana. Młody odziedziczył po prababci mieszkanie w bloku.

AleksandraIgnaczak-uh
Автор

Bardzo przydatne informacje. Pozdrawiam

radekskladanowski
Автор

Czy moglaby Pani nagrac video na temat obowiazku spadkobiercow w sprawie ponoszonych kosztow po smierci spadkodawcy. Koszt pogrzebu, pomnika, opieki nad grobem tj. Sprzatanie, naprawy czy po latach stawianie nowego pomnika. Dziekuje

beatricebartlay
Автор

Dzień dobry 🙂 Słucham Panią bardzo często. Trochę mi pomaga to, ale w moim przypadku, mąż zmarły dał siostrze za życia darowiznę prawie 20 lat temu. Teraz trwa sprawa już rok i nie wiem jak się skończy 😱. Mąż zostawił testament, nie minęło 5 lat po śmierci jej brata. Z tego co czytam od brata/ siostry nie ma dziedziczenia. Po smierci rodziców 30 lat. 🙏

DanutaZan
Автор

Dzień dobry, jeżeli moja mama ma spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, które zamieszkuję razem z mamą i po śmierci mamy będę chciał zawrzeć członkowstwo ze spółdzielnią z tytułu roszczenia, po czym wykupić to mieszkanie.Czy mój brat będzie miał prawo do zachowku z tego mieszkania czy tylko do zachowku ze wkładu mieszkaniowego z tego tytułu, że mama nie miała wykupionego mieszkania

aleksanderwielki
Автор

Dzien dobry prosze powiedziec jak wyglada zachowek gdy wnuczek dostaje mieszkanie rodzic jego zyje a dziec są pominiete dziekuje

GrazynaL-uubd
Автор

30 lat temu zmarł tata zrzekłam się majątku na mame. Mama przepisała wszystko bratu. Czy po śmierci mamy mogę się ubiegać o zachowek

DorotaStachowcyzk
Автор

Czy ustawowi spadkobiercy będą mogli żądać ode mnie zachowku, jeśli w umowie notarialnej darowizny mieszkania które otrzymałam istnieje zapis, że „strona obdarowująca oświadcza, że zwalnia stronę obdarowaną z obowiązku zaliczenia przedmiotowej darowizny na poczet schedy spadkowej”?

mag
Автор

Maja mama przepisała swoją część mojej siostrze, mi tylko zostało po tacie niewielka część przyznana przez sąd. Teraz siostra chce odkupić moją część, czy będę musiała zapłacić podatek do urzędu skarbowego jeżeli sprzedam swoją część, za odpowiedź serdecznie dziękuję pozdrawiam

EdytaMentek
Автор

Część po mamie została podzielona na męża i 3 còrki. Czy, żeby uniknąć płacenia zachowku dla sióstr- może tata swoją część po sobie spisać na jedną z còrek w testamencie z umową dożywocia? I jak bedzie sie to miało do sprzedazy mieszkania po smierci taty? Chodzi oto, ze dwie corki otrzymaly juz za zycia wczesniej mieszkania i mimo to z braku testamentu otrzymaly (z zakupionego dla rodzicow mieszkania przez trzecia corke) po 1/4 części po smierci mamy. Teraz istnieje obawa, ze rowniez po smierci taty nie odstapia od zachowku.

iwonag
Автор

Dzien dobry, a co jesli obdarowany nie ma na zachowek. wtedy osoba ubiegajaca o zachowek staje sie wdpolwlascicielem darowizny

Malgosia-vp
Автор

Dzień dobry, mam pytanie w kwestii darowizn dla dwóch sióstr żony. Siostry otrzymały od rodziców 15-20 lat temu (pierwsza) działkę o wartości (na dziś) ok 400-500 tys. W tym przypadku przekazano bez notarusza gdyż bezpośrednio po przekazaniu teściowej od jej rodziców mąż pierwszej siostry sprzedał tą działkę, czyli przeniesiono własność jeszcze z dziadków na osobę obcą a pieniądze zagospodarowali pierwsza siostra z mężem. Są światkowie że tak było. Druga siostra natomiast przyjęła od rodziców ok 1, 20 ha i dzięki temu przeszla na krus aby nie płacić zus. Wartość na dziś to ok 500-600 tys. Dodam że obie siostry mieszkaly również ponad 10 lat u teściów aby nie placić za mieszkanie. Jak wygląda sytuacja na dziś gdyż obie mają zakusy na udział w dalszym podziale. Dodam że żadna z nich nie podniosła tej kwestii po śmierci teścia 2 lata temu. Pozdrawiam:)

marzenaprus
Автор

Czy o zachowek ma prawo ubiegać się córka niezyjacego brata spadkodawcy jeśli tenze jest osobą samotną i majątek chce przekazac dwojgu swoim rodzenstwu ktorzy spawuja nad nim opiekę?

MariaKaczor-ll
Автор

Czy mozna rządać uzupelnienia zachowku i jakie to sytuacje ?

mar
Автор

córka zrzekła się prawa do zachowku jeszcze za życia rodziców. Czy jej dzieci mają prawo do zachowku?

bozenazielinska
Автор

Dzien dobry. Mam pytanie. Czy siostra ktora nie byla uwzgledniona w testamencie moze dochodzic zachowku w przypadku gdy prze 20 lat nie interesowala sie rodzicem ani nie utrzymywala kontaktu??

dareknie
Автор

Czy ja mam prawo do mieszkania po rodzicach po śmierci rodziców mieszkał brat zmarł czy sostzeniec ma prawo do wynajmu bez mojej zgody sam nie mieszka wynmuje bez mojej zgody

WandaZygowska
Автор

Mam pytanie rodzicem sporządzili testament u notariusza przkazali wszystko w całości .Mam siostrę jedną będą musiały jej coś dać.

Kiendy