Hol van az Univerzum határa? - Ti kérdeztetek 2: Univerzum

preview_player
Показать описание
Sziasztok! A mai videóban olyan kérdéseket fogok megválaszolni, amit ti tettek fel az Univerzummal kapcsolatban!

Tanulom Magam Érzelmi Intelligencia, Önbizalom fejlesztő és Időmenedzsment tanfolyamok:

Attis Instagram:

Tanulom Magam Tanulók csoport:

Tanulom Magam Instagram:

Tanulom Magam Patreon

Látogassatok el a Tanulom Magam facebook oldalára is, friss infókért, hírekért:

00:00 - Bevezetés
02:27 - Mekkora távolságból tud beszívni egy fekete lyuk egy embert?
04:32 - Tudnánk élni csillagok nélkül?
07:09 - A Marson is kialakulhat az élet?
09:18 - Mekkora az univerzum? Miért tágul? Milyen a formája?
16:16 - Hogy születik egy csillag?
17:58 - A fekete lyukakban máshogy telik az idő?
19:30 - Van két csillagos naprendszer?
20:30 - Van vége az univerzumnak?
22:18 - Hogy tudunk elnézni 13 milliárd fényévre?
26:18 - Mi nyűgöz le a legjobban az Univerzumban?
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ilyen univerzumos videó lehetne még, nagyon érdekes volt ez is 🙂

krisztinajanni
Автор

Szükségünk van egy Ativerzum csatornára is. ❤

chiliwitch
Автор

Mint pályakezdő és egyúttal pályaelhagyó csillagász (ennek már 5 éve) két dolgot szeretnék kijelenteni:
- Baromira örülök, hogy nekem már nem tudtál újat mondani, mert ezek szerint még közel sem felejtettem el mindent. :D
- Eszméletlen jól adtad át és elég pontosan az infókat. Maximum annyival egészíteném ki, hogy ugye nem kizárólag a fényt detektálják a különböző teleszkópokkal, egyéb eszközökkel, de ott vannak még a rádióhullámok is (amik szintén fénysebességgel közlekednek), valamint nem túl régóta a gravitációs hullámok. (Ebbe még nem ástam bele magam, tanulmányaim során pedig ez épp csak elkezdődött.)
Egyébként a csillagászat egy szint után szerintem már filozófia. Pl.: Látható univerzumon kívül mi van, hogy van, egyedüli univerzum, vagy multiverzum részei vagyunk-e, stb.
No de le a kalappal a videóhoz! :)

skobijunior
Автор

Nagyon-nagyon jók a videóid! Ezer köszönet érte!! Élvezem minden percét!! Egy kis érdekesség, amit talán kevesen tudnak: nálunk Görögországban a mindennapos beszédben a bolygók nevei a görög mitológiából származnak, és nem használják a római megfelelőit. Természetesen a tudományos megnevezés azonos, de pl. a napi hírekben görögül:
Nap = Héliosz (Ilio)
Föld= Gia (Gi) Hold = Szeléné (Szelini) köznyelvben: feggári.
Mars= Árész (Arisz)
Jupiter= Zeusz (Diasz)



Merkúr= Hermész (Ermisz)
Vénusz =Afrodité (Afroditi)
Saturnus = Kronosz (Kronosz)
Uránusz = Uranosz
Neptunusz = Poszeidon (Poszidonasz)
Plútó = Plutonász
Ceres = Dimitra,
és ha ez még nem lenne elég, ezek az ógörög nevek, az újgörög neveik eléggé mások, (kiejtés zárójelben). Eleinte kapkodtam a fejem, mikor a híradókban az űrkutatási híreket mondták!!😅

arankaszikszai
Автор

Köszönjük Atis, érdekes videó, mint mindig! :)
Felmerült bennem egy téma, amiről szívesen hallanék (és talán nem csak én). Mostanában nagyon elterjedt a mesterséges intelligencia használata különböző videók, illusztrációk készítésére, illetve több helyen megjelenik a ChatGPT és egyéb beszélgetésre, keresésre alkalmas mesterséges kommunikációs rendszer. Nagyon érdekelne, hogy miért terjedt el ez ennyire ilyen hirtelen, hogy a használatának milyen előnyei és hátrányai vannak, mik a veszélyek, mennyire megbízható, mi a jövője ennek a rendszernek, stb.
Az is kérdés lehet, hogy mennyire válik majd a digitális térben létező vizuális tartalom megbízhatóvá (pl. bíróságon még beszámítható-e bizonyítéknak egy kép vagy videóanyag?). Létrejöhetnek olyan mesterséges rendszerek, amelyek felismerik a hamisított vagy másik mesterséges intelligenica által gyártott tartalmat?
Te magad használsz hasonló "chatbot" rendszereket?
Előre is köszönöm szépen a választ és csak így tovább! :D

viktoriafeher
Автор

Fantasztikusan jó video!
Nagy rajongója vagyok a témának, így nekem nem sok újdonság volt, de meglepő részletességgel és igényességgel mentél bele egy-egy kérdésben.
A záró gondolat meneted különösen tetszett, mert szavakba öntötted azt, ahogyan én is érzek.
Remélem a közeljövőben gyakrabban nyúlsz majd ehhez a témához, talán egy külön csatornát is érne. ;)
Érződik a videóból a személyes rajongásod a témához, így szerintem még jobban, laikusok számára is érthetőbb és szórakoztató módon adod át ezeket a lenyűgöző ismereteket.
Köszönjük!❤

janosbodola
Автор

Ma találtam a csatornádra és most érdeklődve nézem a videóidat. Nagyon tetszenek. Feliratkoztam :)

gina_crow
Автор

Nagyon klassz videó volt. +1 vélemény a témáról: én imádok az univerzumról olvasni/hallani pont azért, amiért másokat meg elijeszthet a dolog - olyan kicsinek érzem magam itt.. Szerintem ez nem hátrány. Segít, hogy "földlakó" hangulatba kerüljek és más emberekre is, mint "földlakók"ra tekintsek - még akkor is, ha idegesítő az illető, vagy nincs kedvem az emberekhez. (szubjektív Fun fact vélemény:az önelfogadási szintem a béka feneke alól felkúszott egy kényelmes talajszint körüli magasságba és most nagyon kellemesen univerzumkodik )
Kicsit pc, tudom, de ezzel hosszú távon megspórolok némi idegeskedést^^
Szóval bárkinek ajánlom saját magán való tesztelésre az emberkísérletet, hogy 1-2 hétig napi egyszer csak egy pár percre képzelje el, hogy hol van az adott pillanatban ezen a nagy világmindenségen belül. Szerintem jó buli arra az esetre, ha nincs idő hosszasan

csakvagyok.
Автор

A végén amit mondasz teljesen igy gondolom én is, köszi ezt a sok tartalmat. ☺

budakrisztian
Автор

Nagyon érdekes volt, és a magamfajta laikusnak is érthető, szívesen hallgattam volna tovább is. Arról, hogy az univerzum annyira felfoghatatlanul óriás és komplex, hogy már-már fikciónak tűnik, vagy mintha valaki megtervezte volna, meg az ember parányiságának érzése, miközben magunk is részesei vagyunk ennek a hatalmas rendszernek, egy vers jutott eszembe: Reviczky Gyula Isten c. versében pont ezt az élményt ölti szavakba. Köszi ezt a szuper videót!

mariairo-bodnar
Автор

Nagyon tetszik ez a Ti kérdeztétek sorozat!

Fogarasi_Bálint
Автор

nagyon tetszett a videó, imádom az ilyen témájú tartalmakat.
nincs nagy youtube kultúrám, és nem tudom, illik-e csatornát ajánlani, de akkor legfeljebb kicsit udvariatlan leszek.

egylitertej
Автор

A fókusz hibáján kívül nem lehet belekötni a videóba. Érdekes volt.

zslnszktbr
Автор

Ez egy nagyon jó videó volt.Én pont így rá csodálkozok az univerzumra, mint ahogy az utolsó kérdésben elmondtad. Sokszor olyan valószerűtlen, és elképesztő az egész, amihez képest a legjobb sci fi is unalmasnak tűnik.

rolandvirag
Автор

Szia Attis! 21:03-nál említed hogy a fénysebességnél nincs nagyobb sebesség az univerzumunkban, ugyanakkor az univerzum születésekor a tér-idő gyorsabban tágult a fénynél. Mivel oly sokszor esik szó a fényről, illetve annak terjedési sebességéről, szívesen viszontlátnám egy leendő videódban az ún. közegbeli fénysebesség fogalmát, illetve a cserenkov-effektus definiálását Attis módra. :) Zsír volt a videód mint mindig, csak így tovább!

worldofgames
Автор

Köszönöm szépen ez nagyon hasznos és oktató videó volt l❤

jozsefsimonfi
Автор

Nagyon érdekes volt a videó 👍
Tök jó látni, hogy különböző témákba ilyen mélyen utánanézel és sok időd fektetsz beléjük 😁(respect) Nagyon érthetően és informatívan magyarázol. Külön pluszpont, hogy az pólóidat a témának megfelelően választod ki. Egy észrevételem lenne, a kemara fókusza sokszor nincs a helyén - picit zavaró tud lenni, hogy másodpercekre homályos vagy - de különben minőségileg teljesen jó.

dorakecskes
Автор

Én is imádok mindent, ami az univerzummal foglalkozik. Gyerekként nagyon sok ilyen témájú könyvet végigbújtam, mondjuk a csillagképek sose mentek, kivéve a Nagygöncöl és az Orion. 😅 Ilyenkor kezdi el valóban érezni az ember, hogy milyen jelentéktelen is igazából.

tamastanczos
Автор

Kedves Attis, hogyan epulnek a termeszvarak, milyen tervek alapjan, kik vezetik a munkalatokat, milyen mertekrendszert hasznalnak. hogyan latjak az epitkezes folyamatat, hiszen vakok, hogyan tervezik a szelloztetest, van-e epitesvezetojuk, tervrajzaik, hany muszakban dolgoznak, milyen a munkabeosztas, hogyan ellenorzik az elkepeszto mereteket, azok alakjat, vastagsagat, a termek hajlasszogeit? Azt hiszem nem vagyok egyedul ezzel a kivancsisaggal. Elore is koszonom, szia.

gyorgyrendes
Автор

A nagy tömegekkel valóban óvatosan kell bánni, emlékszem rá mikor gimiben véletlen túl közel mentem az angol tanáromhoz és keringési pályára álltam.

level