Dwie perspektywy, jedna mądrość. Cytaty Seneki Młodszego i Seneki Starszego. Nauka od filozofów.

preview_player
Показать описание
Seneka Starszy i Seneka Młodszy wywarli wielki wpływ na retorykę i filozofię rzymską. Oto ich mądre i wartościowe cytaty:

00:00 Seneka Starszy cytaty
00:15 Cytat o wdzięczności
00:26 Cytaty o życiu
00:50 Cytat o śmierci
01:10 Cytat o celach
01:21 Mądre życie
01:55 Cytat o zdrowiu i szczęściu
02:13 Mądre cytaty
02:56 Seneka młodszy cytaty
04:12 Cytat o religii
04:32 Dobre życie
04:54 Za kogo się uważasz i cnota
05:08 Cytat o strachu i niewoli
05:26 Głębokie cytaty
05:49 Cytaty o ludziach
06:03 Mocne cytaty
06:48 Cytat o przyjaźni i prawdzie
07:02 Cytat o szczęściu
07:13 Co najbardziej kochamy i o duszy
07:27 Cytaty z życia wzięte i wybór Sokrates czy Marek Aureliusz

Seneka Starszy był rzymskim mówcą, retorem i filozofem, znaczącą postacią w dziedzinie retoryki w starożytnym Rzymie. Był jednym z najważniejszych retorów swojej epoki i uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych pisarzy na temat retoryki i sztuki przemawiania.

Seneka zdobył sobie uznanie jako wybitny mówca i doradca polityczny. Jego umiejętności retoryczne, wiedza filozoficzna i biegłość w argumentacji przyciągały uwagę i szacunek publiczności. Wielokrotnie wygłaszał mowy przed cesarzami i elitą rzymską, używając swojej retoryki do przekazywania ważnych idei, wywierania wpływu na słuchaczy i przekonywania do swoich poglądów.

Seneka był także autorem wielu prac retorycznych, w których omawiał zasady i techniki retoryczne. Był zwolennikiem zrównoważonej i przekonującej retoryki, dążącej do zrozumienia i przekonania odbiorcy, zamiast używania manipulacji lub chwytów emocjonalnych.
Dzięki swojej wiedzy i talentowi retorycznemu Seneka przyczynił się do rozwoju i ugruntowania retoryki jako sztuki w Rzymie. Jego wpływ na retorykę można dostrzec nie tylko w starożytności, ale także w późniejszych epokach, gdzie jego teksty stanowiły podstawę dla dalszych badań nad sztuką przemawiania.

Seneka był wychowawcą Cesarza Nerona. Na początku rządów władcy miał duży wpływ na politykę w Rzymie. W swoim czasie był również konsulem. Pod koniec życia w 63 roku wycofał się z polityki, dwa lata później został zmuszony do popełnienia samobójstwa przez Nerona, który oskarżył go o udział w spisku przeciw niemu.

Był synem Luciusa Annaeusa Seneci zwanego Seneką Starszym, który był retorem. W młodości studiował w Rzymie retorykę i filozofię. Seneka mieszkał również w Egipcie, a po powrocie do Rzymu cesarz rzymski Klaudiusz zesłał go na Korsykę. Od młodości Seneka interesował się głównie filozofia stoicką.

Seneka napisał satyrę o cesarzu Klaudiuszu, było ono zemstą za wygnanie go na Korsykę. Nazwał je „Udynienie boskiego Klaudiusza”.

Dzięki czwartej żonie Klaudiusza Seneka mógł powrócić do kraju i zaczął nauczać przyszłego cesarza Nerona. Po śmierci Klaudiusza miał duży wpływ na politykę Rzymu, ponieważ był bardzo blisko cesarza Nerona. Potwierdzają to źródła historyczne w tym zapiski Tacyta historyka rzymskiego.

Był autorem wielu dzieł łacińskich w tym.

Dialogów:
O życiu szczęśliwym.
O gniewie
O bezczynności
O opatrzności
O pokoju ducha.

Rozpraw:
O łagodności
O roztropności
A także przyrodniczych i satyr, czy tragedii.

Najbardziej znane tragedie to:
Herkules szalejący
Herkules etejski
Edyp
Trojanki

Seneka był Stoikiem, nawiązywał jednak do różnych myśli filozoficznych w tym do zachowań cyników. Spał na twardej powierzchni i pił tylko wodę. Seneka jednak stworzył własną filozofię i koncepcję filozofii. Posługiwał się łaciną. Rozróżniał trzy działy filozofii: logikę, fizykę i etykę. Jednak, jak większość filozofów uważał etykę za najważniejszą. Jego filozofia po dziś dzień ma charakter terapeutyczny i mądrościowy.

W swoich dziełach Seneka przedstawia siebie jako terapeutę dusz, czy lekarza duszy. Wierzył w dualizm i uważał podobnie jak np. Pitagoras, że ciało jest więzieniem duszy. Bardzo duży nacisk kładł na pozbycie się w życiu gniewu, który utrudnia życie i prowadzi do destrukcji czy tyranii. Uważał, że tylko cnota daje szczęście. Filozof sprzeciwiał się walkom gladiatorów, dlatego też naraził się wielu ludziom. Z drugiej strony, dzięki temu miał też sporo zwolenników. Powszechnie znali te poglądy również sami gladiatorzy. W Pompejach odnaleziono inskrypcję, na której było napisane, że Seneka jako jeden pisarz rzymski potępia krwawe igrzyska.

Do dziś myśli stoickie są ważne w biznesie, czy rozwoju osobistym. Wielu coachów stosuje metody stoickie. Myśli stoickie inspirują do życia bez niepotrzebnych emocji. Powstało wiele książek i filmów na temat stoicyzmu który szczególnie w USA i Europie jest bardzo popularny.

Dwie perspektywy, jedna mądrość. Cytaty Seneki Młodszego i Seneki Starszego. Nauka od filozofów. Mądre cytaty. Stoicyzm w życiu.

Zapraszam na stronę internetową:

Zapraszam na film z cytatami Cesarza na tronie i stoika:

Jeżeli masz chęć to możesz mi kupić kawę. Będę wdzięczny 🙏☕️

Dziękuję, że oglądasz mój kanał.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ten kto jest przyjacielem dla siebie jest przyjacielem dla całej ludzkości 🥰

gonia
Автор

To jest wyśmienite. Obym choć nie wiele z tego zapamiętał, aby błysnąć w odpowiednim momencie. Świetna oprawa filmu.

marekmarek
Автор

Każdy jest na tyle nieszczęśliwy na ile się za takiego uważa :)

gonia
Автор

Przyjaźń jest zawsze pożyteczna, a miłość często szkodliwa

grzechuz
Автор

"Jaki, kto jest, rozpoznasz jeśli się przyjrzysz,
w jaki sposób chwali i w jaki sposób przyjmuje pochwały."
Racja😀

marekmarek
Автор

Świetne cytaty, bardzo pouczające. Ślicznie dziękuję.

lidias
Автор

Errare humanum est - bardzo lubiłam łacinę, uczyłam się jej w liceum 🙋 Piękne cytaty, tak bym chciała żeby ich mądrość zagościła w moim życiu, po części niektóre z nich są 🙋🤔👵 BABCIA GRAŻYNA

grazynachmiel
Автор

Ten świat jest bliski, ale jak daleki.

lechsowianski
Автор

Jestem dumny z Siebie, ponieważ rozumiem prawie każdy przekaz w tych cytatach :D . Pozdrawiam autora i życzę samych sukcesów 👍❤‍🔥

BógUzdrawiaa
Автор

Wiara w dobro to brak rozumu tak twierdzą bogaci. Bądź dobry

antonizambrowski
Автор

Co zrobisz drugiemu oczekuj od niego,
To powini uczyć karzdego .

darekwiex
Автор

„Największym władztwem jest władztwo nad samym sobą” oraz „Trzeba wysłuchać i drugiej strony” i na koniec „Temu kto nie wie, do jakiego portu zmierza, nie sprzyja żaden wiatr”

Szymon-vmsf
Автор

Słowa nie mają żadnej mocy, żadnego znaczenia. Mówić możemy z łatwością to co chcemy powiedzieć. Czyny mają moc i one są najważniejsze, na nie musimy zwracać uwagę, a nie na puste słowa których wypowiedzenie nie kosztuje zbyt wiele energii. Łatwiej jest powiedzieć że wybuduje się dom niż wybudować ten dom. Czyny mają moc, słowa nie mają żadnej mocy, słowa to tylko nasze narzędzie manipulacji. Pozdrawiam.

pawes