Słowianie i broń. Topór Słowiański, a topór Wikinga czy wiesz jaka jest różnica?

preview_player
Показать описание
Witajcie, dziś Słowianie i ich broń. Któż nie zna fascynujących historii o wyprawach Wikingów? A jak to wyglądało u Słowian? Poprzednie części obfitowały w ciekawostki o życiu codziennym. Co więcej Tomek podzielił się z Wami historiami o ich pochodzeniu oraz przyjrzeliście się organizacji plemion.
Lecz wiemy, że to broń, miecze, tarcze i topory, czyli całe uzbrojenie Słowian niezmiennie przyciąga nie tylko pasjonatów historii. Rozpoczęliśmy już opowieść o słowiańskiej sztuce wojennej. Dziś zaś creme de la crème tego tematu, czyli odkryjemy przed Wami tajemnice broni Słowian - narzędzi wojny, które pomogły im przetrwać i prosperować w brutalnym świecie. Od topora bojowego, przez łuk, po miecz – bez wątpienia każda broń ma swoją historię do opowiedzenia. Dzięki Tomkowi zaś zanurzycie się w fascynujący świat, gdzie była nie tylko narzędziem walki, ale także symbolem statusu i siły. Ponadto zobaczycie, jak te specyficzne narzędzia przetrwały próbę czasu i jak wpłynęły na kształtowanie historii. Zapraszamy.

00:00 - Co w filmie
04:05 - Uzbrojenie Słowian
07:52 - Tarcza
12:25 - Przeszywanica
16:12 - Pancerz skórzany
19:48 - Hełm
22:40 - Kolczuga
25:31 - Włócznia
29:55 - Topór
33:23 - Łuk
39:41 - Miecz

BIURO TURYSTYCZNE RAZEMWPOLSKE.PL

PODRÓŻE I CIEKAWE MIEJSCA W POLSCE - WYPOCZYWAMYWPOLSCE.PL

ZOBACZ INNE NASZE PLAYLISTY:

REGIONY POLSKI

ATRAKCJE W POLSCE

Muzyka:
Celebration by Alexander Nakarada

The Lone Wolf by Alexander Nakarada

Wintersong - Melodic Celtic Fantasy by Alexander Nakarada

Norður by Alexander Nakarada

Borgar by Alexander Nakarada

One Bard Band by Alexander Nakarada

Behind The Sword by Alexander Nakarada

Celtic Dream by Frank Schroeter

Entertainment by Alexander Nakarada

Frost by Alexander Nakarada

#razemwpolske #zobaczmytorazem #wypoczywamywpolsce #polska #podróże #turystyka #wakacje #wyjazd #weekend #urlop
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Po krótkiej nieprzewidzianej przerwie wracamy bojowo😄. Miecze, tarcze, łuki czyli to co tygryski lubią najbardziej. Zapraszamy na ciekawostki o broni słowiańskiej.

razemwpolske
Автор

Tarcze tego typu jak widzieliśmy, z tym ciekawym chwytem, występującym także w migdałowych na freskach u gallóglaigh, póxniej własciwie zanikłym w epoce rycerstwa. Ten uchwyt za umbo uniemożliwiający właściwie sztywne trzymanie tarczy miał swoją funkcję. Bardzo efektywnie potrafił taka tarcza schodzić z linii uderzenia. energia uderzenia, pchnięcia poprzez to że tarcza obracała się w ręce szła bokiem, broń ześlizgiwała się. Tarczę często opierano na barku starając się złapać rękę przeciwnika na niej, dzięki czemu odsłaniał korpus, szczególnie pod pachę można było ripostę włożyć. Nie znajdę teraz ale na yt widziałem gość prezentował różne techniki. Sztuka później właściwie zaginęła bo tarczą trzymaną na sztywno wiele z tych technik w ogóle nie jest możliwych a te które są - są o wiele wolniejsze i trudniejsze do wykonania. TO wręcz można było nazwac sztuką walki tarczą.

henionies
Автор

Najszersza tarcza 110 cm, włoczna skrzydełkowa to broń frankijska nie skandynawska raczej używana do polowań niż na polach walki, wszystkie miecze miały szytychy od począku istnienia tej broni, balans mieczy raczej przesunięty, był bardziej w górę niż bliżej ręki. Miecze rekontrukcyjne mają osadzony balans bliżej dłoni, by zmienszyć siłę uderzenia. Wełna posiada właściwości higroskopijne, czyli nie pochłania wody. No panie sporo baboli w tym filmie. Liczę na ppopawę jeśli chce pan ogarniać tematyke profesjonalnie.

fenix
Автор

Jestem pod wrażeniem realizacji materiału. Bardzo dobrze się to oglądali i to był ciekawie spędzony czas. Dziękuję.

wiktorgrotek
Автор

Bardzo interesujące i ciekawie pokazane. Dziękuję.

piotrsynowerski
Автор

Booomba! Bardzo fajnie opowiadasz i w ogóle dobra robota wszystkich zaangażowanych w projekt. Trzymam kciuki za rozwój kanału!

konrad
Автор

Bardzo mi się podobał film :) w chwili wolnej biorę się za resztę materiału na kanale :)

myteksss
Автор

pozdrawiam serdecznie z Białej Podlaskiej 🇵🇱✝️♥️

slowianinpolak
Автор

Ja na mojej tarczy dodatkowo śpię i jem :-)

rinorkrak
Автор

jak to Duńczycy sie modlili <<Przed brodatymi toporami Słowian zachowaj nas Panie, czy jakoś tak

zbigniewkochel
Автор

Mamy piękna tradycje która jest wpisana w nasze. Życie to slowiaństwo to co trwa wiecznie pozdrawiam wspaniały materiał

danielszczubelek
Автор

Witam w tematyce łuków, skoro Słowianie żyli pod wpływem Awarów, a Awarowie raczej nie wieszali łuków przez ramię, moim zdaniem powinno się założyć że Słowianie znali wynalazek zwany łubią, czyli pokrowiec używanym do przenoszenia łuków. Temat moim zdaniem trochę ogólnie nieokiełznany, nawet na wystawie muzealnej w Krakowie, widziałem strzały powkładane w łubie, a łubie nazwaną kołczanem, a konkretniej w opisie zdjęcia z książki Żygulskiego "Broń wschodnia". Niemniej, istnieje coś takiego jak sajdak łucznika, czyli pokrowiec na łuk i kołczan na strzały. Jeżeli Słowianie żyli pod wpływem Awarów, bardzo możliwe że nie tylko strzemiona, ale także to przenikło do późniejszego uzbrojenia Słowian, później np.Polaków. Zresztą nawet husarz polski, o czym się często wspomina, ale nie zwraca raczej uwagi, korzystał z łuków refleksyjnych i sajdaka, nie tylko pistoletów, chociaż wielu pewno nie pasuje, bo refleksyjne kojarzą się zbyt wschodnio.

Dyzzzma
Автор

Dobra... Masz mnie. Like, sub i trzeba nadrobić co już było.
Pozdrawiam

michalkurosa
Автор

omówienie omówieniem. ważnym elementem wyszkolenia Słowiańskiego woja była walka w szerego /falandze/, oraz współdziałania z drugiem - który podpierał woja i pilnował by szereg nie rozerwał się. npl nacierając na wojów dążył do rozerwania szeregu i pogonieniu przeciwnika. a czy szermierka w tym czasie istniała??? może w jakimś pierwotnym kształcie.

Starszypan
Автор

A czy raczej nie używano przeszywanicy z lnu czy konopii. Tak samo jak na tarczy krawędzie nie ze skóry jak mówiłeś cena porownowyealna w pancerzu ze stalą, ale ze sznura lnianego/konopnego raczej stosowano

damiancold-ash
Автор

No właśnie, w związku z argumentami typu używano rzadko miecze, ponieważ znaleziono więcej włóczni, a co recyklingiem, albo wartością stali, kto by zostawił na polu walki choć gram wartościowego materiału? Dlatego bardzo mało zachowanych artefaktów stalowych. Dodatkowo kwestia korozji.

zbigniewdabrowski
Автор

To jeden z powodów dla których chcę mieć fajną żonę - dla pomocy do zakłdania kolczugi. ;)

patapatatai
Автор

Baba na miniaturce? Ocipieliście do końca.

KPJRPL
Автор

Z tymi strzałami na plecach to tak jak z tymi blokującymi szablę skrzydłami husarii.

marcelmarceli
Автор

Moge polecić książkę Jerzego Wernera, ,Polska Broń łuk i kusza "

AdamFiryn