12 Hardest Questions on the ASVAB Test, Practice Test

preview_player
Показать описание
Request a 1-on-1 tutor who help you to prepare for the test.

Download the iPhone App to practice more questions.

Download the app from the Google Play store:

This app has free ASVAB prediction to determine whether you're ready to take the test.

00:05 Introduction, Tips and Tricks
00:30 More help with this app
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

It's easily the most helpful math channel I have come across !!

nastyban
Автор

Shout out to this channel. I took the asvab two days ago, 82. Thank you!

lawnbuddyandlandscapellc
Автор

Shout out to this channel! I just passed my ASVAB a couple of weeks ago

Автор

I'm joining the coast guard and for a while yout videos really help me and thank you for explaining the problem for me to understand it and I'm one of those people. Who is not good in math.thank you

tfreeze
Автор

Been watchin your videos and i netted myself a 92 on the picat :) Your work does not go unnoticed.

michaelkoyiet
Автор

Problem no 1. cost of fish is 150% in a supermarket than fish market, so for sure price of fish is more than 5.40 in a supermarket not less than 5.40, let assume fish market price is 100, that time supermarket price is 150 so if the price in fish market is 5.40 the we have to find out supermarket price so equation will be 150/100=x(assume for supermarket price)/5.40, do the cross multiplication 100*x=5.40*150 next step is 100x=810, next step, we have to take out the value of x then 100 is multiplying before = then after = it will be division so 810/100 so answer will be 8.10, that's why price of fish in supermarket in $8.10, D is correct choice from my point of view.

sujataingale
Автор

Im getting ready to take the ASVAB in a week or two and this is really helping me thank you

xavierpowell
Автор

Problem no 3. storekeeper increase price 50% of actual price, but cat food did not sell so they reduce by 20% means 50%-20%=30% so let's assume if the actual price is 100% then storekeeper sell for 130%. He sell it for 12 means 130%=12 so let's put in our equation 130/100=12/x(actual price of the product). do the cross multiplication 130*x=100*12, next step 130x=1200, we have to take out the value of x then x=1200/130, answer is 9.23. So my answer for this question is $9.23 cents. that is in No.-C in the question. Thank you.

sujataingale
Автор

I’ve been studying your content to get good score on asvab for the NG. Test in 1 week. Wish me luck

jaycee
Автор

Just found your channel. Do you have any recommendations where to start when studying for the math/arithmetic reasoning sections for AFOQT? I’m hoping to retake by the end of the year and this was my weakest area.

Grace-rycs
Автор

If you could break it down a little bit sometimes, it would be great. I'm lost sometimes.

ValueLanguage
Автор

Do you tutor I will pay I need a 1 on 1 session

gabeiverson
Автор

I remember problem 5 on my picat test 😂

PmoneySkates
Автор

None of these questions were on my test

whiteeli