Реальна історія депортації кримських татар

preview_player
Показать описание
Два дні знадобилося радянським спецслужбам, щоб повністю виселити із Криму весь його корінний народ – кримських татар. Депортація проходила в настільки нелюдських умовах, що чверть усього населення загинула найближчим часом. А з самого Криму не просто вивезли людей – їх домівки штучно заселили чужинцями, пам'ять про їх мову, культуру та про саме існування цієї нації – знищищували. Це особливий випуск «Реальної історії», у якому Акім Галімов розкриє всі деталі та можливі причини депортації кримських татар у травні 1944-го року. Та головне – розкаже реальну історію самого народу - кримських татар, яку так старанно намагаються стерти росіяни.

🔊Терміновий Збір на Авдіївський напрямок🔊 ⠀ ‼️200 FPV-дронів для 68 окремої єгерської бригади ім. Олекси Довбуша, що стримує ворога під Авдіївкою ‼️ ⠀ Ситуація зі снарядами, досі дуже напружена Наявність FPV-дронів – стала одним з основних факторів знищення їх техніки і штурмових груп. Тому, бійці двох провідних груп пілотів 68 ОЄБр (які зараз, саме під Авдіївкою) звернулись по допомогу до нас і БФ Група 35, щоб зібрати кошти на 200 FPV дронів (по 100 дронів на кожну групу).
Загальна сума збору на дві групи: 3 900 000 грн
Вже зібрано: 1 955 876 грн
Це дуже крутий результат, але цього, нажаль, недостатньо.
Упевнені, разом ми швидко закриємо цей Збір 🤝 І памʼятайте маленьких донатів - НЕ БУВАЄ! Поширення збору, теж велика допомога 💪

В монтажі епізоду використано серію картин Рустема Ємінова «Депортація» із колекції Ленура Іслямова.

Герої фільму:
Андрій Когут - історик, директор Галузевого державного архіву СБУ
Есма Аджієва, голова громадської організації «Алєм»

«MIRAS. Спадщина»: у Скарбниці Національного музею історії України.

Підписуйтесь на Акіма Галімова у соціальних мережах:

У проекті "Реальна історія" Акім Галімов створює невеликі відео на важливі історичні теми, якими спекулює росія. Ми хочемо, щоб ви знали правду про підписані Хмельницьким угоди з росією. Про те, як росія анексувала і штучно насаджувала російську політику на українських територіях. Про безпощадність каральної системи російської імперії та СРСР. Що пов'язує Україну та Крим. Ви маєте почути правду, щоб більше ніколи не піддаватися на маніпуляції кремля. Окрім того, саме час розказати українцям справжні історії її героїв. Бандера, Чорновіл, Плахотнюк – ці та інші люди віддали своє життя за незалежну вільну Україну. Ми маємо знати реальні історичні факти, щоб правильно розуміти все, що відбувається сьогодні. Всі факти перевіряють професійні історики.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Працюю вчителем у школі. Під час уроку про силу тяжіння, говорили з дітьми про освоєння Космосу. Діти не знають ні про Юрія Кондратюка, ні про Сергія Корольова... Пошукала - немає про цих людей хороших документальних фільмів. Українських - немає. АЛЕ росіяни - штампують свої "дослідження" про цих українських вчених, називаючи їх "своїми". Нам потрібна РЕАЛЬНА історія цих людей! Панове, будь ласка!

alonakratik
Автор

Моя бабуся була кримською татаркою, жили в Бахчисараї. Батьки загинули на війні. На час депортації їй було 6 років. Згодом вона згадувала ті чорні дні, як їх везли у вагонах, як впав і помер молодший брат, як в Узбекистані потрапила до дитячого будинку. Діти билися за кожну скибочку хліба, а вона, маленька-худенька, завжди була голодною. Подорослішала, отримала освіту, пішла працювати на хліб завод, ближче до хліба... В моїх дитячих згадках, вона завжди співає пісню про жито... Працювала головним технологом, жила добре, але ось ця туга за домом не давала спокою... І вона наважилася повертатися в 1978 році, коли ще було заборонено. Не знаю, як, - повернулася, але до неї було таке зверхнє ставлення і через стільки приниження пройшла. Продала великий дім в великому місті на Кавказі, а в Криму змогла купити тільки в забутом богом селі, в степовій частині Криму, і мови не було, щоб потрапити до Бахчисараю. На роботу ніде не брали, бо "ворог народу", довелося працювати лопатою, усі останні роки життя вантажила комбікорм на заводі. Ось так в 39 років загубила все, повернувшись на батьківщину. Померла рано... Стільки болю і люті на моєму серці за її життя і долю і не розуміння, нащо повернулася 😢 І ось війна прийшла і в моє життя. Виїхала з дитиною до Німеччини, і там я її зрозуміла!!, зрозуміла, що таке туга за домом... Повернулася. Звісно, не до Криму, бо вже пів життя провела в Харкові. Але дуже хочеться вірити, що ще приїду на її могилу, і на маміну, посаджу бузок, як вони любили, і не буде люті, а буде спокій і прийняття..

onlynumbers
Автор

Я з Херсонщини, була в окупації більше року з літніми батьками. Повірте мені, якщо Україна не вистоїть, то багатьох з нас теж чекає депортація.У них тотальна ненависть до нас і зверхність. Дуже співчуваю татарському народу.

НатальяЗапорощенко-цс
Автор

Моя бабуся - кримська татарка. Я дізналась про це в 2013, так все ховалось в нашій родині. Мій дідусь, її чоловік, українець, був розстріляний в 1937 році. Її не депортували в травні, вона тоді жила в Одесі, а померла вона наприкінці 1944 року, отримавши вохоронку на старшого сина. Я нічого не знаю про наших родичів із Криму, знаю тільки, що бабуся була родом з Керчі. Дай Бог, хтось вижив під час депортації. Я завжди відчувала сильний зв'язок з кримськими татарами, навіть не знаючи про моє родство. Серце болить на мій народ. Я вірю, що ми ще повернемось в наш Крим! Слава Україні!

АленаДолинская-ни
Автор

Бажаю кримськотатарському народу відновити справедливість на своїй землі - Кримському півострові - в товаристві та в співдружності з усіма іншими народами в складі вільної та незалежної України!

Nataly
Автор

Я знаю з дитинства про трагедию киримли! Я була така ліпучка, з бабусею своєю розмовляла...вона мені і пояснювала які татари є ! І чому у нас так багато татар з Криму! Тоді про це розмовляли пошепки...В нас була сім'я Разия апа і її чоловік Толкун, двоє синів з якими ми ганяли по вулиці.А коли випадала нагода, я і до Разії чіплялася щоб послухати про її любимий Крим! ...Сподіваюся, що вони повернулися додому, або хоча б їх діти...вони про це мріяли!

mayaturgunbaeva
Автор

Мала нагоду у Криму в 2012 році, під час відпочинку, жити у сім'ї кримських татар. Хочу сказати, що більш гостинних і привітних людей мало де зустрінеш. Мене постійно вражало тендітне відношення дітей до батьків. Ой, а ще пам'ятаю, як господарі пили каву з маленьких філіжаночок. Завжди усміхнені, щось розпитують, радять. І я дуже дивувалась усьому побаченому, бо добре пам'ятала, як у школі розповідали ... погане розповідали про татар що поверталися у рідний Крим.
Дякую усій знімальній групі та пану Акіму за змістовне відео!

Ірина-фс
Автор

Зі мною в університеті вчилося кілька кримських татар. Дуже гарні хлопці, лише позитивне враження про них. Мені надзвичайно шкода, що ваш народ пережив і продовжує переживати, через прокляту росію. Я дуже сподіваюся, що ми разом переможемо росію і крим стане вільним та кримський народ зможе жити спокійно на своїй землі.

sbios
Автор

Історія депортації кримських татар з їхніх земель це настільки жахлива історія що не вкладається в голові. Українців винищували голодомором, виганяли на Сибір, весь народ киримли просто за одну мить вигнали з власної землі. Балалайня = смерть, горе, війна, сльози, руйнування. ЖАХ !!! ЖАХ !!! ЖАХ !!! Дякую Вам велике за вашу працю!
Вірю, що повернетеся додому !!!Слава ЗСУ

valik-qfyb
Автор

Акіме, яку ж Ви титанічну та важливу справу робите, які ж ми спраглі до історичної правди, дякую Вам! 💙💛

АнтонінаБасан
Автор

Я роблю єдиний висновок- нам нереально пощастило що людство вигадало інтернет! Бо в ті часи про який розповідає пан Аким світ нічого не знав і не міг дізнатися про ті геноциди що чинив радянський союз проти поневолених народів.. А зараз через інтернет нічого не сховаєшь та всі ті злочини що чинить росія одразу опиняються в інтернеті.. І саме тому ми цього разу розчавимо цього монстра остаточно бо весь світ все бачить і допомагає! Дякуємо, пане Акиме за неоціненну працю!🔱 💛💙

OlenaK-rfjb
Автор

Сьогодні 18 травня-рівно 80 років депортації. Боляче на душі за те, що такий багатий культурно, вихований, дружній народ по відношенню до інших народів, насильно змусили страждати. І навіть зараз, я впевнена, ті, хто залишився на своїй землі, і під окупацією, не менш страждають.

vanessarosh
Автор

Якіж киримли гарнюні!!! Вони пам'ятають свою історію! Мову, релігію! Вони чудово розмовляють українською! Краще ніж деякі етнічні українці!!!! ВОНИ КИРИМЛИ! ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ! В нас багато спільного!

unknow
Автор

Як я чекала саме цю реальну історію.
Я пам'ятаю як лякали нас кримськими татарами, що будуть вчиняти злочини і все таке.
І ніхто не переймався, що народ страшне горе пережив.
Працювала з дівчинкою і хлопчиком кримськими татарами в суді в Києві. Це найкращі, толерантні люди.
Я захоплююсь цим народом.
Мало знаю культуру, але дуже смачна кухня і чебуреки і сарма...
Дякую.

galagala
Автор

Так я давно не плакала , мене розриває біль і розпач за цю мужню націю , так хочеться зробити якесь диво щоб всі Татари стали справжніми хозяевами своєї землі ! Як рускіє ненавиділи всі нації , і зараз продовжують ненавидіти всіх !!! Велика подяка вам за таку титанічних працю , за те що розповідає те про такий мужній народ ! Велика подяка всім народам, які допомогали вижити Татарам в ті часи, і не дали зникнути народу ! Дай Аллах повернути Татарам свою землю !

anastasiyapeicheva
Автор

Велика вдячність вам пане Акіме. А окупанти повинні покинути Крим і усю нашу державу.

nataliyaortynska
Автор

Оці маленькі уламки величної культури, про які ви розповіли, настільки вражають, що хочеться плакати. Розповсюдження запаху чебуреків і піклування навіть про тварин особливо зачепило

catherine
Автор

Філіджан і філажанка! Я цього не знала! Завжди думала що це більш закарпатське, а виявляється це окреслює набагато більшу територію спільної багатої культури!

lesialisnyak
Автор

Приїду після визволення зі Львова в Крим випити філіжанку татарської кави! Дякую вам Акім, ваші Реальні Історії важко переоцінити.

vovas
Автор

Цю передачу має подивитись весь світ, щоб краще зрозуміли, ,руський мір "
Пане Акіме, дякую вам за вашу працю!

ИринаПасичник-од