Cała prawda o wymiennikach w rekuperatorze! Entalpiczny ERV vs. HRV i obrotowy.

preview_player
Показать описание
Zastanawiasz się z jakim wymiennikiem wybrać rekuperator? Przeciwprądowy HRV, entalpiczny ERV czy może wymiennik obrotowy (rotacyjny)? Ten film pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości! Przeprowadziliśmy test, w którym porównujemy w/w wymienniki stosowane w centralach wentylacyjnych. Zobacz i dowiedz się, które rekuperatory są najlepsze!

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pozdrawiam tego Pana, przyjechał do mnie na serwis i załatwił temat profesjonalnie.

piotrgrzes
Автор

Dzień dobry. Jakiś czas temu pojawiły się dość konkretne pytania do tego filmu. Niestety bez odpowiedzi... może tym razem się uda - żeby nie dać się naciągnąć - zgodnie z tytułem filmu :)

3:03 "Przy całkowitej izolacji strumienia...", można poprosić o link do deklaracji producenta? :) dla Waszych urządzeń nigdzie nie ma informacji o przeciekach wewnętrznych a musicie mieć takie dane.
8:27 "będziemy celowali w temperaturę -8oC...", wynika to z tego, że temperatura przemarzania wymiennika wynosi ~-7oC (takie dane podali Państwo w jednym z komentarzy)? Może przetestują Państwo ten sam wymiennik dla ostatnich temperatur tj. -20oC? Ok -15 ;)
21:20 "Zużywają dodatkową energię na pracę samego rotora...", dokładnie dla analogicznego urządzenia z wymiennikiem obrotowym jest to 6W x 16H (średni, dzienny czas pracy wymiennika w skali roku) x 365 = 35kW; 35kW x 0, 617zł/kW=22zł w skali roku, pytanie ile energii zużyje nagrzewnica wstępna wymiennika przeciwprądowego przy takich temperaturach zewnętrznych jakie mieliśmy ostatnio? :)
21:49 W jakim celu mamy demontować wymiennik obrotowy? Wymiennik stale w ruchu, zabezpieczony filtrami? Rozwiązanie stosowane przez dziesiątki tysięcy ludzi, a mimo to nie słyszałem o tym żeby ktoś zgłaszał takie problemy... Do dzisiaj.
22:05 Odzysk wilgoci w wymienniku membranowym jest atutem, natomiast warto wiedzieć, że zamarzanie kondensatu przy niskich temperaturach w warstwach membrany przy procesie odzysku wilgoci, powoduje zwiększenie objętości samej wody a w konsekwencji uszkodzenia struktury samej membrany, a co za tym idzie utratę pełnej separacji.
22:25 Wilgoć z wymiennika obrotowego stale jest wydmuchiwana przez powietrze czerpane w związku z czym nie ma miejsca na rozwój mikroorganizmów, polecam ponownie zapoznanie się z publikacjami REHVA oraz EUROVENT.
22:55 "Nikt nie deklaruje trwałości tych powłok i nie wiemy jak długo może to działać...", "natomiast membrana w wymienniku entalpicznym może działać bardzo długo i skutecznie", przepraszam można przetłumaczyć jednostkę miary "bardzo długo?
23:17 Jak lodówkę położę na plecach również nie będzie działać dobrze i będą wibracje, czy to jest jej minus? Błagam... Może warto wspomnieć, że przeciwprądowe wymienniki mają jedną pozycję montażową i jak je źle zamontujemy to kondensat nie będzie prawidłowo odpływał do tacy ociekowej?
23:45 Temperatura przemarzania wymiennika przeciwprądowego entalipcznego to -7oC następnie załączamy nagrzewnicę wstępną, dla obrotowego jest to nawet -30oC i nie załączamy żadnej grzałki wstępnej, pytanie ile to energii zaoszczędzamy? Może warto przygotować takie zestawienie choćby dla wspomnianych wcześniej -20oC. Delta odzysku dla wymiennika obrotowego przy ostatnich temperaturach wynosiła nawet 35-37oC gdzie dla przeciwprądowego było to jedynie 22-24oC.
24:00 Nagrzewnica wtórna jest stosowana u większości producentów niezależnie od rodzaju wymiennika jest elementem który podgrzewa powietrze do temperatury komfortu u dużej grupy użytkowników wymienników obrotowych jest wyłączona.

tomaszo.
Автор

Świetny materiał! Słuchając takiego wykładowcy każdy zrozumie nawet najtrudniejsze zagadnienia. Gratuluję wiedzy i umiejętności jej przekazania!

psolyga
Автор

Brawo za bardzo konkretny i treściwy materiał ;) Fajni by było wykonać takie pomiary oraz porównanie dla warunków letnich celem sprawdzenia czy wymiennik entalpiczny obniży nam temp. powietrza nawiewanego.

pozdrawiam

adriansikorski
Автор

Każdy główkuje przy zakupie rekuperatora - a tu proszę jasno i merytorycznie, przyjemnie podane.

andrzej
Автор

Tylko pozostaje prosić o więcej takich wartościowych

odwiertygorlice
Автор

Niezwykle ciekawy, merytoryczny, i zrozumiałym językiem poprowadzony odcinek . Super. dziękuję .

dexterdexter
Автор

Film pomógł mi przy wyborze centrali, tyle opinii i rad na grupach, że ciężko ogarnąć kto ma rację a tu prosze, wszystko fajnie wytłumaczone. Więcej takich materiałów na kanale. Pozdrawiam!

sweetpete
Автор

Pełna profeska. Bez gadki że podobno czy tam słyszałem. Wiedza, dane i kalkulator. Mistrzostwo. 👍👍👍👍

slawekkiedo
Автор

Super gościu to wytłumaczył mega pozytywnmie i konkretnie

effectcio
Автор

Wspaniały materiał, brakuje faktycznego porównania z wymiennikiem obrotowym. Zbudowałem małą centrale w oparciu o wymiennik obrotowy. Z moich i doświadczeń wynika większa sprawność rotora. Jest cichy oszczędny 2% - 4% do energii wentylatorów. Ponadto daje pewne możliwości sterowania temperaturą modulując prędkość obrotową. Zero problemów ze skroplinami zero obawy o zamarzanie nawet przy mrozach -20 C. Polecam Rotory 😊. Ale wymagają oprogramowania.

krzysztofzydak
Автор

To się nazywa porównanie, laboratoryjnie, konkretnie, wszystkie filmiki na youtubue powinny być takie .
Po prostu mega materiał, jak na szkoleniu. Tylko słuchać i chłonąć wiedzę

marcinwybraniec
Автор

Tomek super się Ciebie ogląda! Czekam na kolejne testy:)

piotrklonicaklimap
Автор

Film zawiera odpowiedzi na wszystkie moje pytania 😄

lucky_blaze
Автор

Co do mycia wymiennika obrotowego, nie zauważyłem takiej potrzeby przy systematycznej wymianie lub czyszczeniu filtrów mój wymiennik obrotowy aluminiowy po prostu zawsze jest czysty. I nie zamarza nawet przy -25st.C bez użycia grzałki - pracuje na 50% nawiewu i wywiewu.
Wasze badanie jest cennie i pomocne przy wyborze. Pozdrawiam!
Życzę wszystkim chętnym na wentylację mechaniczną czystego powietrza przez cały rok - brak sąsiadów palących węgiel i śmieci, bo to Was szybko zniechęci do używania rekuperatora.

szymonfryca
Автор

Fajny filmik, ale po rozmowach z producentem central obrotowych sporo nieścisłości jest i chętnie przeczytam Waszą opinię w tej kwestii :)
- w przeciwprądowym wymienniku strumienie są odseparowane ale to nie znaczy, że się nie mieszają, w obrotówkach obecnie producenci podają wartości mieszania na poziomie poniżej 1%, czyli jest podobnie jak w przeciwprądowym.
- Ryzyko transferu drobnoustrojów występuje zarówno w obrotowym jak i przeciwprądowym, jest to kwestia czystości filtrów a nie samego wymiennika, bo przecież powietrze wyciągane z pomieszczeń również przechodzi przez filtry
- awarie w obrotowych to co najwyżej zerwany pasek, którego koszt to kilka złotych i 2 minuty wymiana :) Ale fakt, w przeciwprądowych ten problem nie występuje
- skoro wymiennik przeciwprądowy entalpiczny ma zdolność do pracy bez udziału nagrzewnicy wstępnej to w jakim celu jest ona montowana w centrali? Jakoś nie mam przekonania że wymiennik wytrzyma -20 stopni bez nagrzewnicy wstępnej i centrala będzie poprawnie działać, bo obrotówka sobie ponoć w takich skrajnych warunkach radzi
- wymiennik obrotowy nie jest energochłonny... Silnik wymiennika obrotowego pobiera 6W, tak więc więcej w ciągu roku zużyje ta wstępna nagrzewnica w przeciwprądowym :)
- nie trzeba montować odprowadzenia skroplin w obrotówce ZALETA

Fajny, ciekawy materiał i łapkę w górę zostawiam ! :)

marekmarooo
Автор

Posiadam rekuperator z entalpicznym wymiennikiem bez nagrzewnicy wstępnej. W tym roku przy dość solidnej zimie nie zauważyłem żadnego problemu z zamarzaniem wymiennika, jak to niektórzy zarzucają :). takie montuję i już.

Nowato
Автор

Bardzo ciekawy i dobrze udokumentowany wykład 👍. Dzięki za udostępnienie wiedzy młody człowieku! Poszedł sub. Jestem ciekaw innych materiałów.

zbigniewstefanski
Автор

Nie do końca mogę się zgodzić z Pana stwierdzeniem co do powodu konieczności stosowania grzałki na stronie nawiewnej gdy mamy do czynienia z wymiennikiem obrotowym i braku takowej w przypadku stosowania wymiennika przeciwprądowego z odzyskiem wilgoci. Sam Pan przyznał że temperatura na wylocie jest niska (około 16 oC na wykresie Molliera). To na granicy minimalnej temperatury nawiewu na jaka pozwalają przepisy. Stosując grzałkę wstępną tracimy część jej mocy (o sprawność wymiennika). W centralkach z wymiennikiem obrotowym nic z tej mocy nie tracimy. Ponadto gdyby wydłużyć te badania i jeszcze lekko obniżyć temperaturę powietrza na czerpni to już nie mamy takich fajnych procentów sprawności. Mógł Pan o tym wspomnieć.

januszhaberek
Автор

Świetnie pokazana i opisana zasada działania. Brawo za film!
Tylko ta nazwa entalPICZNY😅😅😅😅

mielcarek