Cab ride | Jazda w kabinie TKt48-18

preview_player
Показать описание
Przedstawiam dłuższy film z jazdy w kabinie parowozu serii TKt48 o numerze 18. Przejazd na trasie z Dzierżoniowa do Jaworzyny Śląskiej i praca maszynisty oraz pomocnika. Była to bardzo ciekawa podróż i nigdy jej nie zapomnę. Na trasie musieliśmy zrobić postój w Krzyżowej i sprawdzić z czego się tak mocno ulatniała para. Okazało się, że urwana została rurka od pary do generatora prądu. Wystarczyło tylko wyłączyć go i można było ruszać w dalszą drogę, ale już bez świateł. Cała podróż trwała około 40 minut. Zapraszam!

Facebook:

#pkp #tkt48 #polska #dolnyśląsk #parowóz #steamloco #cabride #maszynista #polskakolej #cegielski #uszatka #tekatka #cab #kabina #maszynista #piec #dym #para
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jaką to trzeba mieć tęgą głowę... Posiadać na uwadze obsługę lokomotywy i jeszcze obserwować szlak. Szacunek dla tych ludzi.

Lizawka
Автор

Piękny widok. Za dziecka często jeździłem pociągami prowadzonymi przez parowozy. Do dziś pamiętam zapach dymu z parowozu ten gwizd świst parę węgiel. Piękna sprawa.

erwinkomer
Автор

Tkt48-19, 24,35, 124,142.154. Wszystkie tekatki jeździły w Zagorzu .
Były to powiedzmy dobre parowozy na górzyste tereny .
Mogę dziś po latach wymienić właściwe każdej lokomotywy obsadę .
Byli to ludzie kochający swe lokomotywy .
Ale dziś to historia może już zapomniana przez upływ lat .

jandlugosz
Автор

To byli wspaniali ludzie punktualnie być maszynista to przywilej dla najlepszych i uprzywilejowanych

tenstep
Автор

Wjezdzając do Jaworzyny Sląskiej mozna zobaczyć po prawej stronie elektrowóz EU04-24. Przez kilkanascie lat był eksploatowany na Sląsku poczatkowo w Lokomotywowni Łazy, Gliwice a nastepnie najdłużej w Lokomotywowni Czechowice - Dziedzice . Wspaniała i prawie bezawaryjna lokomotywa z charakterystycznym "gwizdem" przetwornicy. Czesto prowadziłą pociągi pospieszne na linii Bielsko-Biała - Warszawa Wschodnia. A w sumie lokomotyw tej serii było tam dwadzieścia . I tylko ta pozostała !!!

Williobb
Автор

Lata 68 ub.wieku! Luzem TKt-ką z Szcz.Główny do Godkowa, a tam z osobówką do Siekierek. Cztery albo pięć zjazdów. Na koniec luzem do lok. Szcz.Główny i tam wyposażenie, szlakowanie. Ciężko było czyścić palenisko. Nie było ruchomych rusztów jak w Pt47, tylko jeden zrzut! Na koniec "glanc" lokomotywy szprycą i na postój! Było dobrze (?!) Pozdro pomocnikom m-ty tamtych lat!

Porszyn
Автор

Jeden TKt 48 był na służbie w oławskim ZNTK, mój ojciec był maszynistą . Raz kiedyś pozwolił mi ją poprowadzić na przetokach, wielkie mi co 500 m do przodu i tyle samo do tyłu, ale kopałem się we własny tyłek ze szczęścia. Oczywiście musiałem sobie wcześniej poszuflować, niema nic darmo. W chwili pogrzebu ojca ostatni raz ją usłyszałem czy to był zbieg okoliczności, nie wiem. Jaki był jej los nie wiem [może ktoś z miłośników posiada jakąś wiedzę ] . Gwizdek dla staruszków na bocznicy po prostu mnie wzruszył.

TUJA
Автор

Pamiętajmy o tym, że widzimy w akcji prawdziwą elitę Polskich maszynistów! (kto wie jak jeszcze długo...)

KrokodylWislany
Автор

Respekt maszynistom którzy nas tymi prymitywnymi maszynami szybko do celu dowozili, a rzadko myślało się siedząc wygodnie w wagonie o ich ciężkiej pracy.

ewkajulek
Автор

Excellent. Thank you from Nevada, U.S.A.

malcolmmarzo
Автор

Piękne👍
Wspaniały film. Lokomotywa która pomimo swoich lat radośnie pogwizduje, i prawdziwi maszyniści przed którymi chylę czoła za ich ciężką pracę, trud i wysiłek jaki wkładają w to by tak piękne maszyny (których praktycznie już nie ma) mogły się poruszać po pięknych i malowniczych szlakach (których i tak jest już coraz mniej).
[Teraz to pan mechanik naciśnie przycisk, przesunie dźwignię, ...i jazda].🚦🚂🚃🚃🚃 (h).

jhhenio
Автор

Waszej ciężkiej pracy i pasji można zobaczyć piękno parowzów, które przemija wraz z nowinkami i ekologią.Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za film.

benedyktchlopecki
Автор

Pamiętam jak za lepka jeździłem w takim składzie na trasie Nowa Sól Kolsko.W takim parowozie to pomocnik miał przejebane.Musial się nieźle Banachac łopata.

majortomss
Автор

Kiedys jako maly chlopak jechalem w lokomotywie parowej, goraco straszniew srodku:)))ale klimat byl:)))

man
Автор

Kurczę to trzeba być fachowcem by takie cudo prowadzić tyle ton i niby piłeczka nie stal😁👍

rafimatuszak
Автор

Zastanawia mnie jak wyglądała zimą jazda parowozem, kiedy przed oczami maszynisty wzbijała się gęsta para i śnieg... przecież tam chyba praktycznie w ogóle nie było widać co się dzieje na trasie przed maszyną? A jeszcze wychylanie głowy gdy na zewnątrz podczas jazdy, -30 stopni, wiatr a w kabinie upał. Na prawdę to był zawód dla tytanów.

maciejqas
Автор

Miałem okazję kiedyś jechać w budce lok jako dzieciak na przetoku i raz z Iławy do Nowego Miasta Lubawskiego.

andrzejsarnowski
Автор

Trzeba się było nieźle uwijać w tej robocie.

claudiuspl
Автор

W kabinie parowozu to było bardzo gorąco, wiem bo byłem w środku tego parowozu, pomocnik maszynisty miał bardzo dużo pracy, aby dokładać węgla do paleniska i sprawdzać poziom temperatury w kotle parowozy maszynista pociągu pilnował inne funkcje parowozu, wszystkie znaki kolejowe, sygnały na semaforach .

zbyszekadamh
Автор

Piekny widok panie Zbyszku szacun i dobra robota panowie pozdrawiam cala ekipe ze skansenu w Jaworzynie Slaskiej i kazdemu polecam odwiedzic to miejsce szacun za to co robicie 👍🎥🍀Zdrowka Wam zycze pozdrawiam prawdziwych kolejarzy🚄👊

tomdublin