Magazynowanie wody w glebie - rów konturowy

preview_player
Показать описание
W dobie potężnego zagrożenia suszami, niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie zarządzanie dostępnymi zasobami wody. Przy nieregularnych opadach, długich okresach bezdeszczowych oraz nieprzewidywalnych kumulacjach opadów, przejawiających się pod postacią gwałtownych nawałnic, ważnym aspektem jest magazynowanie wody wysoko w krajobrazie. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pagórkami, czy fragmentem nachylonego terenu, możemy wprowadzać struktury ziemne, które pozwalają na pasywne magazynowanie wody w glebie. Przykładem takiego rozwiązania są rowy konturowe (z ang. swale, czyt. słejl - rów konturowy). Tworzy się je na zboczu, w celu zatrzymania spływu powierzchniowego wody deszczowej, która spada na dany teren podczas ulewy. Często zasklepiona gleba nie jest w stanie przyjąć dużych ilości wody w krótkim czasie i niestety bardzo duża część tej wody jest bezpowrotnie tracona, wpada do pobliskich strumieni i rzek, a następnie ucieka do mórz i oceanów. Rowy konturowe pozwalają zatrzymać wodę wysoko w krajobrazie, na wzniesieniu, dzięki temu, że są ułożone wzdłuż warstwic (warstwice to izolinie łączące ze sobą punktu o tej samej wysokości nad poziomem morza). Oznacza to, że są idealnie wypoziomowane, co pozwala zgromadzonej wodzie rozlać się po całej szerokości zbocza. Zatrzymana w rowie woda ma dużo więcej czasu na to, aby infiltrować (wsiąkać) w glebę, w czym pomaga jej grawitacja. Ziemia wybrana z rowu odkładana jest w dół zbocza tak, aby jeszcze bardziej wzmocnić zdolność rowu konturowego do magazynowania dużych ilości wody. Taka świeża ziemia musi być bardzo szybko okryta roślinnością, aby korzenie roślin, niczym zbrojenie, mogły ustabilizować na zboczu świeżo uformowany wał ziemny. Efekt stabilizacji wzmacnia się poprzez obsadzanie takich struktur ziemnych drzewami i krzewami. Rowy konturowe to wielofunkcyjne konstrukcje ziemne służące jednocześnie do magazynowania wody w krajobrazie i wprowadzania zadrzewień i zakrzewień alejowych. Dlatego idealnie idą w parze z zakładaniem regeneratywnych ekosystemów alejowych - formy uprawy łączącej w sobie klasyczne uprawy takie jak uprawa zbóż czy warzyw, z elementami agroleśnymi (np. alejami drzew owocowych lub pasami krzewów tworzących wiatrochrony). Tworzenie takich konstrukcji ziemnych wymaga często użycia maszyn. W moim przypadku był to ciągnik jednoosiowy VATOR z podczepionym do niego pługiem obracalnym. Dzięki zastosowaniu takiego sprzętu mogłem szybko wykopać rów i jednocześnie uformować wał stabilizujący całą konstrukcję ziemną. Reszta prac wykończeniowych została wykonana przy użyciu ręcznych narzędzi, a sam wał został od razu po usypaniu obsiany nostrzykiem białym oraz facelią. Dodatkowo w samym rowie zostały posadzone pierwsze sadzonki drzew, zapoczątkowujące powstanie produktywnego zadrzewienia alejowego.

Nie zapomnij o podzieleniu się swoją opinią pod filmem oraz udostępnieniu i subskrybowaniu mojego kanału :)

Zapraszam również do odwiedzenia:

Możesz dołączyć także do prywatnej grupy PERMAKULTURALNI POLSKA - naszej rozrastającej się, permakulturowej społeczności na FB:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Można zrobić jeden lub dwa rysunki techniczene by wprowadzić nowe osoby. O ile wiekszość subskrybentów wie o co chodzi, o tyle nowe osoby tylko za pomocą słów mogą nie pojąć istoty sprawy

Moskuito
Автор

Genialne, u mnie rowy konturowe sprawdzają się świetnie !!!🙏👍🫶😢

aniaskrzynkowska