Szklarnia i NIE TEGO SIĘ SPODZIEWAŁEM. Moje Wrażenia ze Szklarni z Poliwęglanu. Rozsady Warzyw Luty.

preview_player
Показать описание
Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu. Opinia na temat szklarni. Tunel foliowy. Moje rozsady warzyw w lutym. Pomidory wysiane rosną. Rozsada pora, cebuli. Szpinak, rzodkiewka, marchew, pietruszka naciowa, sałata, cukinia, ogórek gruntowy uprawa 2025. Co siać w lutym.

#szklarnia #tunelfoliowy #uprawawarzyw #rozsada #rozsadnik #infouprawa #warzywa #warzywnik #uprawapomidorów #pomidory #sałata #szpinak #rzodkiewka #pietruszka #cebula #ogródwarzywny #ogród #ogrodnictwo #ogrodnik
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Cześć, znowu YouTube sprawdzał mój filmik dłużej niż zwykle, przez co nie pojawił się on na 18, a później.
No ale ważne, że jest :) Życzę miłej reszty dnia.
Polecam:

infouprawa
Автор

Tak słucham i trochę się uśmiałem. To normalne po zachodzie słońca, przy temperaturze 0 w szklarni o 23.00 jest 0, 3 😊. Dlatego ja się tam nigdy nie spieszę z uprawami teraz w szklarni mam czosnek i szpinak. Potem wjedzie papryka i pomidory ale to najwcześniej w połowie maja. Życzę udanych zbiorów i maluch rachunków za energię.

videogroszek
Автор

Ja mam szklarnię "typu szklarnia" ;) Nieduża, ale myślałam że będzie cieplejsza. Po dwóch latach stwierdzam, że przy temperaturze (w nocy) na zewnątrz ok 1-3C, to w szklarni jest tyle samo. Więc tak na prawdę z rozsadą czekam aż będzie zdecydowanie cieplej.

BelaMi_
Автор

Bardzo cenne pierwsze spostrzeżenia na temat szklarni z poliwęglanu. Dziękuję!

Marzena-bz
Автор

miło się oglądało . roślinki już rosną i to najważniejsze, powodzenia

nataliawysocka
Автор

Jak warunki pozwalają to szklarnię tylko przy południowej ścianie domu aby nie dogrzewać ekstra, tzw "ogród zimowy". Inaczej to zawsze kasa będzie szła w dogrzewanie, a z tą fotowoltaiką to tak nie jest że się bilansuje, kupujesz za ponad 1zł prąd, a w lecie sprzedajesz za 25 groszy to się nigdy nie zepnie

piotr
Автор

Cudów nie ma. W lutym słońce nie ogrzeje tunelu/szklarni jak to robi już w kwietniu. Dziś było u mnie czyste niebo. O 13-tej na zewnątrz w cieniu +2 stopnie, w tunelu z poliwęglanu +8 stopni. Jeszcze przed zachodem słońca temperatury się wyrównały. Jeśli teraz pędzisz rozsady lub warzywa w paletkach i kastrach budowlanych, to po grzyba grzać taką dużą objętość powietrza w tym tunelu? Warto byłoby z poliwęglanu lub nawet folii bąbelkowej wygrodzić (po stronie południowej) cześć tej szklarni do ogrzewania, coś jak inspekt. Druga sprawa. Grzanie powietrza, gdy masz małe jeszcze rośliny albo dopiero zasiałeś, to nieporozumienie. Nie ma nic lepszego na start roślin niż grzanie gleby - najprościej przewód grzejny w glebie. Nie tracisz energii na niepotrzebne grzanie masy powietrza, grzejesz najbliższe otoczenie rośliny - nagrzana gleba daje stabilną temperaturę. Pozdrawiam.

wielkizderzaczandronow
Автор

Witam. Myślę, że popełniasz kosztowny błąd Tomku uprawiając tak rozsady. Jeśli już, trzeba kupić mini szklarnię i wstawić ją do dużej szklarni lub przykryć rozsady agrowłókną. U mnie się sprawdza. Tracisz cza i duże pieniądze 😮na ogrzewanie. A efekt będzie mierny. Na podłoże proponuję dużą warstwę zrębki liściastej. ❤

renatazywicka
Автор

Wspaniała jest słyszalna w głosie radość z tego co Pan robi !

mariakaz
Автор

Ja mam piec na drzewo i wrgoel jak jest zimno to grzeje cala zime uprawiam cebule, salate rzodkiew i wiele innych watzyw . Zrobilam niski stelaż z rurek pcv i nakrywam geowłóknina zimową jak jest mroz odpalam po dwa znicze i jest ok . Mam tunele tez ale szklarnia to jest przeskok, cieplo, przyjemnie. Jak jest ciepło to otwieram szklarnie jak w lecie. Pozdrawiam

elzbietanowak
Автор

Siemano, ja trzymam beczki z wodą w szklarni do późnej wiosny. W dzień się woda nagrzewa, w nocy oddaje ciepło 👊👍

Fabi....
Автор

Fajnie posłuchać i wyciągnąć wnioski . Ogrzewanie elektryczne choć najtańsze w instalowaniu to wychodzi najdrożej . Jeszcze lepsza będzie pompa ciepła i orzewanie ziemi . Tyle że koszty instalacji zaczynają się od 15kPLN. Osobiście szukałbym rozwiązania w starych sprawdzonych sposobach. Dawno temu, może bardzo dawno popularne byly inspekty. Role akumulatora ciepła spełniał nawóz koński. dawał ciepło dla rozwoju korzonków roślin !!! a nie liściom. Ciekaw jestem twojego zdania

hubertj
Автор

Najtaniej to wstawić jakąś kozę z jednej strony a przez długość szklarni poprowadzić rurę wyciągu dymu i to daje ładną temperaturę.

piotrja
Автор

Trzeba obniżyć szklarnię i ją skrócić rozciągając folię bąbelkową na górę i boki. A z grubej folii zrobić dwie kotary które będą śluzą. Wtedy można ogrzać mniejszą kubaturę. Jeśli przyjąć średnią wysokość tej szklarni jako 2, 5 m to 4 x 6 x 2, 5 daje 60 M3. Jeśli obniżysz do 2 m i wykorzystasz tylko 2 m na długość to wejdzie tylko 16 m sześciennych do ogrzania. Zbiornik z wodą jak ktoś proponował moim zdaniem odpada bo najpierw będzie musiał kumulować ciepło od nagrzewnic. Ciemny beton natomiast nawet jak będzie zimny to nie pochłonie tyle ciepła z nagrzewnic bo ciepłe powietrze idzie do góry a nie na ziemię.

Damian-Damiani
Автор

Blad w mysleniu. Chcesz miec cieplo zimą w szklarni bez dogrzewania? Musisz mieć elementy magazynujace ciepło. To nie jest kwestia izolacji cieplnej bo ta jest korzystniejsza dla poliweglanu.

jaroz
Автор

Ja do tunelu z poliwęglanu wstawiam mały foliaczek (1, 4x1, 4x2 m), który kupiłem w lidlu, Ma na obu ścianach po 4 półeczki - na każdą akurat wchodzi jedna wielodoniczka, na ziemi można dodatkowo ustawić bardziej odporne na chłód rośliny i ten foliaczek tylko dogrzewam nagrzewnicą. Można albo termostat podłączyć albo czasowy wyłącznik i grzać np 15 min, 45 min przerwy. Bez porządnego uszczelnienia pójdziesz z torbami jak będziesz całą szklarnię grzał prądem. Ale ja robię tylko rozsadę pomidorów, papryk i arbuzów i taki sposób mi wystarcza. U Ciebie to już prawie przemysłowe ilości 😁

piotrzabicki
Автор

W 2023 testowałem ogrzewanie kozą + wymiennik na wyjściu spalin do grzania obiegu wody, pompka co., plus naczynie wyrównawcze z beczki 200 l.
Mam w ziemi zrobioną tzw. podłogówkę z rurki pex fi 16 mm, zużyłem jej 50 m. Zakopałem ją na głębokość 25 cm.
Posiadam Tunel 3 x 6, 5 m i wysoki 3, 5 m
Zacząłem grzanie 3 marca . Byłem wstanie utrzymać temperaturę ziemi na głębokości 10 cm około 8-12 C w zależności od tempr. w dzień. Dla porównania ziemia na zewnątrz miała tempr 1 C.
Zużywałem na jedno palenie około :
- 2 kg węgla
- 6 kg drzewa suchego w polanach ( 1 m przestrzenny suchych układanych polan olszynowo -brzozowych waży 400 kg)
Czyli około 40kW na noc - koszt około 10 zł
Paliłem nieregularnie, ponieważ w marcu ciepłe dni i plusowe noce przeplatają się z nocnymi przymrozkami. Odpowiednie ułożenie kombinacji węgla i drewna, oraz rozpalenie od góry powodowało że koza była jeszcze ciepła o wschodzie słońca.
Przyśpieszyłem rozwój roślin około 2-3 tyg. Były to : Szpinak, cebula na szczypior, rzodkiewka i sałata. Koszt opału licząc do maja wyniósł około 200-300 zł. Sporo było jednak pracy. Ale radość z tak wczesnych własnych zielonych sałatek niesamowita.
Szkoda, że nie zrobiłem zapisków.
W 2024 zrezygnowałem z tej zabawy, ponieważ wymiennik był wadliwie wykonany i czasami zapowietrzała mi się pompka.
W tym roku przerabiam wymiennik i jeszcze raz wszystko powtórzę, z tym że skoncentruję się na rozsadzie 300-400 sadzonek pomidora. Może zrobię kilka filmów.
Rozmawiałem z miejscowym ogrodnikiem, który w moim miasteczku sprzedaje rozsadę. On dawno przestał się bawić w kozy, nagrzewnice itp. Wybudował piec z cegieł w środku tunelu i ma od tej pory piękne rozsady.

Pozdrawiam Andrzej

andrzejakas
Автор

50kwh dziennie to Ci wyjdzie 1500zł za miesiąc grzania mawet z fotowoltaiką, bo teraz masz może z 10kwh na dzien z niej, pujdziesz z torbami tak robiąc. Nie dogrzejesz tak całej szklarni teraz, za duża powierzchnia ucieczki ciepła, oddziel pionowo szczelnie folią po 1/3 na końcach i grzej tylko środkową część. Możesz też docieplic styropianem z 5cm na dole przy ścianach gdzie i tak słońce jest zasłonięte.

bartoszopara
Автор

Jestem na etapie montazu szklarni z poliwęglanu 3x6 ale juz czuje ze ten rok będzie obfitował w warzywa 😁

piotrex
Автор

Wsadź do szklarni jakieś bloczki betonowe, najlepiej pomalowane na czarno, albo kilka beczek z wodą. W słońcu jak się nagrzeją, to przez parę godzin będą oddawać ciepło. Dobrym sposobem dogrzania będzie też pryzma z materią do kompostowania na gorąco.

Andrzej-c
welcome to shbcf.ru