BULWAR MARYNARZY OP

preview_player
Показать описание
Zadanie obejmuje Bulwar Marynarzy Okrętów Pogranicza - na odcinku od mostu ul.Łopuskiego do mostu ul.Solnej wraz z terenami w bezpośrednim sąsiedztwie. Bulwary zapewnią komunikację wzdłuż brzegu i połączenie z przewidywanymi strefami funkcjonalnymi: placem przy bibliotece, skateparkiem czy placami spotkań i zabaw. Podstawowym elementem transformacji jest utworzenie nowej powierzchni komunikacyjnej wzdłuż Parsęty, która zostanie podniesiona w stosunku do obecnego poziomu. Wyjątkiem są schody/trybuna, której konstrukcja będzie odporna na czasowe zalewanie najniżej położonych poziomów. W ramach bulwarów wydziela się trakt pieszy i strefy rekreacyjno - wypoczynkowe. Nabrzeże na całej długości planuje się wyposażyć w nową balustradę, przerywaną w miejscach, gdzie jako odgrodzenie od wody przewidziano gazony z zielenią. Miejsca te zostały zaplanowane jako urozmaicenie zieleni na bulwarach.
W okolicy mostu na ul.Łopuskiego przewidziano realizację kawiarni widokowej "Przy Moście" - z bryłą częściowo nadwieszoną - podobnie jak jeden z jego tarasów konsumenckich - ponad lustrem wody. Część obiektu przy rzece powinna być możliwie transparentna - proponuje się przeszklenie ścian i dachu.
Fragment bulwaru nazwany Skwerem Francuskim obejmuje otoczenie istniejących obiektów - Szkoły Muzycznej, Biblioteki Miejskiej, skweru z pomnikiem Jeńców Francuskich oraz przepompowni ścieków i stacji redukcyjnej gazu. Objęto je ujednoliconym układem posadzki tworząc przestrzeń placu z zielonym skwerem. Przed biblioteką zlokalizowano pawilon kawiarni/czytelni. Po przebudowie nietechnologicznej części budynku przepompowni adaptowany zostanie on na Otwarte Pracownie Twórcze i Edukacyjne. Założono, że budynki połączone skwerem stworzą zespół obiektów miejskich o profilu kulturalno - twórczo - oświatowym.
Skatepark wraz ze ściankami wspinaczkowymi zorganizowany zostanie w terenie zielonym w miejscu po likwidacji i przeniesieniu stacji redukcyjnej gazu - jako przestrzeń dla młodzieży. Docelowo, po technicznym zestarzeniu się tych obiektów przewiduje się w przyszłości lokalizację Wielopokoleniowego Międzyosiedlowego Domu Kultury wraz wiszącą nad Parsętą kładką pieszą łączącą Bulwar Parsęty z Bulwarem Marynarzy OP i dalej przez Park Kieszonkowy z centrum miasta.
Park Kieszonkowy to istniejący mały park pomiędzy ulicami Frankowskiego a Dworcową. Obszar ten jest ważny dla komunikacyjnego połączenia Bulwaru Marynarzy OP z Centrum Miasta i Parkiem 18-go Marca. Obecnie jest on zaniedbany. Włączenie go w Obszar II opracowania pozwoli na uzupełnienie funkcji bulwarów i sąsiednich terenów i poddania go rewitalizacji. Park wymaga zabiegów zieleniarskich - prześwietlenia koron drzew i uzupełnienia zieleni oraz wyposażenia w meble miejskie, elementów małej architektury i oświetlenia. Może być miejscem spacerowym, spotkań i rekreacyjnego uprawiania sportu. Przez tę przestrzeń przeprowadzono też jedną z uzupełniających ścieżek rowerowych.
Dalej planowany jest Wielofunkcyjny Plac Międzyosiedlowy (WPM) z dwoma obiektami gastronomicznymi, a także plac zabaw i okalające go tereny zieleni. Docelowo planuje się przekrycie placów lekkim, transparentnym żaglowym zadaszeniem. Potencjalne funkcje placu wielofunkcyjnego to: targi staroci, festyny okolicznościowe i inne otwarte zdarzenia społeczne, zloty foodtruck'ów, miejsce do tańca / "tangodrom" / "sambadrom" ...etc. Plac wyniesiony nieco ponad położone na południe od niego bulwary daje możliwość wglądu na rzekę, a komunikacyjnie zbliżony został do położonego dalej placu zabaw dla dzieci. Place łączy obiekt podświetlanej fontanny. Na tylnej ścianie zespołu garaży przewidziano instalację galerii streetart w formie ekranów ekspozycyjnych w ścianie zieleni (np. do prezentacji graffiti) osłoniętej od góry gzymsem. W pobliżu zlokalizowano dwie toalety publiczne.
Obiektem umożliwiającym w tej części bulwarów bliższy kontakt z rzeką są schody/trybuna, służące wypoczynkowi, kontemplacji widoków a także obserwowaniu zdarzeń na rzece czy widowisk, takich jak np. "wyścigi smoczych łodzi". Powstanie takiego obiektu powinno wpłynąć na ożywienie ilości podobnych imprez i aktywności mieszkańców związanych z akwenem i jego użytkowaniem. Rzeka jest tu widoczna z wielu miejsc i wysokich budynków zlokalizowanych przy ul. Zygmuntowskiej.
Planowana do realizacji w przyszłości Kawiarnia "ZNAK" to w naszym wyobrażeniu wolnostojący dwu/trzykondygnacyjny obiekt uzupełniający zagospodarowanie Bulwaru. Jego lokalizację przewidziano na zakolu rzeki w powiązaniu z tarasem nadwieszonym nad lustrem wody. Bryła budynku powinna być "znakiem" w przestrzeni bulwarów. Miejsce jej lokalizacji jest mocno eksponowane, dając wglądy z tego budynku w rzekę w obu jej kierunkach stąd sugeruje się możliwie duże przeszklenie budynku.
Istotnym elementem rozwiązań komunikacyjnych jest realizacja kładki obrotowej łączącej Bulwar Parsęty z Bulwarem Marynarzy OP oraz częściowo "zatopiona" przeprawa pod mostami ul.Solnej, łącząca Bulwar Marynarzy i Bulwar Zacisze.
Рекомендации по теме