ZIZ - Pomiary mocy wzmacniacza audio pracującego w klasie D - IRS2092

preview_player
Показать описание
W odcinku tym zmierzymy parametry wzmacniacza audio pracującego w klasie D zbudowanego na układzie IRS2092 z dodatkowymi dwoma tranzystorami mocy typu MOSFET. Pomiary przeprowadzimy w zakresie częstotliwości od 20Hz - 25kHz dla obciążenia 8R i 4R dla przebiegu sinusoidalnego i trójkątnego (przy 1kHz). Zapraszamy do odwiedzania naszego kanału Zaprojektuj i Zbuduj .

---GDZIE KUPIĆ---

// KARTA KATALOGOWA

// I N F O

// S O C I A L M E D I A

// W S P A R C I E K A N A Ł U

#wzmacniacz #dclassamplifier #IRS2092 #pomiar #rms
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Witam czy mogę liczyć na pomoc z twojej strony w postaci linka do odpowiedniego zasilacza który wykarmi 2szt takich układów chcę zrobić wzmacniacz stereo :) ?

pawenowicki
Автор

Mając zasilacz na transformatorze 500W +/- 63V po wyprostowaniu, przy 4 ohm uszkodziłem dwa takie moduły, spaliły się tranzystory mocy.

kalasz
Автор

Spoko, Trochę za niskie napięcie, przy wyższym irs dopiero pokazuje ile mocy potrafi wygenerować, w dodatku tutaj trochę bardzo napięcie siada.

pingwinvonjelen
Автор

ciekawe jak wyszłoby przy maksymalnym dla niego +/- 70V

dawidzamojski
Автор

No i się doczekałem :D. Ogromne dzięki!!!

Marek_Bogdanowicz
Автор

Bravo bardzo fajny program, który cię wspieram. Jednak napięcie spada z transformatora. Wielkie dzięki chce, aby twoje zdrowe napięcie było stabilne -+ 65volt. Ale można dać wyobrażenie o tym, jak działa wzmacniacz

iordanjelqzkov
Автор

Całkiem fajnie wyszedł w testach ten moduł jak na taką tanią chińszczyznę. Martwi mnie tylko ten grzejący się dławik. Może należałoby go wymienić na taki z lepszym rdzeniem do tej częstotliwości.

stoczwarty
Автор

Czy Panu ten chiński żempol zadział bez większych problemów przy takim napieciu zasilania? Pytam, ponieważ zakupiłem dwa takie moduły i obydwa padły po krótkiej (ok 3 min.) pracy z głośnikami 8 Ohms, mimo zapewnienia odpowiedniego solidnego zasilania +-65V. W każdym z tych modułów padł jeden MOSFET mocy po tej samej stronie modułu. Przyznam tylko, że przed podłączeniem zasilania zdjąłem radiator i przy uważałem, ze brakuje rezystora pomiędzy wyprowdzaniami 9 i 12 układu IRS2092, który w w oryginalnym schemacie jest o wartości 10k. Natomiast też przy uważałem, że na wejściu sygnału audio jest zbyt mała wartość rezystora o oznaczeniu R13, która wynosi tylko 100 Ohms. Rezystor ten wchodzi układ sprzężenia zwrotnego wraz z rezystorem R15, co daje wartość wzmocnienia aż 1300. W oryginalnym schemacie jest wartość 3k dla rezystora R13. Czy mimo tych zmian i innych w układzie wzmacniacza, to moduł Panu działał poprawnie w dłuższym czasie przy obciążeniu rezystancyjno-indukcyjnym tj. głośnikiem? Sprawdzał Pan to, czy tylko przy obciążeniu rezystancyjnym? Dopowiem tylko, że po włączeniu zasilania z obciążeniem głośnikowym, ale bez podawania sygnału wejsciowego audio nic ze wzmacniaczem się nie działo podczas dłużej pracy w takim stanie. Po podaniu sygnału audio, dźwięk w głośniku pojawił się dopiero po kilku sekundach tyle, że był on okresowo przerywany, aż po tych ok. 3 min. w końcu moduł padł. Może może coś Pan doradzić w tej kwestii?

theodore
Автор

Właśnie wyrwałem tego gada na ali za 6 USD i w oczekiwaniu na paczkę szukam testów praktycznych. Nie wypada to najgorzej. W deklarowane przez sprzedawcę 500W i tak nie wierzyłem, ale nawet 190W przy 4Ohm wygląda zacnie. Ciekawe, co udałoby się osiągnąć na obciążeniu 2Ohm. Napięcie zasilania jest niższe niż dopuszczalne, więc powinno udać się zejść niżej z obciążeniem.

LeitoAE
Автор

Proponowałbym test TPA3255 oraz TAS5630 :) Pozdrawiam

Dzik
Автор

Masz bardzo malo wydajne zasilanie. Spadek napiecia 20V przy sztucznym obciazeniu 8 omow i to tylko na jednym kanale to porazka. Te wzmacniacze potrzebuja duzo wiecej "kalorii", by oddac moc na jaka zostaly zaprojektowane. Osobiscie mam jeden modol 2x250 watt i drugi 2x600 na tym samym scalaku sterujacym IRS 2092 i zasilam napieciem 2x70V. U mnie trafo ogromne i kondensatorki 2x 10000 uf. Jest tak sztywne, ze ze przy maxymalnym wysterowaniu i obciazeniu 8 omow spada tylko o kilka voltow. Glownie dlatego, ze po stronie zasilania sieciowego notuje takze spadek napiecia o kilka voltow (tak ze 2-3V mniej przy pelnym obciazeniu a w sieci mam w zaleznosci od pory dnia/nocy 231-244V). Nalezy pamietac, ze kazdy dodatkowy volt RMS na wyjsciu wzmacniacza to wyprodukowane kilka/kilkanascie watow wiecej przy tak duzych napieciach zasilajacych! Na przyklad przy napieciu wyjsciowym 29V i obciazeniu 8 omow mamy okolo 105 watow mocy, natomiast przy napieciu wyjsciowym RMS 30V i tym samym obciazeniu mamy juz ponad 112 watow mocy jaka produkuje wzmacniacz. Przy RMS 35V (8OHM) bedzie juz ponad 150 watt, itd... Konkluzja... Pokazales w tym filmiku moc okolo 100 watow, bo napiecie zasilajace to tak naprawde 2x 50V, gdyz bierzemy pod uwage napiecie pod obciazeniem a nie bez obciazenia.... Te moduly nalezy "katowac" bez obaw, bo maja zabezpieczenia. Trzeba podac maksymalne dopuszczalne napiecie zasilajace ale o duzej wydajnosci pradowej i wtedy zrobic pomiary. Pozdrawiam.

robsonicam
Автор

Zrobic przerobke tej koncowki mocy wstawic mocniejsze klucze w obudowie to247 ewentualnie Przewinąć dławik bo te tranzystory w obudowie to220 to taka slabizna troche

Jebacsystem
Автор

Idealny wół roboczy do kanału basowego, do pełnego pasma się nie nadaje bo szumi.

tabletdom
Автор

Niestety ten pomiar nie pokazuje maksymalnej mocy tego wzmacniacza. Typowe napiecie maksymalne to +-70V. Ty mierzysz moc przy napieciach rzedzu 48-51V. A zeby bylo ciekawiej to ten modul nie umrze nawet przy +-85V i wtedy daje naprawde duza moc.

Marcink
Автор

kurde nigdy nie rozumiałem prawa ohma eh

KrzychVEVO
Автор

Hello, the board is only 250W @ 4 ohms maximum. Chinese manufacturers have difficulty understanding that two 250W channels operating in bridge are needed to provide 500W of power. This board is based on the electronic schematic of IRAUDAMP7S, but resistors R13 (100R) and R15 (130k) appear in the diagram with different values, R7 (3.01k) and R8 (120k).

Rtek-zvlr