ЕВТИНА Монолитна Къща

preview_player
Показать описание
📧 Свържете се с мен:

✅ Последвайте ме:

👨‍🔧 Професионални инструменти и консумативи, в областта на строителството и довършителните ремонти.

Здравейте,
Аз съм Лозан Лозанов и в този епизод на нашия подкаст "Строителство и Ремонти" наш гост е архитект Кънчо Цилков.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

В момента приключих груб строеж във Варна.
Ясни ми са цените на материалите.
Желязото е доста надолу от 2022 г.
Всичко над 500 лева на квадрат груб строеж е много.
Бетона е поскъпнал от 2022 г.
Софиянци прекаляват с цените доста.
Мога да споделя цените при мен.
Кофраж 38 лева кв.м.
Желязо 2.6 лв.кг с връзване.
Бетон 176 лева кубик с полагане.
Тухлена зидария 260 лева на кубик, Български тухли.
Покрив 180 кв за 40000 лева.
Това са нормални цени, другото е грабеж.

МитеГрковски
Автор

Много полезна информация, представена проятно.

dimbodi
Автор

Евала на госта, много интелигентен и изглежда като човек, с който би могло да се работи градивно и без да ти обяснява защо няма да стане твоето, а трябва да стане както той ти казва.

nickmoretrain
Автор

Много полезна информация и едно голямо браво на архитекта за ценните съвети! Предстои ми да строя къща на един етаж с площ 150 кв.м и Бог да ми е на помощ. Продължавай с тези полезни и интересни видеа!👏🏼

iliailiev
Автор

Супер епизод с колегата! Поздравления! 🎉
Само да добавя една малка пояснение – дефиницията на "монолит" е, че след изготвянето или производството си той представлява едно цяло, неделимо тяло. За разлика от сглобяемите конструкции, които могат да бъдат разглобени обратно на здрави и преизползваеми елементи, монолитните структури не могат да бъдат разделени на съставните си части.

angelhristov
Автор

Поздравления за интересния разговор! Събеседникът беше на ниво!
Няколко бележки:
1. Едно време нямаше ландшафтни архитекти, а бяха инженеро-озеленители. Затова и започнаха като членове на КИИП.
2. Добре е идейният проект да бъде в среда BIM. Тогава ще има и количествени сметки. Инженерите трябва да се включват и на този етап. Архитектът на е специалист по всичко.
3. Топлоизолацията на покрива трябва да е един път и половина по-дебела от тази на стените.
4. При външно оттичане на плосък покрив задължително се слагат отоплителни кабели на воронките.
5. Основите не могат да се дебели само 40 см. От гледна точка замръзване е необходимо да са поне 60, а от гледна точка сеизмика поне 80 см.

maringuergov
Автор

Съгласен съм с казаното.Единственното с което не съм са климатиците за отопление все едно си монтирал духалка на стената.Изсушаване на въздуха, цикулация на прах в помещението, непълно и недостатъчно загряване на стаята и следователно бързо изстиване след изключване.Съгласен съм че една инвестиция в термопомпа с подово отопление е доста бюжетонатоварващо, но от друга страна едно полагане поне на тръбите на етап преди замаска не изисква огромни суми дори мога спокойно да кажа не повече от 60-65 лв/м2 отопляема площ.Затова препоръчвам да се направи пък на фаза финал може да се варира между: термопомпа, газов котел (ако не е газифицирано резервоар с пропан бутан), пелетен котел и дори обикновен електрически котел с цена към момента не повече от 1000 лв. за къща 100 м2.Занимавам се с отоплителни инсталации от 17 години от личен опит чудите ли се дали да оставите някъде тръба или кабел по-добре го оставете навреме.
Поздрави страхотни видеа гледам ги с интерес 👍

jordanmanasiev
Автор

45:25 в повечето страни в Европа има принудителна циркулация на въздуха: за да се предотврати мухъл и за да имаш свеж въздух( вентилация. Понякога с рекуперация) кислорода във въздуха е около 20%т.е ако спите с жена ти в малка спалня на сутринта е наситено с со2. И в бг това ще дойде. След около 150г....

matollsen
Автор

Би ли направил епизод за проектиране на реконструкция на къща? Така ще може да сравним цените на строителство на нова къща и такава за основен ремонт. Да видим плюсовете и минусите на двата вида изграждане.

dragomatinov
Автор

Климатика е евтин и ефикасен начин. Имаш ли изолация, дограма, под и таван. За 2000лв може да охлаждаш и топлиш няколко стай (ако е отворено) + проветряне и чистене на филтрите. 20 лв. месечно. Затопляне на стените в стаите - 1/2 дни. Сух въздух и не се спира лято/зима. За бебе зимата - не е добър вариант. В Русе съм и работи ноември-март и май-септ.

tonaka
Автор

По темата за Енергийната ефективност може да потърсите инж. Ботев. Той гостува няколко пъти в подкаста на Нейчо и поднесе доста интересна информация.

mihailparushev
Автор

Бат Лозане дай едно предаване за избор на парцел от А до Я и построяване на къща от А до Я насочено за хората.Нещо като гайд който да води обикновенният човек.Мисля, че ще е много полезно.

Prajenikartofi
Автор

29:40 на запад повечето строежи са в един, два най-много три стила. Често се търси напасване м/у сто годишна архитектура и съвременна. В България от друга страна " кооперациите са толкова разностилни, че нищо с нищо не пасва. Да не говорим, че винаги има местен елемент: в Холандия - холандски къщи, в Швеция - шведски. В България е кол и въже на едно място!!!

matollsen
Автор

Такъв архитект го учат десетина професори 4 дълги години . Преди това обаче, за да влезе архитектура той учи 1-2г за да издържи изпитите . Работи, някъде където почват да го учат всичко от начало :-) , чиракува 4-5г за да влезе в час, и по между другото завършва 5-10 къщи / обекта ;-) Чак след общо 10-15г доближава нивото на Франк Лойд Райд . . Клиентът обикновено е полуграмотен, окрал от някъде някакви пари, купува жипка, и решава, че знае повече от архитектът, и му раздава акъл с килограми / гигабайти :-( . За това на архитектът се подава задание какво иска клиентът, и от там на татък СЕ СЛУША, защото след като му се плати - той, арх. работи в полза на клиентът .

emilkalinov
Автор

45:53 " в България също е възможно, но не се практикува" точно така. В България винаги се практикува най-скъпото, най-некачествено, най-нефункционално и най-недомислено. В сервиза оня може да ти смени част за 50 лв, но ще ти направи ремонт за 500 защото щяло да му бъде по-лесно и по -печелившо. Клиента в България е онзи който има зор и затова трябва да го доиш докато може. А случайно ако " майстора" не си свърши работата няма как да си вземеш парите обратно или да го подведеш под отговорност!!!! Той е цар. Клиента е слуга. Не случайно нищо нямаме като хората. Можем само да се хвалим и да даваме акъл на германците как се правят коли, на французите как се прави мода, на американците как се прави бизнес! Царе сме в даването на акъл. И в мрънкането!!!

matollsen
Автор

видеата са доста интересни и дават много полезна информация, но това често прекъсване и говорене през госта леко натоварва 🙂

emilyyvaleva
Автор

Поредния изключително полезен епизод.
Моят въпрос е: Кунчо на този етап наема ли се за проектиране на еднофамилни къщи или се занимава само с по-големи проекти. И ако да някакви контакти, ако може.
Поздрави и на двамата за стойността, която дадохте!

nikolaidimitrov
Автор

Интересен момент:подготвя информация за търг за строител.Направете отделно видео.

vaninageorgieva
Автор

Здавейте, споменахте за момент фибран или стиропор на плоският покрив, искам да попитам фибрана не ли грешно решение за тази функция, понеже е недишащ материал и може да се образува конденз на тавана на долният етаж?

Vik.N.M
Автор

Каква е разликата при строителството на монолитна къща с обикновените тухли или газо-бетонните тухли ?
В момента съм в Германия по работа и забелязах че въпреки влажния климат те строят със газо-беттони тухли (ютонг) и след това ги изолират с хидро мембрана и външна изолация

VladiIgnatov