Psychodeliki a mindfulness. Jak wpływają na naszą świadomość? - Anastasia Ruban, Norbert Jamróz

preview_player
Показать описание
Mindfulness, czyli uważność. Jej praktykowanie w postaci wykonywania określonych ćwiczeń wpływa zbawiennie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne – wewnętrzną równowagę, relacje z innymi, zmniejszenie poziomu stresu, lecz także fizyczne.
Jak psychodeliki, które wywołują zmiany percepcji, sposobu myślenia i odczuwania emocji, mogą wpłynąć na mindfulnessową pracę z ciałem, emocjami i myślami?
Czy zastosowanie psychodelików w połączeniu z praktyką uważności może wesprzeć leczenie np. depresji?
Jak medytacja i substancje psychodeliczne wpływają na funkcjonowanie mózgu?
Co wiedza o psychodelikach wnosi do badań nad świadomością?
Jakie są podobieństwa, a jakie różnice praktyki medytacyjnej i stanów psychodelicznych z perspektywy neurofizjologicznej?

Na te pytania odpowiadała Anastasia Ruban – badaczka psychodelików, neurokognitywistka z Uniwersytetu SWPS, oraz Norbert Jamróz – psycholog, konsultant Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.

Anastasia Ruban – neurokognitywistka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych w dyscyplinie Psychologia na Uniwersytecie SWPS. W ramach swojej dysertacji realizuje projekt dotyczący charakterystyki psychofizjologicznej osób zażywających substancje psychodeliczne. W Centrum Badań Neuropoznawczych Uniwersytetu SWPS współpracuje z zespołami zajmującymi się badaniami nad funkcjonowaniem osób z zaburzeniami nastroju (MoodTeam) oraz użytkowników substancji psychoaktywnych (WeedTeam).

Norbert Jamróz – psycholog. Ukończył studia magisterskie z zakresu psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studia magisterskie z międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów MBA (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Nottigham Trent University w Wielkiej Brytanii). Obecnie rozwija się w nurcie psychoterapii ACT (Acceptance and Commitment Therapy) oraz uczestniczy w szkoleniu dla terapeutów MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) prowadzonym przez Fundację Rozwoju Mindfulness oraz Oxford Mindfulness Centre.

#psychodeliki #mindfulness #uważność
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Genialny webinar, dziękuje! Medytacja jest mi bardzo bliska, jest częścią mojego życia, które w końcu samo staje się medytacją.

Medytacja ma swoje ciemne strony, ale są one do przejścia, podobnie psychodeliki. Świetny zrównoważony materiał, bardzo merytoryczny, wyniosłem naprawdę wiele, dziękuję jeszcze raz prowadzącemu oraz gościowi programu. Serdecznie pozdrawiam!

mindovermind
Автор

Na moja bardzo dobrze. Przebywam juz czwarty rok w zakladzie i czuje sie coraz lepiej.

chillyshotorbitus
Автор

Nastia mistrz <3 Super się tego słuchało, a i wiedza cenna, dzięki!

pitupituification
Автор

Bardzo wartościowy wykład, pani Anastasia bardzo sympatyczna i nie trzeba jej za język ciągnąć. Konwersacja toczy się lekko i ciekawie:)

AneskaCherry
Автор

Cenna wiedza, cenne informacje. Bardzo mi sie podobało, mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miał okazje obejrzeć podobne produkcje. Najbardziej z całej serii podobał mi się wywiad z Anastasią. Chyba najlepiej przygotowana merytorycznie ze wszystkich gości. Chciałbym jeszcze ją gdzieś zobaczyć

TheFire-fqfx
Автор

Świetna dyskusja. Jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że psychodeliki i medytacja działają synergicznie, a tu bum taka rozmowa. Polecam do tego dołożyć jeszcze ekspozycję na zimno oraz trening oddechowy. Pozdrawiam

gazsa
Автор

bardzo kompetentna Pani :) wielu sukcesów życzę!

subyt
Автор

chociaż nigdy nie używałem psylocybiny, ani LSD, a jedynie co nieco mdma, amfetaminy i marichuany (lata temu kiedy o dopalacze nie trzeba było się obawiać) to wykład bardzo ciekawy i zapewne wrócę do medytacji obecnie oraz lucid dreaming, co miałem zrobić właściwie już dawno. Pozdrawiam i powodzenia Norbert i Anastasia!

drakeyoutube
Автор

Zastanawiam sie czemu tak niwiele polubien pod tak wartosciowym materialem!? Dziekuje Wam. Zmienia sie nastawienie. Mieskam w Londynie. Tu odkrylam, ze Imperial College wciaz aktywnie szuka wolontaruiszy do badan na reprezentatywnych grupach z psylocibina i DMT. Dojrzewam do tego, by sie zglosic.

darialaskowska
Автор

Psychodeliki medytacja a fizyka kwantowa tyle wspólnych elementów, czy sa badania które łącza wszystkie te elementy jednocześnie.

michalfeliksbrot
Автор

"Psyche" oznacza 'duszę', nie 'umysł' tylko chciałam zaznaczyć, ale mega ciekawy temat.

mistyfikacja
Автор

W poprzednim odcinku pytalem z zaciekawieniem, czy wspomniane będą badania z medytującymi i psylocybiną. Całe szczęście tak się właśnie stało. Dzięki

departamentedc
Автор

Świetny wywiad ❤️ bardzo m isie podoba próba porównania psychodelików i medytacji 💪 jestem bardzo ciekawa sesji psychodelicznych. Jestem coachem i chciałabym kiedyś poprowadzić sesję coachingową po psychodelikach, zbadać efekty.

MotywatorkaRozwoju
Автор

Bardzo mnie zastanawiają dwie kwestie i proszę P. Anastazję o odpowiedź: zrozumiałam, że mówiąc o psychodelikach nie mówimy o marihuanie ani konopii. Czy w jakiś sposób to co było powiedziane nt psychodelików można również odnieść do działania konopii na mózg? Drugie pytanie: jakich psychodelików używa się do legalnych badań? Wspomniała Pani na początku o lsd czy kwasie, lub antydepresanty. Czego używa się do badań?

MotywatorkaRozwoju
Автор

Pani Anastasia powiedziała, że jednym ze skutków ubocznych zarówno medytacji jak i zażywania psychodelików może być inflacja ego. Cytuję: "Wydaje nam się, że jesteśmy najważniejsi, po prostu jak już uzyskaliśmy to oświecenie to jesteśmy prawie bogami, takimi 'buddami' " (celowo używam małych liter)
Jeśli u kogoś dochodzi do rozdęcia ego, to czy aby na pewno doświadczył oświecenia?! Czy prawdziwe oświecenie nie daje rzeczywistego wglądu w iluzoryczną naturę "ja" i czy jako takie nie wyklucza możliwości jego inflacji? Innymi słowy: czy nie jest raczej tak, że ludzie u których pojawiła się inflacja 'ja" wcale nie doświadczyli żadnego oświecenia, a co najwyżej poczynili pewne postępy w medytacji (lub/i mają pewne doświadczenia z psychodelikami), które dały im mylne wrażenie, że górują nad innymi ludźmi?

arturwojcik
Автор

Kogo Pani wspomina w minucie 44:24? Ciężko zrozumieć, a chciałabym coś więcej poczytać 🙂

LaOlarica
Автор

przechodzenie przez jezdnię też niesie ryzyko 😞

ireneuszm
Автор

Czy mając doświadczenie w obu tematach można Państwu jakoś pomóc (udział w badaniach na przykład)?

erythrocebuspatas
Автор

Słyszenie obrazów i widzenie dźwięków to synestezja, nie synergia.

brightwitch
Автор

Wiele się mówi dzisiaj o ćwiczeniach czy treningu na siłowni, lecz moim zdaniem jeżeli ktoś chce tylko schudnąć (a nie wyrobić super muskuły) tak jak sama chciałam to w sumie wystarczy przede wszystkim zdrowo jeść, czyli nie spożywać wiele przetworzonych produktów przez które w szczególności tyjemy. Na dodatek oczyścić organizm oraz pić sporo czystej wody. Ja zawsze powtarzam, że 80% to odżywianie, a 20% to ćwiczenia. Polecam sobie samemu poszukać info na temat diety Anusi, tam autorka pokazuje jak spaliła jakoś ponad 10 kilogramów w taki właśnie sposób, spożywając szczególnie naturalne produkty, bez robienia jakiegoś większego treningu :)

martakoodziejczak
join shbcf.ru