Bitvy a obléhání hradů - zásadní rozdíly mezi filmy a realitou | Historie

preview_player
Показать описание
Jsme Nerdopolis a dnes se podíváme na zásadní rozdíly mezi vojenskými události v kinematografii a tím, jak probíhaly ve skutečnosti.
___________
___________
___________

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Velmi dobré video. Spousta veci co znam ale i co neznam. Děkuji

vladimirnemecek
Автор

Opět skvělá práce. Ano. Realita byla trochu jiná než ve filmech. V některých filmech byly hotové nesmysly. Na plátovou zbroj je nejlepší palcát, bojové kladivo, nebo sekera.

radekpexa
Автор

Skvělé video chlapci, velmi chválím, postrádám v něm pouze takovou drobnost, ohledně nošení drátěných košil s kapucí. Jde o to, že filmy s oblibou zobrazují šlechtice a hrdiny, navlečené do drátěných košil s kapucí a dlouhými vlasy. Šlechta sice dlouhé vlasy nosila, ale pod drátěnou kapucí to byl nesmysl (hovořím z vlastní zkušenosti), vlasy se zaplétaly do drátěných ok a byl velký problém je vymotat, proto nositelé drátěných košil bývali zpravidla nakrátko ostříhaní.

uzovkar
Автор

Hoši díky za fajn video. Jen terminologická poznámka - brnění je od slova brň a to je kroužková zbroj. Veškeré plechy jsou plátová zbroj, po staru plátové oděnie :-) A jinak Holywood (a koneckonců třeba i Jákl) až na výjimky neudokáže ukázat funkční zbroje, ale používá takové hnusookapy. Tou výjimkou je třeba Outlaw King.

bilajz
Автор

14:30 to mi připomíná hlášku z Anchormana - "V 60% případů to funguje pokaždý." :))

TaanStari
Автор

super, tyhle informační videa naprosto miluju. Taky by mě zajímalo video na téma možnosti partizánského boje ve středověku. Jestli se někdy ve středověké Evropě ve velkém využívala partizánská válka proti rytířům nebo těžkooděncům a jak moc to bylo nebo nebylo efektivní. Hodně zdaru

Konecny
Автор

Realita dobyvani hradu je takova, ze jen naproste minimum z nich padlo bojem. V drtive vetsine pripadu slo o mesice, nekdy i roky obhlehani, a pokud se hrad vzdal, tak proto, ze 1/2 obrancu umrela hladem. Coz prozmenu vede k dalsimu prostemu faktu, ze neco takoveho si v pozici oblehatelu mohl dovolit malo kdo, protoze to znamenalo samozrejme tu oblehajici armadu zivit. Takze ono i tech dobyvanych hradu zas tak moc nebylo.

xbnlf
Автор

Pěkné video, dal bych rozdíl obecně ve velikosti bitev - kolik reálně bojovalo a kolik ukazují filmy

tomaskops
Автор

Při skutečném obléhání se podle mě víc hrálo na čas a škody/zranění, než na "dobytí". Mám pocit, že se "oblehlo", pak po sobě sice stříleli a tu a tak někdo zkusil vylézt na hradby, ale v reálu se spíše čekalo, až obránce dostatečně podlomí hlad, nemoci, zranění atd.

frantiseknovak
Автор

Ve filmu Ironclad je hezky ztvárněno, že se hrady ubránili s malou posádkou. V mírových dobách bylo na hradě třeba jen 10 mužů. Například hrad Libštejn bránilo před husity 80 obránců a hrad se ubránil.

josefcihak
Автор

kľudne by ste mohli urobiť video o taktike, štýle a stratégii boja rímskych legii je to téma s veľkým obsahom a dosť zaujímavým :)

Автор

6:35 doslovne si vždy vybavím Orlanda v Kingdom of Heaven, ako prvé čo urobí keď beží do posledného stretu, tak odhadzuje prilbu :D

marianmojzis
Автор

Hlavním problémem s filmovými bitvami je ten, že se běžně ignorují rozdíly mezi jednotlivými staletími. Jistě, za Alexandra Velikého se bojovalo nějakým způsobem a za dob Konstantina se vylepšil, ale pak, zejména v západní Evropě, bylo na mnohé techniky zapomenuto a navrátily se až s renesancí. Taktéž je škoda, že filmy zpravidla ignorují píšťaly a houfnice.

sovobor
Автор

Doporučuji si přečíst knihy: Rytířská krev, Meč a Kříž, a další knihy od tohoto autora, který popisuje poměrně podrobně jak vypadaly největší bitvy středověku, čerpá z kronik, apd...
Třeba těžká jízda, tvořená většinou šlechtou (ranný a vrcholný středověk), opravdu se vší razantností vlítla do nepřítele, aby ho rozrazila, a jeho obrana se začala rozkládat a díky tomu rytířská jízda mnohdy dostala dost napráskáno. Rozjetí koně, velkého houfce, už se těžko dali zastavit. Tak že tohle zrovna není filmový výmysl.
A po přečtení těch knih, budeš mít názor i na jinačí věci, které jsou zde dle mého řečeny chybně.

vaclavmikes
Автор

Tohle video krásně ukazuje, jak je Stronghold historicky přesný.

pavelvokac
Автор

Popsal si to dobře a historicky přesně..zajímám se o historii.jen bych doplnil že angličtí lucistnici vynikali kvůli dlouhým lukum, a tréninku který, začínal v už 7 letech myslím..jinak super video

temnypanzesithu
Автор

Skvělé video, možná až zbytečně stručné.
Mám ale jeden dotaz. V části o žebřících říkáte, že se sice požívaly, ale "hordy lidí po nich na hradby nešplhaly". K čemu se tedy používaly? To mi nějak uniká.

janmach
Автор

na porovnanie je to celkom fajn video... ak by ste chceli viac, tak to znova nikoho baviť nebude (rovnako ako realita oproti filmom) a aj to je všetko len o najnovších nálezoch a ďalších diskusiách

witto
Автор

Nechci být hnidopich ale co se týče označení tématu tam máte dvakrát:, ,obléhací věže” a to i v případě kdy mluvíte o obléhacích strojích ( katapulty, trebuchety…). Ale jinak supr videjko a jen tak dál.

ladarolpodhorsky
Автор

16:07 nebo moč (Il Soldato di Ventura)

ichtyosaurapictures
visit shbcf.ru