Pożar traw i nieużytków ( Siku Feuerwehr 1:55 )

preview_player
Показать описание
W sobotę 23 marca 2019r. do dyżurnego Miejskiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej Ligota - Burzej wpłynęło zgłoszenie dużego pożaru traw i nieużytków przy drodze krajowej nr 29 w miejscowości Stachówka - pożaru niebezpiecznie zbliżającego się i zagrażającego okolicznym budynkom mieszkalnym i gospodarczym o konstrukcji drewnianej, na miejsce niezwłocznie zadysponowano pluton gaśniczy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 Państwowej Straży Pożarnej Ligota - Burzej oraz okoliczne jednostki OSP. Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej i przeprowadzonym rozpoznaniu potwierdzono dane uzyskane z zgłoszenia oraz poproszono o zadysponowanie dodatkowych sił i środków a następnie przystąpiono do gaszenia rozprzestrzeniającego się ognia. W apogeum akcji gaśniczej podano 5 prądów gaśniczych z czego cztery bezpośrednio na źródło ognia i jeden w obronie w/w zabudowań. Po około 20 minutach pożar wstępnie opanowano ale całkowite ugaszenie i zażegnanie niebezpieczeństwa zajęło strażakom jeszcze kilkadziesiąt minut. Ze względu na duże zadymienie oraz ograniczoną widoczność dla kierujących pojazdami, odcinek drogi 29 zamknięto dla ruchu kołowego w obu kierunkach. Na szczęście podczas pożaru nikt nie ucierpial.
Siły i środki na miejscu zdarzenia:
JRG 5 PSP Ligota – Burzej:
- 335[s]21 GBA 2/17 Iveco Magirus Eurofire
- 335[s]22 GBA 2/24 Volvo FL6
- 335[s]25 GCBA 8/32 Mercedes Benz
- 335[s]90 SLOp Toyota Rav4
JRG 3 PSP Ligota – Burzej:
- 333[s]26 GCBA 9/50 Man TGA
OSP KSRG Bierówka:
- 339[s]98 GBA 2/16 Magirus Deutz
- 339[s]99 GBA 2/36 Volvo FL6/Saxon
OSP KSRG Laskowa Zdrój:
- 339[s]78 GBA 3/24 Mercedes Benz
- policja

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.
Podczas pożaru powstaje także duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.
Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone!!!

Źródło:

UWAGA!!! Nazwa miejscowości, nr operacyjne prezentowanych modeli oraz opis prezentowanego zdarzenia jest po części CZYSTO PRZYPADKOWY!!! i nie należy go brać na poważnie!!!
Pomysł, projekt, wykonanie własnoręczne, sesja zdjęciowa oraz montaż filmiku: Marek Kuś coośmider.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Witam
Miałby Pan może na sprzedaż karetkę że swojej kolekcji? Pozdrawiam Szymon

sajro
Автор

Skad bierzesz takie modele polskiej straży bo w sklepach ani na stronie siku nie moge znaleźć

marcintondryk
welcome to shbcf.ru