Pražský hrad na počátku 16. století

preview_player
Показать описание
Hrad první a největší v Království českém, ale i v celém světě - Pražský hrad. Poslední gotickou podobu získal za vlády krále Vladislava Jagellonského, který se na hrad v roce 1483 přestěhoval a hned zahájil jeho rozsáhlou přestavbu za účasti architektů Hanuše Špisse a Benedikta Rejta. Přestavěn byl královský palác, ve kterém vznikl rozsáhlý Vladislavský sál. Přistavěno bylo západní křídlo s královskou ložnicí a také Ludvíkovo křídlo přiléhající k Vladislavskému sálu na straně jižní. U vstupní Bílé věže byl vybudován dům hradního hejtmana, který se stal protiváhou starého purkrabství situovaném na opačné straně hradu při Černé věži. Modernizace se dočkalo i opevnění. Do parkánové zdi na jižní straně byly vloženy tři mohutné dělostřelecké bašty. Severní, velmi ohroženou stranu posílily věže Prašná (Mihulka), Nová Bílá a Daliborka. Východní stranu opyše chránil barbakán, za nímž byla vystavěna nová věžová brána. Předpokládané dostavění katedrály sv. Víta se nepodařilo zrealizovat. Vizualizace představuje pravděpodobnou podobu hradu na počátku 16. století a vychází z poznatků nejstarších i soudobých výzkumů a také z vyobrazení Pražského hradu v tzv. Würzburském albu, které pochází až z 30. let 16. století, ale lze předpokládat, že podoba hradu se o mnoho nezměnila. Hrad je zasazen do současného terénu, který v mnohém neodpovídá dobovému stavu. Krom odstranění náspu Prašného mostu a doplnění o archeologicky zjištěné příkopy na západní straně hradu, nebyl terén nijak upravován.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Vypadá to skvěle. Děkuji za tohle, jelikož mi to pomohlo zlepšit moji představu o vzhledu budov z 16. století. :)

cookie
Автор

Krásná práce, jako vždy, ovšem Lopata je a zůstává moje srdcovka...

jirijarsky
Автор

Je to hezká práce, ale opravdu mi chybí okna a fasády, které by skutečnou podobu dokreslovaly. Např. Vladislavsky sál už byl v této době dokončen a tudíž ta velká renesanční okna, která určují podobu Starého královského paláce, by byla zajímavá v kontrastu s tou gotickou stanovou střechou, která shořela při požáru 1541. Právě okna a fasády ukazují tu kombinaci architektonických slohů a vývoj hradu.

LuciDomino
Автор

Mohu se také zeptat, prosím? Vím, že se nesoustředíte na původní terén, ale samotný ostroh se mi zdá málo vysoký, severní strana málo strmá, Jelení příkop byl hlubší, a to až o desítky metrů, chybí mi tam Hradčanská brázda, stejně tak strž, která se táhla od Zlaté brány na jih, a kde bych v těch místech hledal i jižní bránu. Mýlím se? Děkuji

PetrMigač
Автор

Pane Novobílský, jistě jste k tomuhle videu Hrad studoval. Nenarazil jste prosím na zdůvodnění, proč je tak dobře opevněný proti Menšímu Městu a Opyši (barbakán!) a tak archaicky proti Pohořelci? Děkuji.

morriganmhor
Автор

celkem jsem se pozastavil u detailu konstrukce té brány "napravo". Nedává to příliš smysl mít tam uzavřený ohraničený prostor. Skoro bych typoval, že tam ty hradby a průchody v nich byli ve skutečnosti jinak.

yanoshack
Автор

Spôsob zastrešenia zvonice je sci-fi? Dáky relevantný zdroj prosím.

jozefhochel
Автор

"Magicky Prah"!, bude osudom Ciech(ov).

jaroustonyposraltrdlo
Автор

Skvělý model, který by si zasloužil lepší rendering. Textury, ray tracing...

nglu
Автор

Prečo tam nie sú pod zvonicou katedrály žiadne stopy po rozostavanej lodí?

jozefhochel
Автор

Sedem bratoubratov!?!.Magicky prah!???.

jaroustonyposraltrdlo
Автор

Pokud jsi cigán máš lopatu, já jsem byl velitel dělla, lepšii buldok a máš svúj na2.

ivanbarek
Автор

Modýlek krásný, ale v podstatě fikce z hlav inteligentů.

vladimirmolik
Автор

Keci pražský hrad se postavil v 13století

AlexandraPistulková