Panika bankowa. Czy grozi nam kolejny kryzys? GRAPE | Tłoczone z danych

preview_player
Показать описание
W Stanach Zjednoczonych znów upadają duże banki. Po czym poznać, czy już mamy nowy kryzys finansowy? Da się zapobiec bankowej panice? Czy 900 kryzysów w 800 lat nie wystarczyło, żeby wynaleźć cudowne lekarstwo na kryzys? A może lepiej problemy przeczekać? Czy nic-nie-robienie zawsze kończy się rozlaniem problemów na całą gospodarkę? Gościem siódmego odcinka podcastu GRAPE | Tłoczone z danych jest Piotr Żoch. Zapraszają: Joanna Tyrowicz & Marcin Bojanowski.

🔗  STRONA ODCINKA:
 
⏱ CZASÓWKA:
0:00 Początek
0:42 Kryzys u bram?
4:02 Na celowniku Fed
10:27 Kryzysowa historia
15:07 Pierwszy raz
20:12 Cudowne lekarstwo
26:22 Przeczekać kryzys
32:04 Numerek
33:59 Zakończenie
 
📚 ŹRÓDŁA:
◼︎             
 The Deposits Channel of
◼︎             
 Banking-Crisis
◼︎             
This Time is Different: A Panoramic View of Eight Centuries of
◼︎             
 The Credit-Anstalt Crisis
◼︎             
 Nonmonetary Effects of the
◼︎             
 Bank Runs, Deposit
◼︎             
 Felieton „Panika Bankowa” –
◼︎             
 Felieton „Przywiązani do
◼︎             
 Felieton „Krótka historia
 
🍇 O TŁOCZONE Z DANYCH
Kobiety pomagają kobietom w karierze? Urlopy ojcowskie obniżają
mężczyznom pensje i pozbawiają ich awansów? Czy da się prowadzić samochód
zgodnie z przepisami? Jaka jest cudowna broń w walce z długiem państwa? Kim był
kapitan Nemo i co ma wspólnego z polską prywatyzacją? Odpowiedzi tłoczymy z
danych wraz z najlepszymi polskimi ekonomistkami i ekonomistami. Nowy odcinek
co dwa tygodnie w niedzielne poranki. Zapraszają: Joanna Tyrowicz & Marcin
Bojanowski.
 
🎙️ POSŁUCHAJ TAKŻE:
#1⁠ ⁠⁠Tajemnice prywatyzacji⁠
#2⁠ ⁠⁠(Nie)męski świat⁠
#3⁠ ⁠⁠Małżeństwo… dla
opornych⁠
#4⁠ ⁠⁠Represja finansowa⁠
#5
⁠(Bez)senność w szkole⁠
#6
⁠Tata Polak⁠
#7
⁠Szybcy i wściekli⁠
 
🗣 ODEZWIJ SIĘ DO NAS:
 
🎬 NAPISY KOŃCOWE:
Wydawca: Jakub Bodziony
Montaż: Aleksandra Łapkiewicz
Numerek: Ulica Sezamkowa
 
ℹ️ Podcast powstaje dzięki
wsparciu finansowemu Fundacji Wolności Gospodarczej.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Myślę, że panikę zobaczymy wtedy kiedy ludzie zorientują sie jak faktycznie dzialaja banki, na czym zarabiają i jak wygląda kreacja pieniadza... Wszyscy moi znajomi, nawet ci po studiach ekonomicznych, byli przekonani, że pelne kwoty ich kredytów pochodzą z depozytów w tych bankach, w których zaciągali kredyt, nie mieli zielonego pojecia o kreacj pieniadza przez banki komercyjne

szpadelpl
Автор

U nas mozemy liczyc na np. "Plan Zdzislawa"

szczepanh.w.jaki.
Автор

Internetowy dostęp i automatyzacja powoduje że klienci mogą wycofać kasę zanim ktoś zadzwoni do it i każe zablokować dostęp.

pawekobylinski
Автор

Podobno, gra banksteruff sie konczy z chwila gdy swiadomosc klientuff wzrosla, mosze wytlumaczcie, jak to mozliwe, ze 4 glowne banki usmanuff maja okolo 200trillions dlugu / derivativs/ i dalej sie bawia lykajac mniejsze banki / lista kilkuset bankuff / system dlugu / fiat funny money sie zaoral, w momencie gdy kitaj, indie etc, powiedzialy - sprawdzam -

amanginha
Автор

rentownosci zaczely rosnac wraz z pewnymi sygnalami od FED ze mozemy zaczac zaciesniac polityke, wiec argument o oczekiwaniach inflacyjnych mija sie z celem, szybki rzut oka na yield treasuries i fed funds rate wskazuje ze wszystko idzie praktycznie 1:1 bez zadnych lagow czasowych

BueHes
Автор

Wykazali się Państwo dramatyczną "wybiórczością wiedzy". Rozumiem że mówienie na takim kanale - kanale który "promuje" liberalizm o tematach, które doprowadzają, że idee liberalne zostały wykoślawione tak że grożą katastrofą jest niepolityczne. No bo chyba jednak nie brakiem wiedzy.

1. Mówiąc o bankach i nie powiedzieć o kreacji pieniądza bankowego to jak nic nie powiedzieć. Co to jest ? Za Chatem GPT - żeby nie było że to spiskowa teoria: " Ten proces tworzenia pieniądza przez udzielanie pożyczek ma miejsce dzięki temu, że banki są zobowiązane do przechowywania tylko pewnego odsetka zgromadzonych depozytów jako rezerwę cząstkową (zgodnie z wymogami regulacyjnymi). Reszta zgromadzonych środków jest dostępna dla banku do udzielania kredytów. Banki mogą więc wirtualnie "kreować" nowe pieniądze przez udzielanie kredytów i zapisywanie ich jako depozyty na kontach klientów.

Warto zauważyć, że ten proces tworzenia pieniądza przez udzielanie pożyczek ma wpływ na ogólną podaż pieniądza w gospodarce. Im więcej kredytów udzielanych jest przez banki, tym większa jest podaż pieniądza w obiegu. Z tego powodu proces tworzenia pieniądza przez udzielanie pożyczek jest istotnym elementem polityki monetarnej i stabilności finansowej.

2. No właśnie a co z Credit Suisse? Przecież to nie jest jakiś tam mały bank jak w USA. Tylko tyle mieliście do powiedzenia ? JEden z największych i najstarszych banków na świecie czy wszystkie depozyty zostały wypłacone?

piotrzuch