Ort koronny 1621, Mennica Bydgoska. Nieopisany w katalogach, nienotowany w sprzedarzach.

preview_player
Показать описание
Nazwa Ort pochodzi z niem. Ortstaler, czyli moneta ćwierćtalarowa (1/4 talara). Pierwszego Orta wprowadzono do obiegu w Gdańsku w roku 1608. Ort będąc czwartą częścią Talara, miał mieć wartość 10 Groszy, później 16 i 18 groszy, co powiązano ze wzrostem ceny srebra oraz wartości talara z 40 - 45-50 i aż do 55 groszy.
Datą początku masowego bicia Ortów w Bydgoszczy jest rok 1621, jednak miały one zaniżoną zawartość srebra w stosunku do Ortów gdańskich i uchwał komisji monetarnej z 1616 roku. Orty bydgoskie bito aż do 1624 r.

W tym odcinku Ort pierwszego roku bicia w Bydgoszczy - 1621, z wagą 7,62 g. Ten ort nie jest przetopioną monetą niemiecką lub szwedzką o zmniejszonej masie i niskiej zawartości srebra.
Więcej dowiesz się w w tym filmie.

#ort #koronny #Bydgoszcz #Zygmunt #Waza
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Piękny orcik 🥰 mam też takiego tylko nie w tak ładnym stanie jak Twój.

Apexdetecting
Автор

Dziękuję za bardzo pouczający film. Orty, to przepiękne monety i zawsze moim pragnieniem było posiadanie chociaż jednego orta Zygmunta III Wazy. Marzenie moje się spełniło i dotarł do mnie ort ZIIIW z 1624 roku z mennicy bydgoskiej zakupiony w Danii z końcówką PRV. Posiada średnicę 29, 28 mm i waży 6, 74 g. Nie mogę znaleźć z jakiej próby srebra były bite orty. Pozdrawiam Janusz.

JanuszKitowski-sl
Автор

Zaskoczył mnie Pan, ponieważ zdecydowana większość numizmatyków twierdzi, że orty bydgoskie z roku 1621 są najpospolitszymi i najliczniej wybitymi monetami wśród ortów. Mnogość tych monet w bardzo dużym stopniu rzutowała na samą jakość bicia. Znalezienia orta bydgoskiego w dobrym stanie, ładnie wybitego jest sporym wyzwaniem.

VGVulGar
Автор

Wiek XVII to już Renesans, a nie Średniowiecze.
Bardzo ładna moneta.

MultiCOLT