Extremly accurate RTC - DS3231

preview_player
Показать описание
znajdziesz mnie na:

zapraszam
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Panie Mirku, chce sie mylić w pełnym tego słowa znaczeniu. Ale gdyby w Pana profesji poszło coś nie tak, ma Pan wszelkie predyspozycje do bycia telewizyjnym komentatorem - niekoniecznie sportowym :)
Bardzo dokładnie przedstawiony temat wraz z analizą praktyczną. Super :)

mario
Автор

Nie mam wprawy w poruszaniu się po dokumentacji do podzespołów, gdy widzę te papiery to zawsze dostaję białej gorączki. Dobrze że jest taki poradnik, gdy się widzi jak z tego korzysta, to potem łatwiej :) Jak zwykle dobry materiał Panie Mirku. Pozdrawiam.

mariotti
Автор

It's so sad. It's the most underrated channel on entire YouTube. At the same time stupid channels with cats have the way much more views and subs and likes. By the way great job mr Mirekk36. Everything perfectly explained. Greetings from Vietnam. (I know my IP is from Europe, I'm using VPN)

SKYNET-T
Автор

Atnel - mirekk36 Choć rzeczywiście DS3231 jest o wiele dokładniejszy, to mam pewne wątpliwości co do poprawności demonstracji ;-) Według datasheeta układ ten samoczynnie uruchamia kompensację co 64 sekundy, poza tym te "cyfry po przecinku" to na pewno więcej niż 3, 5 ppm (-40..+85 °C). PCF8583 mógł wariować z powodu włączenia oscyloskopu bezpośrednio w obwód oscylatora - zapewne aby zachować mały pobór energii, amplituda drgań jest znacząco mniejsza niż napięcie zasilania.

RicoElectrico
Автор

Super poradnik. Aż mnie Pan przekonał na zakup Blue book. Pozdrawiam.

whiteofficial
Автор

Odchylki widoczne na oscyloskopie przy pomiarze bezpośrednio z kwarcu, wynikają z błędów pomiarowych samego oscyloskopu. Akwizycja danych w takim oscyloskopie przy takim przebiegu tak działa. To nie jest metoda na pomiar dokładny. Mirku popełniasz duży błąd pomiarowy. Wysokoimpedancyjny oscylator cmos, kwarc 32kHz są tak zaprojektowane pod kątem małego poboru prądu. Zasilanie bateryjne. Dotykając sondą pomiarów wprowadzasz, szum i zakłócasz pracę samego oscylatora i pomiaru, a sama akwizycja pomiaru w oscyloskopie łapie pomiar w różnych miejscach tej "sinusojdy". Dlatego tak skacze pomiar częstotliwości i nie ma to nic wspólnego z dokładnością Pcfa. Jesli podłączysz dobrej klasy czestosciomierz do wyjścia 1Hz obu scalakow to wtedy pokażesz prawidłowo różnicę między nimi. Pozdrawiam serdecznie.

wojtekbilinski
Автор

Tak tu na PCF8583 pomiaru dokonuję wprost na nodze kwarca i wyjścia generatora stąd całkiem inny przebieg i nie do końca poprawnie wręcz do jego podglądu podszedłem jak zwrócił mi słusznie uwagę na blogu pewien kolega. Nie ta różnica nie ma nic do gorszej czy lepszej funkcjonalności obydwu scalaków - po prostu inne poziomy sygnałów i to tyle.

mirekk
Автор

Nie wiem czy już z ktoś to zauważył ale schładzać trzeba było nie scalak ale kwarca. Przy podgrzewaniu ciepło z suszarki dosięgło też kwarca stąd nie było problemu z widocznością sporych zmian.

peacemakerr.
Автор

Panie Mirku świetny poradnik. Ale zauważyłem, że można by do wywołania tego przerwania zamiast pinu INT0 + SQW można użyć pinu 32kHz (DS3231) + pin XTAL1 i timer w trybie asynchronicznym, wtedy moglibyśmy wykorzystać pin SQW do sygnalizacji alarmów :D

BINTAL
Автор

Witam, świetnie i dogłębnie wyjaśniony temat. A co by Pan, Panie Mirku polecił do mierzenia w.cz z niewielkiej odległości coś na tcxo w przystępnej cenie dla amatora ? Chodzi mi oczywiście o miernik częstotliwości. Pozdrawiam.

giver
Автор

Panie Mirku. Czy można baterie bezpośrednio podłączyć pod pin scalaka? Czy wtedy układ samodzielnie ładuje baterie kiedy jest zasilany z zasilacza zewnętrznego? Podczas zaniku zasilania bateria będzie zasilać tylko zegarek a nie resztę układu np. mikrokontroler?

dawidxd
Автор

Panie Mirku, bardzo podobają mi się Pańskie poradniki. Jak zawsze ciekawe. P.S. bardzo fajny oscyloskop - widzę że cena rynkowa 10 - 13 tysięcy :) Gratuluje dobrego sprzętu :)

Modrih
Автор

Zastanawia mnie różnica w przebiegu, pierwszy ma typową sinusoide, gdy DS3231 przypomina mi sygnał z PWM (nie wiem jak go nazwać precyzyjniej). Czy ta różnica może nieść za sobą jakieś konsekwencje?

marcinszajner
Автор

Ale to nie jest taki tablet ala telefon ;) ... to jest tablet do rysowania na kompie. Podłącza się go do USB i rysujesz w czym chcesz nawet MS Paint ... a jak korzystam z Photo szopa.

mirekk
Автор

Dzień dobry. Czy można dodać ramu do mikro kontrolera avr  naprzykrzy stare simmy  (do kompa),  jeśli tak to czy może pan zrobić z tym film. 

konradkuzar
Автор

eeeh no to nie tablica - sorki, że może wprowadzam w błąd z tą nazwą "tablica". Bo kiedyś gdy robiłem poradniki to rzeczywiście pisałem pisakami po tablicy. A teraz postanowiłem używać niewielkiego tabletu - bodajże firmy Pentagram. Troszkę on mało dokładny, dlatego czasem piszę czy rysuję jak kura pazurem ;) No ale jest o wiele wygodniej - bo przy kompie, niż ze zwykłą tablicą.

mirekk
Автор

Mirku, czy możesz powiedzieć co to za "tablica" jest na której piszesz ?

GrzegorzNowicki
Автор

O to ciekawe z tym tabletem służącym jako urządzenie wejściowe do rysowania..
Jaka apka na tableta jest potrzebna aby się tak zabawić w rysowanie na ekranie monitora w PS?

PS. Świetny poradnik :)

DavidfromPol
Автор

JUŻ WIEM ! ! ! !

Mirek wziął się za zegarki u niego doba ma przynajmniej z 28 godzin .... :)

GrzegorzNowicki
Автор

А где Вы взяли данную микросхему в таком корпусе?

gimaswerty