HORTIWIZJA - Biologiczna ochrona papryki

preview_player
Показать описание
W najnowszym odcinku HortiWizji zapraszamy Was do gospodarstwa pana Sebastiana Wikalińskiego z okolic Potworowa, zajmującego się uprawą papryki pod osłonami. W ubiegłym roku na części swojej plantacji, w 8 tunelach foliowych zaczął on testować biologiczną ochronę papryki przed szkodnikami i chorobami odglebowymi. Początkowo miał wiele obaw związanych z taką metodą ochrony, ale po pierwszym sezonie z biologią zdecydował się wprowadzić ją na całej powierzchni uprawy.

Jakie są obawy przed ochroną biologiczną?
Podobnie jak wielu ogrodników, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z ochroną biologiczną pan Sebastian obawiał się, że czy bez użycia chemicznych środków produkcji nie uda się skutecznie chronić plantacji papryki przed szkodnikami. Czy w razie konieczności przeprowadzenia zabiegu chemicznego nie zniszczy się populacji wprowadzonych organizmów pożytecznych. Możliwe jest jednak integrowanie metod ochrony i w razie potrzeby można przeprowadzanie tzw. punktowych zabiegów ochrony roślin, tylko w ognisku występowania szkodnika. Są ponadto dostępne preparaty o selektywnym działaniu, możliwe do użycia gdy prowadzona jest ochrona biologiczna – warto sprawdzać możliwość użycia poszczególnych preparatów u doradców z firm oferujących środki ochrony biologicznej lub używając aplikacji na smartfony (np. #Koppert Side Eeffects Guide).
Kolejne wątpliwości producenta papryki, dotyczące wprowadzania pożytecznych organizmów do ochrony przed szkodnikami dotyczyły tego, czy użyte entomofagi pozostaną w tunelach. Okazało się, że pozostawały „na miejscu pracy” do końca sezonu i zabezpieczały rośliny przed nadmiernym rozwojem populacji szkodników.
Dziubałeczek wielożerny przeciwko wciornastkom
W tunelowej uprawie papryki do zwalczania wciornastków wprowadzono drapieżnego pluskwiaka - dziubałeczka wielożernego (#Orius leavigatus). Początkowo po około 2 tygodniach od introdukcji entomofaga na plantacji pojawiło się dość dużo wciornastków, populacja dziubałeczka po pewnym czasie rozbudowała się do tego stopnia, że do końca sezonu kontrolowała liczebność wciornastków i nie stanowiły one problemu w uprawie.
Dobroczynek szklarniowy przeciwko przędziorkom
W ochronie przed przędziorkami od początku wprowadzono dobroczynka szklarniowego (#Phytoseiulus persimilis) i przez cały sezon uprawy papryki nie było zagrożenia ze strony przędziorków. Czasem zaleca się łączne stosowanie dobroczynka szklarniowego z dobroczynkiem kalifornijskim (#Neoseiulus californicus).
Po zastosowaniu ochrony biologicznej ogrodnik zauważył również dodatkowy pozytywny efekt – o wiele mniejsze problemy ze szkodnikami w drugiej połowie sezonu. Problem ten jest natomiast dosyć powszechny przy stosowaniu wyłącznie chemicznej ochrony, gdyż z czasem szkodniki uodparniają się na stosowane substancje aktywne środków ochrony roślin.
#Trichoderma harzianum przeciw chorobom odglebowym
W zapobieganiu chorobom odglebowym, prowadzącym do zamierania roślin pan Sebastian używa preparatu Trianum G, zawierającego pożyteczne grzyby Trichoderma harzianum, szczep T-22. Okazało się to bardzo skutecznym rozwiązaniem. W tunelach, które były odkażane przed 3 laty, zwykle występowało już bardzo duże nasilenie chorób odglebowych powodowanych przez patogeny Pythium spp., Rhizoctonia spp., Fusarium spp. i Sclerotinia. Po stosowaniu Trichodermy nie było problemów ze zdrowotnością roślin. Dodatkowo, w ocenie ogrodnika, rośliny papryki były w lepszej kondycji, niż te chronione konwencjonalnie, bez wprowadzania pożytecznych grzybów do podłoża.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Patrząc na to jak UE z każdym rokiem ogranicza możliwości stosowania chemii to ochrona biologiczna już wkrótce może być podstawą i w tym kierunku chyba to zmierza.

pawelpawel