Dosztojevszkij | Máté József

preview_player
Показать описание
Magyar Nyelv és Irodalom | 11. évfolyam
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Én annyi kiigazítást tennék, hogy gyakori hiba, hogy Raskolnikov karakterét azonosítják Nietzsche übermenschével vagy a Nietzche-i filozófia kritikájának tekintik, valójában Dosztojevszkij semmilyen formában nem ismerhette Nietzsche munkáját, az viszont biztos, hogy Nietzsche olvasta Dosztojevszkij-t akiről azt írta, hogy kortársai közül azon kevesek egyike volt, akitől tanulhatott is valamit.

Az egyik probléma, hogy a Bűn és bűnhődés 1866-ban jelent meg, Nietzsche ekkor még csak 22 éves volt az első munkája A tragédia születése 1872-ben jött ki...ami egy eléggé éretlen ifjúkori mű volt, az igazán szaftos munkái, mint például a Zarathustra amiben megjelenik az übermensch gondolata Dosztojevszkij halála után a 80-as években született. Igazából az Így szólott Zarathustrán kívül, ami egy szokatlan inkább irodalmi, mint filozófiai alkotás volt, nem foglalkozott az übermensch gondolatával. Amúgy meg szélesebb körben a germán intellektuális eliten kívül őt is csak a halála után a 20. században fedezték fel.

Tehát Dosztojevszkij műveinek nincs köze Nietzschéhez. Sokkal inkább a nyugati felvilágosodásra, individualizmusra és racionalitásra adott válasz lehetett...Bár szerintem az elemzések túlságosan is Raskolnikov karakterére fókuszálnak. Raskolnikov az individualista figura, aki az egyéni megdicsőülés oltárán felakarja áldozni az empatikus érzelmi énjét, mindent a hasznosság alapján akar megítélni...rajta keresztül mutatja be az író, hogy az ember nem pusztán racionális lény...de szerintem Sonya karaktere is egy intő példa, a kommunális figura, akin keresztül rámutat a szerző, hogy aki a racionalitást félre teszi és pusztán az érzelmeknek, az emberi kapcsolatainak, a vak hitnek él az is szenvedésre ítéltetett...tehát a két szélsőség poklát ábrázolja a mű és nem véletlen, hogy együtt kötnek ki a börtönben. Sonya vak hite és ragaszkodása ugyanoda juttatja, mint Raskolnikovot a hideg racionalitása. A történet végén pedig a két oldal integrációjának a reménye csillan fel.

Ebben az értelmezésben ez egy mélyen pszichológiai mű... Ez pedig egybecseng azzal, hogy a pszichológia mint terület kiemelt érdeklődést kapott a 19. század második felében, ekkor kezdett önálló tudományos területté válni és a 80-as években a pszichológiai jellegű alkotások igen gyakoriak voltak például Ibsen művei...vagy hát Nietzsche is úgy hivatkozott Dosztojevszkijre, mint nagy pszichológusra, aki inspirálta őt és hát Nietzsche később nagyon nagy hatással volt Freudra és Jungra...

petersteel
Автор

Nemcsak diakoknak de "mukedvelo irodalombaratoknak" is hasznos es ertekes az eloadas.
Igen, Dosztojevszkij a legnagyobbak egyike.

evadogei
Автор

4.07.Nem 1949-ben buktak le.Száz évvel előbb.

laszlonyakas
Автор

Tudtommal golyo altali halálra ítélték, nem akasztasra

MrXYZMEE