SADY I POLEmiki odc. 50 - Dominacja i kontrola wierzchołkowa: sposób na prowadzenie sadu

preview_player
Показать описание
Zjawisko dominacji wierzchołkowej znane jest od wielu dziesięcioleci. W znakomitej większości w swym klasycznym ujęciu dotyczy ono roślin zielnych. W przypadku drzew można powiedzieć, że podlegają mu jedynie młode rośliny w pierwszym roku wzrostu. W kolejnych latach w miarę rozrastania się korony drzewa, zjawiska dominacji stają się coraz bardziej skomplikowane i określane są zbiorczym mianem kontroli wierzchołkowej. Różnica ta wynika w dużej mierze z ilości pędów, w których w mniejszej skali zachodzą zjawiska znane z klasycznej dominacji wierzchołkowej. W podstawowym założeniu dominacja wierzchołkowa zależna jest od syntezy i obecności auksyn w wegetatywnych wierzchołkach wzrostu, ich transportowi w kierunku korzenia (do podstawy części nadziemnej, bazypetalnie) i tworzącemu się w ten sposób ilościowemu ich gradientowi. Jak się postuluje, ta główna przyczyna implikuje cały szereg następstw powodujących intensywny rozwój części wierzchołkowej i zahamowanie wzrostu pędów/pąków bocznych. Należą do nich wytwarzanie wiązek przewodzących i ich efektywne funkcjonowanie zależne od wspomnianego wcześniej hormonu oraz transport w strefy największego stężenia IAA (tu pewne uproszczenie, bo auksyna może przybierać przecież różne postaci chemiczne) substancji pokarmowych, mineralnych oraz wody. Znając mechanizmy, które determinują rozrost koron drzew, możemy w prosty sposób determinować nie tylko kształt i wielkość korony, ale także wpływać na tempo przyrostów. Ułożenie odrostów, rozmieszczenie oraz ich wielkość będzie wpływała na ilość i jakość produkowanych owoców. Im dalej od przewodnika głównego, od osi rośliny, tym trudniej o owoce najwyższej jakości. Przyczyny leżą wprost w mechanizmach, o których było już powyżej. Ograniczenie ilości pędów bocznych, a także co ważniejsze ich właściwe skrócenie, przełoży się na częstsze i efektywniejsze zawiązywanie owoców, blisko głównego pnia. Takie owoce będą najlepiej odżywione i będą charakteryzowały się najwyższą jakością.

#SadyiPolemiki #jabłka #sadownictwo #sady
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wiecej takich rozmów.
Super pomysł!!!

sebastiankalata-terapiaman
Автор

Nawiązując do tematu szkółki..
Posiadam szkółkę na własne potrzeby, sadzona na koniec kwietnia, obecnie przyrosty mają ok. 35-45 (nawet 50cm), co można zrobić żeby szkółka rosła jeszcze lepiej? Nawozy stosowane plus algi itp...

kamilsad
Автор

Czyli mozna sie domyslac, ze przy sadzeniu co metr materialu nierozgalezionego to trzeba go przyciac a gdy sadzimy co 40-50cm to nie przycinac? Bo jak nie przytniemy jak sadzomy rzadziej to nie bedzie zadnych galezi bocznych. Jakby bylo mozna o rozwiniecie tematu bardziej praktycznie dla sadownika by bylo fajnie. Z gory dziekuje.

kancioziom
Автор

Witam serdecznie.
Panowie po co te spory kiedy obydwaj macie rację 🙂
Drzewko pracuje całą powierzchnią plus część podziemna której nie omówiliście a odgrywa olbrzymią rolę tych sposobach prowadzenia drzew😉
Fajne rozmowy z których można wiele wyciągnąć wniosków i się nauczyć.
P.S. zróbcie może jakiś filmik z problemem mączniaka w sadach i sposobach zwalczania od początku wegetacji na odmianach podatnych. Obecnie chyba największy problem wśród nawet 'dobrych' sadowników.
Pozdrawiam serdecznie 🙂

konradlipiec