Leki - jak działają i jak je tworzy współczesna farmakologia? | prof. Robert Musioł

preview_player
Показать описание


- Szacuje się, że trzeba przetestować co najmniej sto tysięcy cząsteczek, aby znaleźć jedną czy dwie na tyle dobre, żeby je przetestować na zwierzętach i potem na ludziach – mówi w Radiu Naukowym prof. Robert Musioł, szef zespołu Projektowania Leków i Nano-farmakologii w Instytut Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych w Uniwersytecie Śląskim Uniwersytet Śląski w Katowicach. Rozmawiamy w jego gabinecie w Katowicach.

Koszt wprowadzenia na rynek nowego leku to miliardy dolarów i 15-20 lat potrzebne na badania. - Właściwie tylko wielkie koncerny są w stanie sobie radzić z takimi kosztami – ocenia prof. Musioł.

Rozmowę zaczynam od frapującej mnie od dawna kwestii: jak to się dzieje, że niewielka tabletka wpływa na dużego człowieka? Czy to efekt wysokiego stężenia substancji leczniczej, czy tak niewiele potrzeba, aby uzyskać efekt? - Bo tak niewiele potrzeba – odpowiada chemik. - Często w badaniach prowadzonych na szalkach Petriego, w probówce, okazuje się, że wystarczy jedna cząsteczka na ileś milionów innych cząsteczek, żeby osiągnąć farmakologiczny czy biologiczny efekt, na jakim nam zależy – wyjaśnia.

Dlatego też nie należy lekceważyć zaleceń w ulotkach, nawet kiedy leki są wydawane bez recepty. - W USA rocznie jest hospitalizowanych kilkanaście tysięcy osób w wyniku przedawkowania bądź niewłaściwego stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych, czyli aspiryny czy jej pochodnych – przypomina prof. Musioł.

W podcaście rozmawiamy o prehistorycznych i historycznych próbach leczenia się ludzi, jak wyglądały pierwsze wytworzone leki, pierwsze tabletki, dlaczego wszędzie jest dodawany monotlenek diwodoru i nikt o tym nie alarmuje oraz czy można zostać profesorem chemii będąc zagrożonym z tego przedmiotu w podstawówce.

Bardzo polecam!

POLECAMY INNE MATERIAŁY:

🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠

#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #RobertMusioł
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wszystko to biologia, schodzimy niżej wszystko to chemia, schodzimy niżej wszystko to fizyka, a matematycy się śmieją, gdyby nie my to nic byście nie wiedzieli!! Najlepszy cytat ever!

obeah
Автор

Bardzo miło słucha się mądrych ludzi, a Pan Profesor jest niewątpliwie mądry, niemniej dwa aspekty, które poruszył Pan Profesor, zakwestionowane zostały w ostatnich latach przez firmy farmaceutyczne i struktury dopuszczające preparaty medyczne na rynek, dopuszczono na rynek preparat po kilkumiesięcznym badaniu, a Pan Profesor mówi o wymaganym wieloletnim badaniu, oraz uznano, że preparat ów, mogą stosować kobiety w ciąży, chociaż wiadome jest, że ciąża trwa 9 miesięcy, więc oczywiste jest, że nie można ocenić działania tetragennego preparatu, bo wiadomo, że w pierwszym etapie badań klinicznych nie przeprowadza się badań na kobietach w ciąży, to po ilu miesiącach zaakceptowano podawanie preparatu ciężarnym kobietom?
Łączę wyrazy szacunku dla Pana Profesora i Pani Redaktor ✌️

januszbrongiel
Автор

Świetny odcinek! Facet lekko snuje ciekawą opowieść. Takiemu nie trzeba po prostu za często przerwać i pozwolić mu opowiadać.

sebastiananik
Автор

Super w końcu jakiś nowy temat na kanale ktòrym sie interesuje 🎉 bardzo wciągające !

dstszpila
Автор

Pani Redaktor, wspanialy gosc i wyklad. Najlepsze radio 🧬⚗️🔬

darialaskowska
Автор

Coś mi się wydaje, że witamina C w tabletkach jest tańsza niż ta w papryce :)

jarekzawadzki
Автор

Leki drogie, dlatego trzeba je dobrze reklamować żeby zwróciła się inwestycja. Bo nie chodzi tutaj o zdrowie ludzi, tylko o pieniądze. To się kryje pod stwierdzeniem BigPharma

abuziom
Автор

Uwielbiam uczyć się z Waszych podcastów. Jedyne i najlepsze radio w dzisiejszych czasach😊 Pozdrawiam

KrisVipCar
Автор

Bardzo ciekawy odcinek, dużo się dowiedziałem, dzięki! :)

traad
Автор

Bardzo ciekawa rozmowa. Pięknie opowiedziane.

juliaamarowicz
Автор

Ciekawe, wycięło mi komentarz. Big Pharma niech sobie istnieje, ale potrzebne są ostre narzędzia kontroli państwowej dotyczące jakości wciskanych nam produktów. Takim pięknym przykładem złamania wszelkich procedur kontroli w Polsce były produkty oferowane nam od 2021 roku. Żadna instytucja w Polsce nie prowadziła ich kontroli, na moje zapytanie NIZP-PZH, bezpośrednio odpowiedzialna za badanie jakości uzyskałem odpowiedź, że nikt tego w Polsce nie bada, czyni to laboratorium referencyjne w UE, które podpisało umowy z koncernami o zachowaniu tajemnicy składu oferowanych nam produktów. Było to niebezpieczne i celowe złamanie reguł bezwzględnej kontroli jakości produktów wprowadzanych na rynek polski.

piotrpolcyn
Автор

Jak zawsze genialnie poprowadzona rozmowa, uwielbiam te audycje.. Super sie slucha Pana Profesora, ma bardzo radiowy głos 😊

monikapietrzak
Автор

Fantastyczny odcinek! Uwielbiam całe radio naukowe, ale dzisiejszy gość to mistrz narracji popularyzującej naukę! Świetnie się tego słuchało!❤ ❤

katarzynasaganowska
Автор

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchałam tego podkastu, dotknął Pan też problemu nowotworów.Moja mama chorowala na nowotwór piersi i po mastektomii brała sporo leków, po których ciało i twarz zmieniało się nienaturalnie.Twarz mocno opuchnieta i widziałam jej zniechęcenie, że już tak do końca życia.I tak było, ale jedno co mi powiedziała wcześniej, że lekarze prognozowali 5 lat życia, a ona miała podarowane jeszcze 3.Mama nie miala wyksztalcenia, ale często słuchała w radio audycji, wywiady, rozmowy na temat zdrowia, leków i naturalnych metod leczenia i nie tylko.Mysle że byłaby wierna fanka tego kanału.Pozdrawiam serdecznie.

barbaratomaszek
Автор

Świetny wywiad. Może by coś więcej o np. antydepresantach? Takie SSRI niby wszystkie to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli powinny robić to samo a ich działanie bywa zupełnie różne na przykład fluoksetyna i paroksetyna to leki poprawiają nastrój ale ten pierwszy pobudza a drugi ostudza zapał. Skąd bierze się taka różnica w działaniu?

AmaatooR
Автор

świetny odcinek, fantastycznie Pan profesor opowiada :)

katarzynapas
Автор

Nie potrafię przytoczyć przykładu ale świta mi, że nawet zwierzęta chętniej zjadają określone zioła, kiedy coś im dolega.

magorzatap.
Автор

Narazie to jest mój ulubiony odcinek ❤

erratu
Автор

Świetny odcinek, Pan profesor ciekawie i prosto przekazuje fascynującą wiedzę :) Dziękuję za kolejną dawkę nauki .

gabrielastrojna
Автор

To ten środek zalecany dla kobiet w ciąży chyba średnio był przebadany na kobietach w ciąży mogli się pomylić ale gość programu lekko spłycił temat prawdopodobnie badania zostały kupione nie przeprowadzone były na kobietach w ciąży większość płodów Jeżeli matka zażyła te tabletki była uszkodzona po tym jak wycofali w Stanach Zjednoczonych W Niemczech były jeszcze przez kilka lat tabletki dostępne dla kobiet w ciąży A po tym jak wycofali w Niemczech to jeszcze w Polsce były dozwolone i w Polsce były wypychane nie słyszałem żeby jakakolwiek Polka czy Polak uszkodzony po tych tabletkach Dostał odszkodowanie a znam przynajmniej jednego który urodził się bez rączki i ma jeszcze opakowanie tych pieprzonych tabletek

marcinrap