Wieczna era Xi Jinpinga? Polityka Chin w latach 2022-2027 - Bogdan Góralczyk, Marcin Jacoby

preview_player
Показать описание
16 października rozpoczyna się XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin – wielkie wydarzenie, na którym prawie dwa tysiące trzystu delegatów (w tym jedna trzecia delegatek) zatwierdzać będzie pięcioletnią kadencję Sekretarza Generalnego i Biura Politycznego – najważniejszych postaci na chińskiej scenie politycznej. Oczekuje się powszechnie, że Xi Jinping zostanie wybrany na historyczną, trzecią kadencję, łamiąc zasadę dwukadencyjnych (10-letnich) rządów poprzednich liderów Chin: Jiang Zemina i Hu Jintao. Co zmieni się po XX Zjeździe? Czy Chiny utrzymają konfrontacyjną politykę względem USA i czy nadal będą wspierać Rosję? Czy poradzą sobie z rosnącymi problemami wewnętrznymi? Czy władza będzie dalej zacieśniać autorytarną kontrolę nad społeczeństwem? O XX Zjeździe i dylematach współczesnych Chin mówić będzie szeroko znany badacz, ekspert i komentator, profesor dr hab. Bogdan Góralczyk. Rozmowę poprowadzi dr hab. Marcin Jacoby, prof. Uniwersytetu SWPS, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich.

prof. dr hab. Bogdan Góralczyk

dr hab. Marcin Jacoby
Sinolog, tłumacz, ekspert zajmujący się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie SWPS oraz kierownik Katedry Studiów Azjatyckich gdzie prowadzi zajęcia z zakresu wiedzy o Chinach i Azji Wschodniej: literatury, sztuki i dyplomacji kulturalnej.

Cykl webinarów „Projekt Azja”
Kraj Kwitnącej Wiśni, Huawei i 5G, Kim Jong Un oraz orientalna kuchnia. Czy istnieje Azja bez uproszczeń i stereotypów? Jak odkryć jej prawdziwe oblicze, które nieczęsto zobaczymy w mediach? Cykl Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS „Projekt Azja” przybliża najważniejsze zjawiska i procesy, jakie zachodzą obecnie w Chinach, na Półwyspie Koreańskim oraz w Japonii. Podczas każdego spotkania poruszamy inny temat i przyglądamy się obecnemu obliczu Dalekiego Wschodu oraz jego specyficznym uwarunkowaniom. Cykl „Projekt Azja” prowadzi prof. Marcin Jacoby – kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS, sinolog i popularyzator wiedzy o Azji, który do wspólnej dyskusji zaprasza badaczy, ekspertów i praktyków zajmujących się Azją.

#KomunistycznaPartiaChin #PolitykaChin #ProjektAzja
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

😀Dziękuje bardzo za ciekawą rozmowę. Dobrze, że możemy słuchać fachowców. Jeszcze. Oby jak najdłużej

piotr
Автор

Pan profesor mówi mądrze i zmusza nas do głębszego zastanowienia się nad otaczającym nas

hannablazejewska
Автор

Dziękuję za rozmowę. Proponuję temat na jakiś przyszły wykład - chińskie prawo. Z czego się wywodzi, jak jest rozumiane przez Chińczyków, jak się zmieniało na przestrzeni wieków, o jego "płynności" (było to wspomniane np w rozmowie z Japonistą w poprzednich odcinkach) i jak ono różni się od naszego - zachodniego. Dziękuję raz jeszcze!

azaraphiel
Автор

Fascynująca debata. Pozdrawiam serdecznie

mariuszadamczyk
Автор

Bardzo fajna rozmowa. Wiele wyjaśnia i tłumaczy. Pan Bogdan posiada ogromna wiedzę!

TheStashEk
Автор

42:00, ,Win-win oznacza 2:0 dla Chińczyków''. Piękne podsumowanie. 😆

kamilziemian
Автор

22:50, ,Model rozwojowy podwójnego obrotu''. 😁

kamilziemian
Автор

Szacun PANOWIE .Szkoda WIELKLA, ze Polska nie bierze PROFESOROW do polityki -MOGLI -BYSMY GRANICZYC Z CHINAMI chociaz by ekonomicznie -She she

karlczerwonka
Автор

Nie. Marcin jest cudownym egzaminatorem panie Profesorze i student wychodzi z rozjaśnionymi lukami.

Mskuaila
Автор

Pan prof.chyba chce jeszcze jakiegoś uznania przez USA bo ostatnio pluje na Chiny a nie komentuje .

bogdanstankowski
Автор

Wynika z tego, ze w ciagu 30 lat Chinczycy dokonaja samozaorania i samozagryzienia.

waclawrutyna
Автор

Rok 2000 x Chiny rzadza Swiatem! My jestesmy widzami na wielkim widowisku sportowym! Chiny maja pirwsze miejsce W kosmosie, KI, zbrojeniach,exporcie i Bog wie gdzie jeszcze.I to jest nasze cale zycie? A wiec po kolei moje wnuki ida do szkoly i ucza sie chinskiej matematyki fizyki chemi itd Ja slucham chinskiej muzyki klasycznej opery no i tej popularnej np chinskiego Milesa Davisa. Chce potanczyc Mam do wyboru chinskiego walca albo Tango. Nie czytam ksiazek barbarzynskich gryzipiorkow i nie ogladam barbarzynskich gryzmolow wiszacych w barbarzynskich muzeach!?Moj mozg prawdopodobnie niedorozwiniety no niebianska kulure i sztuke CHINSKA!

czeslawtabor