Pogotowie polowe top agrar Polska: Jak zaoszczędzić na azocie?

preview_player
Показать описание
Szalejący rynek nawozów, wyśrubowane wręcz do granic absurdu ceny nawozów azotowych, a w cieniu tej histerii wzrost cen także nawozów fosforowych, potasowych. Czy jesteśmy bezsilni? Nie do końca. Podpowiem Wam, jak zaoszczędzić nie tylko na nawożeniu azotem, ale w ogóle na nawożeniu.

Wariactwo cenowe z nawozami mineralnymi spowodowało prawie histerię na rynku. Wielu rolnikom podniosło ciśnienie, a w szczególności tym, którzy nie kupili wcześniej nawozów azotowych, bo wydawało im się jeszcze na początku sezonu, że 1500 zł za tonę saletry amonowej to dużo… Nikt nie przewidział takiego scenariusza. Odpowiedzią niektórych decydentów politycznych czy też ekologów na tę sytuację, jest zalecanie rolnikom stosowania nawozów naturalnych zamiast mineralnych. Trzeba jasno powiedzieć, że to utopia. Oczywiście, na naszych słabych glebach, byłoby to zbawienne – zwłaszcza obornik jest bezcenny. Po pierwsze jednak ze względu na znaczne zmniejszenie produkcji zwierzęcej w Polsce tych nawozów brakuje, a po drugie są też ograniczenia prawne w ich stosowaniu dotyczące ilości, tj. 170 kg/ha N rocznie oraz terminów stosowania, np. gnojowicę możemy stosować na polach najpóźniej do 25.10., a obornik do 30.10. Pozostaje też kwestia możliwości ich pogłównego stosowania. Generalnie, przy dzisiejszej intensywności, precyzji i wysokości produkcji, nawozy naturalne są świetnym wsparciem, lecz nie mogą być zamiennikiem nawozów mineralnych.

Nie jesteśmy jednak bezsilni. Możemy zaoszczędzić na nawozach – trzeba zacząć jednak zacząć od tego, żeby poznać nasze gleby dokładnie i zbadać zawartość składników pokarmowych oraz odczyn. Trzeba pobrać próbki gleby – możemy to zrobić już teraz – nawet w rosnących oziminach. To dopiero pierwszy krok. A jak dalej postępować, żeby zaoszczędzić na nawozach, podpowiem Wam w tym odcinku Pogotowia polowego top agrar Polska. Obejrzyjcie koniecznie!

Jak się zalogować na swoje konto? ↩️

Bezpłatna Aplikacja mobilna top agrar Polska 📱 do pobrania tutaj↩️

#azot #nawozy #uprawa
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Tak szanowna Pani redaktor nawozów naturalnych brakuje i nie będzie więcej tego towaru.Cały czas produkcja zwierzęca jest niszczona .

rafalnowak
Автор

Najwięcej marudzą Ci co nie znają rynku i są przeinwestowani. Rolnik który ma wiedze i rozum daje sobie rade...

kataraktx
Автор

Najlepiej zrezygnować z rolnictwa i azot potrzebny nie będzie

piotrmedrala
Автор

Pszenżyto ponad 1100 PLN za tonę a pszenica 1600 to być może to zrekompensuje ceny nawozów a gdzie jeszcze zysk?

andrzejlesiak
Автор

Ja nie daje wcale nawozów sztucznych i mam około 3 t żyta z h ziemia 5i6 klasa. Obornik i czaskana słoma

mieszkokamieniarz
Автор

Już wolę żeby mi się mniej urodziło niż napychać bezsensownie kieszenie tym dyrektorom kierownikom itp....

katarzynaigrzegorz
Автор

Chcieliście uni to macie. Zielone lady brak co2. A na końcu wezna się za was bo za dużo wydzielacie gazów cieplarnianych oczywiście jak prędzej z głodu i biedy nie poumieracie. A co do wypocin pani i innych podobnych doradców typu hektar wiedzy i inni to jeden komentarz z gówna azotu nie ukręcisz ponieważ gówna brakuje. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego wszystkim prócz czerwonym i zielonym

norbkam
Автор

Z obniżeniem dawki azotu o tyle ile jest w glebie to nie tak łatwo bo nigdy do zera azotu roslina nie wyciagnie

adamwrobel
Автор

Drodzy Polacy, rolnicy dlaczego kupujecie gazetę której właściciel jest Niemiec, przecież ona zawsze będzie tendencyjną .

mareknowak
Автор

Po 1000 zł to prawie kosztuje jeczmien I pszenzyto a nie pszenica...

adrianoadriano
Автор

Ale się pani wysmrodzila przy tej kupie

Andrew-pgit
Автор

Dlaczego wysłuchujesz się dla niemieckiej gazety, pani Walerowska ? Produkcję nam wykończył zachód i co za paradox .

mareknowak
Автор

W 2022r rzepak jest prognozowany powyżej 4tys

Marko-xcjk
Автор

Zasieje dopłaty i na przeżycie wystarczy i niech sami babrają się w gnoju i błocie

robertb