Jak wygląda szkolenie szybowcowe? #Zabytki_Nieba

preview_player
Показать описание


0:00 - Poranek
3:04 - Przegląd
6:47 - Pierwszy start
7:45 - Lina
9:35 - Wyciągarka
13:30 - Szerszeń
15:50 - Początek skoków i krąg nad lotniskiem
18:49 - Chwila na ziemi
20:09 - Samolot
23:17 - Laszowanie
24:49 - Koniec lotów
26:20 - Hangar i zakończenie

Muzyka: Dixie Outlandish (Sting) - John Deley and the 412 Players
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Po 2 miesiące wakacji w wieku 16, 17 i 18 lat spędzone w Aeroklubie to zdecydowanie najlepszy okres w moim młodym życiu. Polecam każdemu młodemu człowiekowi. Wspaniała przygoda, która często kończy się pasją i wspaniałymi znajomościami do końca życia. W moim jak i w przypadku wielu innych kolegów skończyło się studiami a potem dalszą pracą zawodową w lotnictwie jako piloci, inżynierowie, mechanicy.... Nikt nie żałuje. nikt nie zamieniłby pracy na cokolwiek innego.

kamilsp
Автор

dla niezdecydowanych, jako młody człowiek mogę powiedzieć, że nie ma nic lepszego niż takie szkolenie, bo przynosi mnóstwo wrażeń i uczy zaufania do siebie samego, tak samo jak radzenia sobie z stresem, przynosi także bardzo dużo frajdy nie tylko w powietrzu, bo można tam poznać świetnych ludzi ;)

Dart-One
Автор

Mieszkam koło lotniska. Nic tak nie odpręża jak obserwowanie lotu szybowców. Super odcinek dziękuję.

ZAWADAL
Автор

Wracają wspomnienia, najpiękniejsze wakacje jakie można sobie wymarzyć, Aeroklub Jeleniogórski

jaroslawkrechowicz
Автор

Obejrzałem z przyjemnością. Autor kanału zawsze ciekawie opowiada, o czym by nie mówił. A poprawnej polszczyzny przyjemnie się słucha.
Dziękuję.

mariuszborowski
Автор

Super materiał, bardzo ciekawy.
Wróciły wspomnienie z kursu spadochronowego na AN2 w Aeroklubie Szczecińskim 😉

bartoszk
Автор

Silnik który jest w tym traktorku to 1CA90 przeznaczony do amatorskich maszyn rolniczych produkcji Andrychowskich zakładów Andoria, z przeznaczeniem głównie na kraje marnie rozwinięte technicznie... Miałem to niezniszczalne cudo techniki w SAMie:D Moc w nim drzemie... dosłownie drzemie i nie idzie dobudzić. Ehhh jedno cylindrowy, niskoobrotowy, wolnossący diesel z zaworem który można było ręcznie otworzyć by go zdusić, albo odpalić:D

wojciechopyrcha
Автор

Bardzo dobra relacja, podoba mi się szczegółowy opis procedur przeplatany ze świetnymi ujęciami i odpowiednim komentarzem. Zazdroszczę ;-)

macmac
Автор

Piękny powrót wspomnieniami do mojego szkolenia. Byl chyba 2008 rok, szkooennie prowadizl Zajac, szybosce sciagalismy Ursusem, a stalówkę białym Golfem. Piękne czasy!

damiangeo
Автор

Hohoho! ale pozmieniało się ostatnimi laty na lotnisku w Gliwicach! Nowe hangary, nowe obiekty na horyzoncie, no i wreszcie nasz Aeroklub w telewizji!!! ;DDD

reflex
Автор

Warto nadmienić mistrzów drugiego planu, czyli ptaki lotniskowe, umilające nam czas śpiewem, czajki i skowronki. Pozdrawiam z EPBK

karolkarolewicz
Автор

Bardzo interesujący i świetnie oddający lotniskową atmosferę film. Odbyłem tam swój lot zapoznawczy.

teesz
Автор

Mamy w Gliwicach jeszcze pas asfaltowy, na którym też jest ruch. Rzeczywiście więc, to ruchliwe lotnisko. Dzieje się 👍

krzysztofglinka
Автор

Bardzo dobry i merytoryczny film pokazujący część szkolenia szybowcowego.

TomiLee
Автор

❤świetny odcinek - mieszkałem w Gliwicach wychowałem się w tym mieście, jako nastolatek z kolegą bardzo czesto bywaliśmy na lotnisku, pomagaliśmy przepychać szybowce, wtedy hangar był pełen szybowców, jak i była tam Wilga, Jak 12, Zliny, oraz inne cuda latające, to było w latach końcówka 70 - tych początek 80- tych.Pozdrawiam autora tego cyklu Zabytki Nieba.

MrAirborn.
Автор

Przeskok... Algorytm z roku 1986 i Skalskiego wysłał mnie tutaj :-)

rednelli
Автор

Ale się pozmieniało. Teraz kilka osób na szkoleniu i wielkie halo. Ja podstawowe szkolenie przechodziłem w Aeroklubie Częstochowskim (lotnisko Rudniki) w 1972 roku. Na obozie szkoleniowym było 30 osób! Zaczynaliśmy loty o 5 rano i tak aż do zmroku. Obiady dowozili samochodem. Linę od wyciągarki to ściągał ciągnik rolniczy Ursus C330 a na każde miejsce startu to się targało szybowiec ręcznie. Wyjątek stanowiły sytuacje gdy adept przeholował z lądowaniem i znalazł się na skraju pola wzlotów. Fajne wspomnienia szczególnie jak raz się zerwała lina podczas startu na niewielkiej wysokości. Ale nic nie przebije sytuacji gdy ktoś przestawił w szybowcu Czapla rurkę Pitota o 180 stopni i podczas samodzielnego lotu przyrządy pokazywały totalne bzdury! Skończyło się podwójnym kręgiem nad lotniskiem (sytuacja niedopuszczalna normalnie) i oczywiście lądowaniem ze sporym przelotem. Ale jak się leciało na "oko" to co się dziwić. Teraz z lotniska Rudniki to zostały tylko wspomnienia. Kiedyś to było piękne lotnisko z pasem startowym betonowym ponad 3 km. Tam faktycznie można było poszaleć z wysokością startu na wyciągarce. 300 m to był absolutne minimum. Ale kiedyś to było lotnisko wojskowe zapasowe, zadbane przez żołnierzy a Aeroklub był tam tylko niejako gościnnie.

niewierna
Автор

Na desce rozdzielczej "Szerszenia " jest niklowana blaszka z dziurkami, a pod ta blaszka jest piata świeca żarowa.
Jak sie zrobi czerwona ( wszystkie 5 są polanczone szeregowo) można kręcić rozrusznikiem.
Mieszkalem dawno temu kolo lotniska Babice i często oglądałem skoki na spadochronach i loty szybowców.
Bardzo ładny odcinek o ludziach z pasja.

piotrpietrzak
Автор

Kurcze pióro na tym filmie czułam się jak bym sama latała super pozdrawiam 🤩🤩🤩

monikamarczewska
Автор

Super relacja rozświetla mroki meandrów latania .

przemysawfrankowski