Latarki - wczoraj i dziś [TOWARY MODNE 104]

preview_player
Показать описание
Historia płaskiej latarki. O ogniwach Leclanchégo. Co można dziś zrobić z taką latarką. O latarce niezawodnej i świecącej długo.

Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
PayPal.Me/smialekadam

oraz do subskrybowania:

#latarka #baterie #joulethief
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wielki szacun Panie Adamie! Temat niby prosty, ale Pan jak zwykle opowiada to w ten sposób, że można byłoby to puszczać w kinach :-) Jak zwykle profeska! Nieliczny Pana kanał w tych całych odmętach chłamu internetowego. Dzięki!

tura
Автор

Stan baterii płaskiej sprawdzało się zawsze językiem. Niezawodny sposób i każdy miał taki miernik przy sobie.

marekmarecki
Автор

Jedna z tych latarek oswietlała mój namiot na wakacjach w latach 80-tych ubiegłego stulecia...stare dobre czasy ach jaki byłem młody.

lusi
Автор

Witam Panie Adamie, pamiętam jak Dziadek mój ( on rocznik 1908, ja 1968) podarował mi piękną czerwoną latarkę o podobnym kształcie mającą z tyłu skórzane przywiesie na guzik i (sic!) trzy kolorowe filtry: zielony i czerwony pozwalały imitować światła na skrzyżowaniach dla moich samochodów zabawek, niebieski był (dla mnie wtedy) nie wiadomo po co. Była rzeczona latarka przedmiotem magicznym podarowanym przez najbardziej wyjątkową dla mnie Osobę. Dzieki za nostalgiczną podróż.
Marek Tomczak

marektomczak
Автор

Do dzisiaj pamiętam zapach wewnątrz takiej latarki.
Korodujący metal + elektrolit.

jansz
Автор

Myślałem, że w tej tematyce nic mnie nie zaskoczy... pamiętam 'dobrze' jak rozbierałem płaskie baterie jako dzieciak.... i do dziś byłem pewien, że one były zrobione z trzech paluszków (AA). Trochę mi wstyd. Ale smak na języku po polizaniu listków takiej baterii pamięta się dobrze :) Super materiał!

piotrqpl
Автор

Na temat Adama mogę tylko jedno powiedzieć mistrz jest tylko jeden 👌👍

Vanilla-duoh
Автор

Pamiętam jak ciocia na wsi wyjmowała baterie z takich latarek i kładła na ciepłym piecu kaflowym, żeby trochę przedłużyć żywotność ogniw.

jansz
Автор

Super. Gdy Pana oglądam przychodzi mi do głowy "Adam Słodowy" 👍

pjanpkowalski
Автор

Ja z takiej latarki zrobiłem latarko-powerbank dla mojej mamy. Ciągle mi narzekała, że nie ma dobrej latarki i że często wymienia baterie. Wypatroszyłem więc akumulator od starego laptopa i umieściłem w środku tej latarki 3 ogniwa 18650. Dodałem moduł ładowania za 1$ kupione po 10 szt u chinczyka i obok przetworniczkę na USB z tego samego sklepiku u majfrenda. Przełącznik trójpozycyjny pozwala na wybranie trybu latarka/powerbank/wyłączone, ładowanie ze zwykłej ładowarki do telefonu lub jakiejkolwiek innej ze złączem microUSB, ogniwa podłączone pojemnościowo, 3 x 2200mAh, zamiast żarówki, dioda LED dużej jasności. Sprzęt dobry, mocno swieci i na lata :)

rapperdb
Автор

Gratuluję pomysłu, wiedzy i klasy przekazu. Jest mi bardzo miło, że człowiek mojej generacji jest jednocześnie "człowiekiem renesansu" na tle dzisiejszej jałowości. Pozdrawiam i życzę wytrwałości oraz zdrowia. Oglądam oceniam bardzo pozytywnie i czekam na kolejne materiały.

WalekMsT
Автор

Załączam sobie Pana Adama Śmiałka a tu widzę Pan Adam Słodowy ;)

Vrynio
Автор

Z cyklu smaki dzieciństwa - bateria 3R12, a dla bardziej wymagających smakoszy 6LR61 9V

newhomes
Автор

Dziękuję. Właśnie od takiej płaskiej baterii zaczęto mówić na każdy osobny element "bateryjka", chociaż tak nie jest.

rostilembe
Автор

Pan nawet o tak trywialnej rzeczy jak kieszonkowa latarka potrafi opowiadać tak pasjonujący sposób, że do ostatniej minuty słuchałem jak zahipnotyzowany. A po miniaturce rdzenia z którą wstawił Pan kilka dni temu w życiu bym nie pomyślał, że w następnym odcinku będzie latarka. Pozdrawiam.

marekkuszynski
Автор

Ot zwykła latarka... jak widać, niekoniecznie :). Miałem jak chyba większość pamietajacych czasy PRL taka i to nie jedną. Wówczas słabym punktem była słynna bateria płaska, a w pewnych czasach wręcz niedostępna. Bardzo pouczający i praktyczny na koniec kącik majsterkowicza. Mam kilka latarek, które trudno mi było wyrzucić A z różnych powodów przestały świecić, jest zatem szansa na ich drugie życie . Dziękuję Panie Adamie. I znów się powtórzę, wzorcowy odcinek na lekcje fizyki i ZPT (skrót zapewne znany ;)), kiedyś telewizja edukacyjna i Pan Adam, dzis YT i Pan Adam. Życzę dużo dobrej energii i zapału na kolejne pouczające produkcje.

piotrwdowiak
Автор

Miałem taką płaską latarkę, dodatkowo miała suwaki z kolorowymi przesłonami i nadawała się świetnie do wielu zabaw w dzieciństwie - znowu wspomnień czar. Pozdrawiam.

jacekolejnik
Автор

A propos ogniw i baterii: odkrywca elektryczności i konstruktor pierwszej baterii Alessandro Volta (od którego nazwano jednostkę napięcia) mieszkał w mieście Como położonym w półn. Włoszech nad jeziorem o tej samej nazwie. W miasteczku stoi pomnik Volty wspierającego się o stos elektryczny - pierwowzór baterii.

adamdarski
Автор

21 minut o latarce z PRL, która miałem. Szanuje.

PedroWasHere
Автор

Dziś latarkę mamy w komórce. Nawet nieźle to działa. Pamiętam zdziwienie mojej szwagierki, gdy użyłem telefonu by  przyświecić gdy szliśmy ścieżką po zmroku. Nie miała pojęcia że tę lampkę można włączyć ręcznie, była przekonana że to tylko błysk do zdjęć. A smartfona oczywiście używała od lat. Babki to jednak nie kumają nic a nic z techniki 🙂

adamdarski