Schindler listája - 20 érdekes tény

preview_player
Показать описание


Keress bennünket a Facebookon!
Iratkozz fel csatornánkra a legfrissebb hírekért, bemutatókért, élménybeszámolókért és információkért!

Egyetlen ember is képes lehet arra, hogy a körülmények ellenére megváltoztassa a dolgok menetét. A mondás igazát mi sem bizonyítja jobban, mint Oskar Schindler története. Steven Spielberg nem sokkal a megjelenése után elolvasta az ausztrál Thomas Keneally regényét, mégis 10 évnek kellett eltelnie, hogy elég érettnek tartsa magát a Schindler listája filmre vitelére.

A film főhőse, Oskar Schindler született üzletember és szerencsejátékos. A második világháború legelején elkerül a megszállt Lengyelországba és azonnal megérzi, milyen hatalmas üzleti lehetőségek nyílhatnak meg előtte. Baráti kapcsolatok és némi ügyeskedés révén megszerez magának egy gyárat - a Deutsche Emailware Fabrikot - és nem győz eleget tenni a beözönlő megrendeléseknek. Könyvelője, Itzhak Stern rábeszéli arra, hogy minél nagyobb számban foglalkoztasson zsidókat, így nemcsak olcsó munkaerőt talál magának, hanem segíthet a koncentrációs táborokban szenvedő embereken. A gyár hamarosan a zsidók egyetlen menedéke lesz. 1944-ben a nácik az Endlösung, azaz a zsidókérdés végső megoldása jegyében bezáratják a helybéli táborokat, és a rabokat Auschwitzba és Treblinkába, vagyis a biztos halálba akarják küldeni.

Schindlernek gyorsan lépnie kell, ha meg akarja menteni a munkásait. Némi korrupció árán rábeszéli a német hatóságokat, hogy a termelés szempontjából nélkülözhetetlen munkásokkal együtt a gyárat áttelepíthesse a cseh-lengyel határra, Brinnlitzbe. Ekkor készül el az 1100 nevet tartalmazó lista, amelynek résztvevői kalandos úton, de megmenekülnek a krematóriumokból. Brinnlitzben Schindler gondoskodik arról, hogy a gyár fennállásának 7 hónapja alatt semmi olyasmit ne állítson elő, amelyet a németek hadicélokra tudnának használni. 1945. május 7-én, amikor a tábor lakói megtudják, hogy a németek kapituláltak, és abban is biztosak, hogy az oroszok pillanatokon belül elérik Brinnlitzet, Schindler elbúcsúzik védenceitől. Magára hagyja őket, mert tudja, jobb, ha az amerikaiak kezére adja magát...

Oskar Schindler
Liam Neeson
Itzhak Stern
Sir Ben Kingsley
Amon Goeth
Ralph Fiennes
Emilie Schindler
Caroline Goodall
Poldek Pfefferberg
Jonathan Sagall
Helen Hirsch
Embeth Davidtz
Victoria Klonowska
Malgoscha Gebel
Wilek Chilowicz
Shmulik Levy
Diana Reiter
Elina Löwensohn
Alkotók
RENDEZŐ:
Steven Spielberg
ÍRÓ:
Thomas Keneally
FORGATÓKÖNYVÍRÓ:
Steven Zaillian
ZENESZERZŐ:
John Williams

#Érdekességek #SchindlerListája #vdrome
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

*Sikerült egy ezzel egy nagyon jó naturális filmet csinálni. Ezt az emberek fejbelövése is remekül bizonyítja. Pl a gettó kiürítésénél vagy az építésznő lelövésénél. A fegyverek hangja, az áldozat reakciója, a vér folyása... stb. Az Auschwitz-i tábor nagyon jól meg lett csinálva. Elég ijesztő lett. Hideg van, kinyílnak a vagonok ajtajai megjelennek a rámpák amiket a rabok helyeznek oda, és velük szemben egy rakás fegyveres katona, meg ugató kutyák. A jelenet mikor pár mp-re a füstölgő kéményt mutatja az nagyon durva lett szinte már horrorba illő. Amon Göth nagyon jól el lett találva a filmben. Ralph Fiennes zseniálisan hozta a szerepet. Simán beleférne a Top 10 legjobban sikerült filmes főgonoszok sorába. Schindler nem egyszer mázlival kerülte el a bajt. Pl mikor a 2 német azzal fenyegette meg a pályaudvaron, hogy mivel nem működtek együtt így elintézi nekik a keleti fronton a szolgálatot vagy amikor gyémántokkal vesztegette meg az egyik tisztet. Stern egy nem létező személy volt a sztoriban, de ezek ellenére szerintem kellett egy ilyen karakter a filmbe. A film végén részben érezni az elégtételt lásd: mikor a ruszkik felkötik Göth-öt. Azért csak részben, mert tudjuk, hogy sok háborús bűnös megúszta a felelősségre vonást. Azért ijesztő ez a film a maga nevében, mert remekül bemutatja, hogy a nyugati kultúra, és a tudomány egyik fellegvárában mire voltak képesek a felvilágosult tanult emberek. Ha erre képesek ők akkor mit tennének mások? Rájön az ember, hogy sehol se lehet igazán biztonságban. Az ember azóta öl másokat mióta csak megjelent ezen a bolygón, és nem képes abba hagyni.*

szekereselektra
Автор

A piros kabátos kislányt látva mindig összefacsarodik a szívem.
Középiskolában mikor először láttuk a filmet még az elején - mint minden kamasz - mi is hülyültünk aztán beállt a csend amikor kiásták és a film végéig nem tudtunk megszólalni [pedig "gettóképző" volt a gúnyneve a sulinknak, nem galamblelkű cserkészek jártak oda].
Most is fátyolos tekintettel írtam ezt.
Ennyire erős ez a film. Az volt, az lesz.

GruSzabolcs
Автор

A 10 legjobb film között benne van. Neeson, Fiennes, Kingsley is, mindhárman megérdemelték volna az Oscart.

anikonagy
Автор

az 1:07-től induló "érdekességhez"..."Andrzej Munk és Andrzej Wajda lengyel filmrendező engedélyt kapott, hogy filmet forgasson Auschwitzban. A Forrongó világ (War and Remembrance) című mini-tévésorozat holokausztjeleneteit szintén Auschwitzban forgatták. Steven Spielbergtől viszont megtagadták ugyanezt a Schindler listája forgatásakor." (Wikipédia)

laszloszegvari
Автор

a Zongoristáról is tudnál csinálni ilyen videót?

addatg
Автор

Üdv én még annyit hozzá tennék hogy John Wiliams egy zenét a filmből biztos hogy nem ő írt és nem ő volt a szerző se csak lopta még pedig a Szomorú vasárnap cimű zenét rádásul magyar a zene szerzője : Seress Rezső a dal szöveg író: Jávor László

vilmosantal
Автор

Eszembe jut Spielberg, nekem mindig a cápa című film, ami elsőnek beugrik tőle. 😎🤙🏻

donkartacs
Автор

10 évvel ezelőtt akartam írni, de nem éreztem magam érettnek rá. Minden mondatod, még a kérdő mondatok is kijelentő módman érnek véget. Nem élvezhető. A szöveg, lehet izgalmas lenne, de annyira egysíkú az előadásmód, hogy elveszik az éneklésben.Jó a hangod, jó a téma, de eldarálod egy hullámon. Pont, vessző, felkiáltó, kérdőjel.

schreursmelinda
Автор

A film kicsit megosztó, de Schindler nekünk mindig Schindler marad.

kareszpont
Автор

Ezt még anno iskolásként kellett megnéznünk és már akkor is lenyűgözött Fiennes alakítása. Felnőve csak azt tudom mondani, hogy nagyon megnézném ezt a filmet Német rendezésben is, úgy kicsit "őszintébbnek" érződne a sztori, nem csak egy szimpla zs nyavalygásnak.

istvanhorvath