Vajon mi lesz az e-hulladékunk sorsa?

preview_player
Показать описание
A videóban megnézzük mi történik a már eldobott, megsemmisítésre váró elektronikai eszközökkel, a tévékkel, számítógépekkel, mobiltelefonokkal.
Győrben, a Teplán Elektroniknál mutatták meg, hogyan kapják szét frakciókra az eszközöket, mennyi nemesfémet, aranyat, ezüstöt, palládiumot tartalmaz egy-egy nyomtatott áramkör, a Yettelnél pedig elmondták mit tesznek ők a telefonok begyűjtéséért és újrahasznosításáért.
#ehulladek #vlog #szponzoralttartalom
.
.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Majdnem elsírtam magam, mert én a másik oldalon vagyok. Mi gyártjuk a különböző PCB-ket és ültetjük is. Ugyanakkor Itt az elektronikai hulladékokban sem mindegyik lenne szemét, hiszen biztos, hogy sok működőképes lenne, ha valaki megjavítaná, akár magának, akár másoknak. Én igyekszem megjavítani ezeket a cuccokat. Valamit lehet, valamit nem. Vagy már nem érdemes vele foglalkozni. Akkor valóban megy az e-hulladékok közé. Köszönöm a videót, érdekes volt így is, hogy tudom mi a folyománya a megsemmiítésnek is.

MATT
Автор

Ez rettentően jó és tanulságos videó! :) Köszi! :)

tothgabor
Автор

Én a mai napig egy 2002-es Alcatel 302-es telefont használok főtelefonnak.
Azóta sok módosításon esett át, hogy követhesse a fejlődést, legfontosabb átalakításai a NiMH akksiról Lítiumos akksira, amivel 5-6 napig elvan, ehhez kapott új töltésvezérlőt, a régi töltésvezérlő alkatrészek leszedésre kerültek a panelen.
Kapott micro USB és Type-C töltőcsatlakozót is, így bármelyik kábel is akad a kezembe, tudom tölteni.
Kapott még vezeték nélküli töltőelektronikát is, így vészhelyzetekben ha nincs nálad töltőkábel akkor is fel lehet tölteni.
És nem utolsósorban fel lett okosítva bankártyás fizetési lehetőséggel, ledes kommunikációs visszajelzéssel, ami teljesen akkumulátorfüggetlen.
Emellett még számos okosítást kapott.
Egy biztos, ennek a szoftvere nem lassult be a 20 év alatt és nincs szoftverfrissítési kényszere sem :)

adriankosa
Автор

5:09 azért a szegény kolléganőnek még egy normális széke sincs, szivacson ül, plusz a térdére teszi a server gépeket és ott szedi szét.. mindezt egy raklapon....hát eléggé érdekes munkakörülmények, aztán szegény nem fogja tudni mitől fáj a nyaka, meg a háta stb....
Azért, ha nem is irodai a környezetet kéne teremteni, de valami asztal, meg szék csak odaférne és sokkal kultúráltabb is lehetne.

Автор

Ez nagyon érdekes volt, hasznos és elszomorító is. Elszomorít, mert borzasztó, hogy mennyire megy a pazarlás, a pénzszórás és tényleg van aki meg se tudja venni más meg dobja ki a vacsi új készülékeket... embertelen 😥 és szedik is szét őket 😪 egy gofrisütőért elmegyek szivesen 😄

Vica
Автор

Szevasz Csabi !! Nagyon tanulságos videó volt . Be mutattad hogy mi történik az elhasznált műszaki cikkel és a folyamatot . A Nokia az törhetetlen és jól működő telo volta múltban nekem az első Nokia 5110 volt imádtam . Csabi a videó 10 pontos volt csapatom a like ott . :)

adamsteiger
Автор

Nagyon érdekes volt és az a durva, hogy a nagy részéről ami a filmben volt nem is hallottam. köszi Csabi

andrasban
Автор

Sokféle érzés kerülget, egyrészt nagyon érdekes volt a videó és hasznos, örülök, hogy bemutattad, másrészt pedig félelmetes, hogy a Földnek mennyi mindent el kell viselnie, a "buta" emberiség miatt. Harmadrészt pedig, nagyon bízom abban, hogy sok embert edukálni fog ez a rész, ahogy engem is és hosszú távon fogunk gondolkozni. Nem feltétlen veszünk meg majd valamit, amire amúgy nincs is szükségünk, illetve ha rossz a "régi", akkor próbáljuk megjavíttatni!🙂

robertsimondj
Автор

Azt hittem, hogy itt teljesen feldolgozzák, de igazából csak szétszedik, szétválogatják a dolgokat

klotildn
Автор

Nagyon gáz hogy a visszaküldött cuccokat így kidobálják... Simán eladhatnák az egész pakkot válogatás nélkül mint ahogy az amazon + sok más amerikai cég csinálja nyomott áron, vannak akik így is megveszik, szelektálják, javítják a visszaküldött dolgokat. Semmivel nem kerülne ez többe a cégnek.

magyararon
Автор

8:08 Hosszú hajú csajszin meg akadt a szemem 🥰

SandorVeres
Автор

OMG... Egyik nagy kedvencem volt a citromsárga előlapos (persze eredeti Nokia) Nokia 5110 :) Még a LED-eket is lecseréltük jégkékre (fehér) és kapott egy Li-Polimer akksit is :)

OCDaddyZsolt
Автор

Faj a szivem mint electro technikus, menyi mindent meg lehetne javitani, vagy meg javitani sem =(( kene egy ket dolog onnan =]]

hd.
Автор

Nagyon fontos téma, köszönöm! Ami a probléma szerintem:
1. A Yettel-féle kampány is kevés emberhez jutott el, ennek állandónak kéne lennie.
2. Az elektronikai hulladékgyűjtő akciók évente egyszer annak még egy nagy településen is és alig tudni róla.. kölcsönösen előnyös megállapodásokat köthenének a települések az ilyen cégekkel. Sokkal- sokkal több gyűjtést kellene szervezni, biztos vagyok benne hogy halomban állnak a régi tv-k, hűtők, mikrók..
3. Kis elektronikai eszközgyűjtők (nemcsak telefon, hanem pl. fényképezőgép, kamera..) olyan sokaságban kellenének mint az elemgyűjtők.
4. Amíg szabályozói szinten nem lesz valamilyen szankció vagy kötelezvény a gyártók felé, addig a tervezett elavulás és társai velünk maradnak..

Adams
Автор

Igazából az a baj, hogy csak újrahasznosítás történik, miközben újrahasználás is lehetséges lenne.
Mire gondolok?
Pl mobilgyűjtőknek adományozni a jobb állapotú elő/hátlapokat...stb ami itt "értéktelen szemét"
Akár önkéntes napot is tarthatnának, amikor bemehet a gyűjtő ember, ingyel elbontja a cuccokat és ami kell vagy megkapja munkadíj címszóval vagy kilóra kifizeti.
Ismerősi körben van mobilgyüjtő (én is gyűjtök párat), mi rendbepofozzuk őket és eltesszük emlékbe.
Új alkatrészek drágák és a szállítás se túl környezetbarát, főleg úgy hogy amit mi megveszünk az itt darálni való anyag...

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy nem minden E-hulladék hibás, így sok cuccot újra lehetne komponensenként használni (pl TV alkatrészek...)

Mivel én elég sok cuccot használok újra, így én kontrétan megkönnyeztem azt ami itt történik.

A 72 órás cuccok meg sajos a piac szényenei, az Orion pl bevizsgáltatja és ha lehet javíttatja ezeket, majd értékcsökkent termékként eladja (legalábbis ez a legutolsó tapasztalatom, mikor még nekik szervizeltem).

Ne döljünk be a piacnak, nem muszály mindent lecserélni, van amit hosszú évekig lehet használni, utána meg javíttatni (sajnos ezt csaka szegényebb réteg tartja be).
Ne feledjük, kínálat azért van, mert van rá kereslet!
Tehát mi magunk vagyunk felelőseg a szeméttermelés tekintetében.

És ha még azt is tudnátok egy-egy terméknlegyártása mennyi járulékos szeméttel jár, mindezt az extra profit nevében

ispapp
Автор

Milyen jó cuccokat lehetne ott a megsemmisítőben túrni...

sandagyanu
Автор

A tulajdonos szakmai tudásától nem voltam elájulva, nekem kicsit kevés volt benne az érdekes vagy új információ. 6:45-től totál bullshitet tol az lcd/led tv-k kapcsán, lövése nincs. Néhány munkaállomás felszereltsége, ergonómiája elég gyalázatos, szék nuku, helyette felállított fém tárolóláda, meg rá egy szivacs oszt' cső, rendetlenség minden mennyiségben és még folytathatnám. Érdekes összevetni a munkások viselkedését mondjuk a national geographic-on látható gyárlátogatós videókban lévőkkel, ahol mondjuk egy kanadai gyárban a munkások mosolyognak, kedvesen válaszolgatnak, viccelődnek, míg itt az látszik, hogy a munkások nem túl boldogak, motiváltak, valszeg túlfizetve sincsenek, mindig fáj a szívem, amikor ilyet látok, jobbat érdemelnének. Csabi megpróbálta kihozni a maximumot ebből is, de itt nem volt jó az alany, akin keresztül megpróbálta bemutatni ezt az egyébként érdekes iparágat.

szemanlac
Автор

A zöldhulladékról és az automata szelektív válogatóról meg csinálhatnál videót.

feketedanizacc
Автор

Éppen olyan sárga telefonom van, kb 20 éves, ennek van egy asztali változata is, a kettő együtt volt... de még van tárcsásom is, meg jó pár mobil...

katalinvarga
Автор

700 kiló 10 dekával az akkor 7000 darab, egész jót tippeltél Csaba

lucacsehi
visit shbcf.ru