Czym są ćwiczenia filozoficzne? O starożytnej idei askezis, ćwiczenia duchowego / #Pofilozofujmy!

preview_player
Показать описание
Wzlatywać codziennie! Choćby na krótką chwilę, codziennie oddawać się ćwiczeniom duchowym. 🧘‍♂️ Ale co to znaczy wzlatywać? Czym są te ćwiczenia duchowe? Dziś się tego dowiecie! 😃🤯

Kochani! Oto przed nami długo wyczekiwany pilot nowej serii na kanale - serii poświęconej ćwiczeniom duchowym, ćwiczeniom filozoficznym 🙂 Jak wielokrotnie już wspominałem, dziś rozpoczynamy nową serię na kanale, serię poświęconą tytułowym ćwiczeniom duchowym czy ćwiczeniom filozoficznym, inspirowaną dziełem Pierre'a Hadota 😃 W tej serii chce, w postaci maksymalnie krótkich i treściwych materiałów, prezentować ćwiczenie (lub ćwiczenia) filozoficzne do indywidualnej praktyki. Mówiąc inaczej, w tej serii oddamy się idei filozofii praktycznej, filozofii jako przewodniczki życia 🌌

Jest to pilot serii o charakterze teoretycznym. W tym odcinku pragnę opowiedzieć Wam o tym, czym jest właśnie owa wspomniana w tytule odcinka starożytna "Askezis", i dlaczego będzie to motyw przewodni nowej serii 😉 Będzie dzisiaj dużo gadania, dużo opowiadania, dużo rozkminiania, ale nie bez powodu! Wszak żeby przejść do praktyki, wpierw trzeba dobrze sprawę przemyśleć 😃

Nie przedłużając, zachęcam Was do obejrzenia materiału! Nie zapomnijcie zasubskrybować kanału, zostawić lajka, komentarza czy po prostu w jakiś inny sposób udzielić mi informacji zwrotnej o mojej pracy 🙂 Wspólnie stwórzmy przestrzeń do Pofilozofowania! 😃 🤯

Poniżej mały przewodnik po filmie 🎥 :

00:00 - 05:02 - Wstęp do materiału - o idei filozofii praktycznej
05:03 - 07:37 - O nowej serii
07:38 - 17:55 - Czym są ćwiczenia duchowe? O idei askezis
17:56 - 19:47 - O filozoficznej czujności
19:48 - 23:47 - O filozoficznej medytacji
23:48 - 27:23 - O lekturze i zgłębianiu filozofii
27:24 - 28:34 - O wytwarzaniu nawyków
28:35 - 33:22 - O filozoficznym dialogu
33:23 - 40:45 - O ćwiczeniu się w śmierci
40:46 - 46:20 - Podsumowanie - o Boecjuszu i filozofii pocieszycielce

__________
Materiał ma na celu promocję filozofii jako narzędzia rozwojowego. Jeżeli zauważyłeś gdzieś błąd bądź błędną informację, śmiało skontaktuj się ze mną. Rozwój, przekazywanie rzetelnych informacji oraz uczenie kultury krytycznego namysłu są bardzo dla mnie istotne.

Jeżeli jesteś zainteresowany indywidualnymi sesjami poradnictwa filozoficznego bądź warsztatami filozoficznymi to poniżej zamieszczam moje dane kontaktowe:

Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Doradztwa Filozoficznego, dlatego też moja praca jako Doradca Filozoficzny jest regularnie superwizowana przez członków Stowarzyszenia.

Poniżej znajdziecie także odnośniki do działalności chłopaków z Filozofia Tak Bardzo, którzy swymi streamami wspierają Ukrainę:

Materiał powstał na podstawie fragmentu tekstu Pierre'a Hadota:
P. Hadot: "Ćwiczenia duchowe i filozofia starożytna". Przeł. P. Domański, W. Klenczon. Warszawa 2019, s. 19-91.
Źródło cytatu z początku materiału: P. Hadot: op. cit., s. 19.

W materiale użyto w celu przetłumaczenia niektórych pojęć słowników:
1. Słownik grecko - polski. Red. Z. Abramowiczówna. Warszawa 1958, księgi od I do IV.
2. Słownik polsko - (staro)grecki. Z. Abramowiczówna, W. Appel. Toruń 2023.
3. Słownik łacińsko - polski. Red. M. Plezia. Warszawa 2007, tomy I - IV.
4. Mały słownik polsko - łaciński. B. Lubińska, H. Nowakowska, M. Skórcz. Toruń 1997.

#Pofilozofujmy #filozofia #psychologia #psychoterapia #coaching #rozwójosobisty #poznaniesiebie #poznajsiebie #rozwójduchowy #rozwójosobisty #zdrowiepsychiczne #higienapsychiczna #autoterapia #doradztwofilozoficzne #filozofiapraktyczna #literatura #literaturafilozoficzna #ćwiczenia #ćwiczeniafilozoficzne #filozofiastarożytna #Sokrates #Platon #Stoicyzm #Epikureizm #Sceptycyzm #Medytacja
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Kochani! Jak wam się podoba nowy materiał, co o nim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach! Poniżej obiecane linki, do których zabrakło już zakładek:

W materiale także wkradł się błąd merytoryczny w 11:41 minucie, który tylko częściowo zdołałem sprostować - mianowicie Ćwiczenia dla duchownych Loyoli to rzecz jasna Exercitia Spiritualia, nie exertitia ;) mam nadzieję, iż wybaczycie mi ten błąd.

Dzięki jeszcze raz i dajcie znac, co myślicie o materiale! :D

pofilozofujmy
Автор

Bardzo ciekawie przedstawione zagadnienie, dziękuję

marzenkacz
Автор

Jak zwykle z aprobatą a jednak nie bez uwag :)
Zabrakło mi ćwiczenia się w krytyce. Zarówno zastanych poglądów (kulturowych, moralnych, naukowych) jak i nauczycieli/autorytetów.
Wydaje mi się to wręcz obowiązkiem człowieka chcącego uchodzić za myślącego.
Choćby poznane myśli zgadzały się z własnymi poglądami - należałoby podjąć wysiłek szukania luk czy błędów. Choćby po to, żeby lepiej rozumieć takich, którzy ośmielają się nie zgadzać.
A i nieraz po to, żeby niechcący obnażyć swoje własne błędy czy uproszczenia.

I jeszcze kolejne ćwiczenie, które wynika wprost z poprzedniego:
Ćwiczenie się w odnajdywania ukrytej prawdy w skrytykowanych właśnie poglądach czy myślach.
Człowiek ma tendencje do odczuwania niechęci wobec prawd, które wg niego zawiodły.
Bardzo wartościowe wydaje mi się odnajdowanie w odrzuconych poglądach tych okruchów prawdy... bo wiele myśli, które teraz wydają się błędne, u swoich źródeł mają cenne spostrzeżenia, nawyki czy myśli. Dobrze byłoby tego nie odrzucić razem z całym pakietem.

cepelin
Автор

Mam na studiach do opisania jednego z filozofów i nie sądziłam, że będę się tak nad tym zastanawiać....za mało wiedzy, a ich tylu od starożytności...może masz jakąś ciekawą osobę której jeszcze nie znam?

Obserwator