Jaki agregat prądotwórczy kupić

preview_player
Показать описание
Inwerterowy czy tradycyjny? 3 fazowy jest lepszy czy może gorszy? na pewno 4 suwowy?
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

0:20 1 czy 3 fazowe
1:54 2 czy 4 suwowy
5:35 a co z Diesel ?
6:02 inwerterowy ?
10:24 Podsumowanie

SiBex_ovh
Автор

Bardzo dobrze wyjaśniona sprawa doboru agregatu do domu czy kampera .
Kupiłem i zamontowałem do domu na stałe Fogo FH 6001 TRE z AVR
Zrobione profesjonalne uziemienie teraz kiedy gleba jest wilgotna 4 omy .
Spięte jedno wyjście prądnicy agregatu z uziemieniem .
Działa wszystko w domu łacznie z piecem gazowym kondensacyjnym Viesemann .
Jestem więcej niż zadowolony agregat pracuje stabilnie podczas zdejmowania obciążenia stabilizacja napięcia działa .
Zamontowałem tablice z miernikami, napięcia, częstotliwości, prądu i obrotów silnika, czasu pracy agregatu i mocy oddanej w watach
przez dom . Działają wszystkie zabezpieczenia .
Sukcesem jest dobry elektryk .

Stefatabor
Автор

Świetnie tłumaczysz podstawy, którymi kieruje się chyba 90 procent amatorów, którzy biorą pod uwagę wybór zakupu jakiegokolwiek agregatu. Dlatego należy się łapka w górę.

mmarusia
Автор

Ja kupiłem 3 lata temu Kruzera TH 3900E.
Jednofazowy, 4 suw, benzyna 95, AVR, moc ciagła 2800W, zbiornik 15l starcza na ok 13-14h.
Obecnie pracuje jako zasilanie zamiast sieci z gniazdka na działce invertera solarnego volt polska 2500/1800W, 24V. w momencie gdy solary nie pracują z braku słońca ladujac akmulatory. Wszystko działa jak należy.

rychot
Автор

5, 5 minuty oglądania i tysiak do przodu (oszczędności) :)
Dzięki!!!

adriannalepa
Автор

Słyszałem kiedyś radę, że generator używany jako awaryjnego źródło zasilania, powinien pracować na paliwie na jakim jeżdżą samochody w domu, i to potwierdziło się, że w przypadku jakiegokolwiek zamieszania na rynku paliw zaczyna obowiązywać zakaz tankowania w kanistry i wtedy można myśleć o spuszczeniu paliwa z auta.🤔

pawemarkiewicz
Автор

Nie mam pojęcia o czym mówisz bo kompletnie się na tym nie znam, ale fajnie, że ludzi uświadamiasz :)

syso
Автор

Mieszkam w takiej miejscowości gdzie najpierw odłączają zasilanie a na końcu podłączają do sieci. Zero sklepów, urzędów czy szkół. Obecnie mam dwa akumulatory po 100Ah AGM (razem 200Ah) podłączone do pieca gazowego CO, ogrzewanie i wody użytkowej. Jest też podłączona do nich przetwornica 12V/230V z UPS fmy Volt. Ostatnio kupiłem przenośny agregat jednofazowy HYUNDAI z AVR od oficjalnego dystrybutora marki. Moc 1600 / 1800W cena 1200zl nie podłączam na stałe do instalacji bo nie wie czy i kiedy użyję. Będę używał zależnie od potrzeby chwili.

marcinozokkk
Автор

Dokładnie, ja kupiłem okazyjnie agregat 3x900wat=2700wat. Spaliłem stojan w tym agregacie frytkownicą 1200wat. Wymieniłem na stojan jednofazowy o mocy około 2000-2200wat. Jak dam obciążenie około 1900wat to silnik agregatu ledwo daje radę. Ale na moje potrzeby jak najbardziej daje radę

radeusz
Автор

Bardzo fajnie się słucha - dziekuje za wiedzę w bardzo przystepny sposob

Paraptaszeek
Автор

Generatory dostępne na allegro te z AVR najczęsciej tyrystorowy i niezaleznie czy 4 czy 2 suw nadają sie jedynie do zasilenia wiertarki czy włączenia żarówki żarowej albo grzejnika , taki generator obciążony dużym prądem urządzeniem bez- reaktancyjnym zachowuje sie w miarę stabilnie ze względu ze ma tą "bazę" rezystancją ktora go stabilizuje czyli np generator 2kw i 1, 5 kw rezystancyjne i reszta cokolwiek. W każdym innym przypadku w większości mamy szpile i nieciągłości w sinusie. Zasilacze impulsowe mają warystory ktore w pierwszej kolejnosci lecą, pozniej lecą kondensatory ktore zwykle są na 400V DC - pięknie sie rozwijają i w najlepszym razie mamy upalony warystor i rozwinięty kondensator + chmurę dymu. Każda szpila z gen nieobciązonego z AVR typu china będzie ładować kondensatory nieobciązonego zasilacza impulsowego poza jego napięcie dopuszczalne po upaleniu warystorów. Najlepszym rozwiązaniem zeby skorzystać z takiego chinskiego smiecia jest ładowanie aku + inwerter tak jak kolega tutaj słusznie prawi z tym ze jest to rozwiązane super awaryjne dlatego ze straty trafo + prostownik dadzą efekt bardzo marny np 1200W przetwornica 12V na samym mostku uwali nam 0, 7x2x100 140W trafo sprawnośc 80% sprawnosc ładowania aku - wynik całkiem do dupy. Inaczej jest jak mamy 48V ale to jak do dupy/4. Tylko zastosowanie super awaryjnie na chwile.

piotrolchawa
Автор

Zgadzam się 1 faza to podstawa ale co do reszty to każdy musi sam rozważyć zastosowanie. Mam 2 agregaty, mały inwerterowy 800W i duży zwykły ponad 2KW i tym dużym bym się nie odważył zasilać domu. Mały inwerter pali 2 litry na 8h (nie mieliśmy prądu tydzień więc mam dobrze to przećwiczone). Najważniejszą zaletą inwertera jest to, że jeśli nie może utrzymać parametrów napięcia po prostu się odłączy. Zwykły agregat a w ogóle te tańsze jeśli je dociażysz najpierw zjada z napięciem a potem jak odejmiesz obciążenie to sobie pobiegną może nawet do 300V więc nasz sprzęt może zrobić papa. Kolejna ważna sprawa mały agregacik inwerterowy waży 10kg więc każdy sobie z nim poradzić. Duży 2-3 Kw to około 50 kg weź to targają no chyba, że te nowoczesne ;)z prądnicami aluminiowymi. Nie wszystko wygląda tak różowo jak mówisz. Pozdrawiam i dzięki za propagowanie świadomości niezależności.

marekjas
Автор

Do typowego domu lepszy jest agregat inwerterowy, nawet te tanie maja idealną sinusoidę, agregaty z AVR maja tragiczne szpilki w przebiegu które rozwalają zasilacze impulsowe. Oczywiście lepszy jest agregat jednofazowy jeśli w domu niema odbiorników 3 fazowych które byśmy chcieli zasilać w czasie blackout'u (kuchnie indukcyjne maja zazwyczaj zasilanie 2 x po jednej fazie i działają z agregatu jednofazowego)

technik
Автор

Jeśli chodzi o 2 suwowy to właściwie jedyna zaleta to modele małe i lekkie o małej mocy (chyba jedyne zastosowanie to jakieś wyjazdy pod namiot sie raz w roku), poza tym ma dużo wyższe spalanie, trzeba dodawać olej który też kosztuje co jeszcze bardziej podnosi koszt eksploatacji i realnie bardzo szybko oszczędność na jego zakupie zanika. Warto pamiętać, że na sytuacje awaryjne to samochód jest najlepszym generatorem, ekonomiczny (ma dużo lepszy zaawansowany i oszczędny silnik) więc polecam zakupić przetwornicę.

Andrzej-uyik
Автор

0:44 masz częściowo rację, bo moc agregatów podają nie w KW (moc czynna) tylko w KVA (moc pozorna) i jest to moc maksymalna jaką agregat może z siebie dać w niedługim okresie czasu zanim prądnica się nie spali. Biorąc Twój przykład agregatu 3KVA 3-fazowy:
Moc czynna 3*0, 8=2, 4KW jest to maksymalna moc czynna (w dużym uproszczeniu bo 0, 8 to cos fi, który jest zależny od podłączonego obciążenia np silnik lub inwerter)
Agregat powinno się obciążać mocą ciągłą nie przekraczającą 80% mocy maksymalnej czyli w tym przypadku 2, 4*0, 8=1, 92KW i teraz dzielimy to przez 3 czyli 1, 92:3=0, 64KW.
A teraz ciekawostka o któtrej mało kto wie:
Nie powinno się obciążać agregatu niższą mocą niż 30% bo prowadzi to do zbierania się nagaru i przedostawania nie w pełni spalonego paliwa przez pierścienietłokowe do oleju (silniki 4-ro sówowe)
Siedzę wagregatach wieki, do domu na podtrzymanie przy braku prądu z sieci (bez zasilania klimatyzacji, pompy ciepła, upsów) proponuję agregat benzynowy 3 fazowy ok 12KVA bez AVR dacie radę przeżyć brak prądu przy pewnych ustępstwach (brak klimy i nie działającą pompa ciepła) jeśli agrega ma się sam załączać przy braku zasilania to potrzebny jest układ SZR (trzeba zgłosić w elektrowni, że macie agregat). Niestety omawiane przeze mnie rozwiązanie kosztuje ok 15-20 tyś. Ale proszę nie dajcie się zrobić na agregaty marketowe do 1tyś zł bo moc one mają tylko na naklejce.

vanszic
Автор

Bardzo dobry materiał i w moim przypadku jak najbardziej na czasie. Właśnie w ostatnim czasie rozważałem czy agregat 1 czy 3 fazowy. Wybór padł na Hyundai DHY6600SE - jedno fazowy, diesel 4 takt. Moc stała 5kW, maksymalna 5, 3 kW. 2 wyjścia 32A 230V oraz 16A 230. Będzie do niego osobna instalacja. Cena sroga, jednak mój komfort psychiczny jest tego wart. Pozdrawiam.

TropemWilka
Автор

Mam generator z motorem czterosuw 15 KM, prądnica 7, 5 KW . Na gniazdku 230V osiągnął 2850 W pracował przez godzinę zasilając kuchnie indukcyjna . Próba 3 faz bez problemu daje radę zasilić krajze do drewna 5, 5 kW pobór prądu od 3800 W do 4800 W z użycie benzyny około 1, 8 L na godzinę

Baco_oficjal
Автор

Bardzo serdecznie dziękuję za ten materiał.

TheMirkomani
Автор

Dzięki za film. Pomogło mi to przy wyborze generatora. Do jednej fazy sam doszedłem, ale o inwerterze wcześniej nie myślałem. Ale zobaczyłem na filmie, że sporo kosztuje.. Chciałem się jeszcze upewnić i znalazłem takie coś : lz3500igs. Za 209EUR. Kupiłem na parę rat, bo jak nie znam dostawcy to wolę się zabezpieczyć. Przyjdzie i uda mi się go odpalić, to dam znać jak się sprawuje i czy poza opakowaniem coś jeszcze było w środku. Pozdrawiam

adamdyrko
Автор

Lubię słuchać Faceta, Mądry, kompetentny, posiadający ogromną wiedzę na w/w tematy i nie tylko prosto i rzeczowo tłumaczy ( sub był i łapa zawsze jest )Naprawdę dużo można się dowiedzieć praktycznych rzeczy na w/w tematy.Oby tak dalej i oczywiście pozdrawiam.

Pinki