Kiedy warto kupić serwer NAS?

preview_player
Показать описание

Dziś porównamy sobie opcje które można wybrać jako domowy serwer plików, a kiedy warto skusić się na wybór gotowego rozwiązania.

Kliknij 🔔 aby być na bieżąco z filmami.

Serwer TerraMaster F2-221 został przekazany do filmu przez producenta.
Dyski WD RED 4TB zostały przekazane do filmu przez producenta.

0:00 - Wstęp
1:07 - Co to jest NAS?
2:16 - Stary komputer jako serwer NAS?
3:22 - Budowa nowego PC jako serwer NAS?
4:21 - Raspberry Pi jako NAS?
5:14 - Zwykły serwer NAS?
6:14 - Dlaczego wybrałem gotowe rozwiązanie?
6:55 - Omówienie TerraMaster F2-221
9:09 - Pierwsza konfiguracja
10:49 - Konfigurowanie usług
13:08 - Instalowanie nieoficjalnych aplikacji
13:39 - Transfery kopiowanych plików
13:56 - Pobór prądu
14:38 - Koszt użytkowania przez rok
14:58 - NAS vs Google Drive?
16:12 - Przemyślenia

#ZMASLO #NAS #serwer

Jeśli chcesz użyć fragmentu tego filmu byłoby mi miło gdybyś w opisie swojego filmu umieścił link do mojego 😀
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Łapa w górę za "tutaj w studio" miło to było usłyszeć, przypomniał się śp. Jan Suzin. Dzięki!

Zbychu-kt
Автор

No ja cierpię dolę, właśnie na to czekałem. Wielkie dzięki Łukasz!

Van_Aalen
Автор

Widzę, że wszechświat z każdej strony chce mi pokazać, że czas w końcu sobie NASa zorganizować :D

Technokrata
Автор

Witam, od ponad roku korzystam z OMV na Dell Wyse D90D7. System zainstalowany na fabrycznym dysku SSD 16GB do tego dołożony dysk HDD 2, 5" 2 TB na SATA i zasilanie podebrane ze złącza jst. Terminal pracuje bezawaryjnie 24h/7dni, korzystam tylko z samby dla 3 użytkowników.

adrmik
Автор

Jeśli można podsuwać jakieś pomysły na kolejne filmy w obrębie tej tematyki: czy warto interesować się dyskami SAS w kwestii ich wykorzystania w (domowym) serwerze NAS (bo SAS uchodzi za taki dedykowany do zastosowań serwerowych), czy są jakieś grupy ludzi, dla których takie dyski będą cenniejsze w danym zastosowaniu, jak wygląda w tym przypadku budowanie domowego NAS z części z "odzysku".

jeremiah
Автор

Zmaslo, masz superanckie filmy! Dzięki tobie na informatyce jestem najlepszy ;)

netez
Автор

1:13 będę się upierać przy „Nagły Atak Spawacza”

kuguar
Автор

NAS jest zajebisty, trzymam na nim backup kompa, zdjęcia mi się automatycznie uploadują z telefonu, trzymam na nim zdjęcia, wrzucam mu do ściągania duże pliki jak nie ma mnie w domu, drukarko/skaner mi skanuje do NAS bezpośrednio. Mam porobione przydziały, domowi użytkownicy mają dostęp do innych folderów. Czasami coś komuś udostępniam po prostu linkiem. ZAJEBISTA SPRAWA!

elementh
Автор

Prąd prądem, ja korzystam ze starego komputera jako NAS, ale jako, że nie potrzebuje dostępu do danych 24/7 (korzystam głównie jako przechowywanie kopii danych + Plex) to po prostu korzystam z Wake On Lan (Android w wersji 10+ [chyba] pozwala na dodanie elementów sterujących więc będąc w jednej sieci mogę budzić i usypiać serwer bez problemu z telefonu. Zawsze było to możliwe, ale miło, że obecnie android może robić to bez aplikacji zewnętrznych)

Azrius
Автор

Tutaj napiszę swoje spostrzeżenia oraz swoje doświadczenia. Fajnie że filmik omawia kilka możliwych konfiguracji tworzenia pamięci masowej/sieciowej przez użytkowników na swoje potrzeby. Co do serwerów tworzonych. Sam mam taki na bazie komputera, na którym trzymam jakieś duperele, rupiecie, a na którym docelowo nie będzie żadnych prywatnych rzeczy. Taki serwer i jego budowa zajmuje czas. Czasami coś gdzieś nie działa, jednak jak ktoś się uprze, i ma kilka wolnych chwil, w jeden dzień można ogarnąć złożenie i skonfigurowanie. Co do zestawów gotowych. Jest sporo produktów gotowcow. I wcale nie trzeba wydawać równowartości dwóch tysięcy na rozwiązanie gotowe. Jeśli chcemy przyoszczedzic, możemy spokojnie poszukać czegoś używanego. Dwuzatokowe NASy od znanej firmy można nabyć już za 200 złotych. Z dyskami często można znaleźć ogłoszenia za 500-700 złotych z dyskami po 1TB. Mnie się udało kupić używany NAS czterozatokowy od firmy za 1000 złotych z dyskami WD Red NAS 4x 3TB, i z procesorem x86/x64, mając na pokładzie też 16GB RAM(QNAP TS-453 Pro).

Budowa pierwszego NASa na bazie Open Media Vault zajęła mi tydzień, bo a to modem nie wykrywał, a to znowu płyta się restartowała, a to znowu np. było za mało pamięci przy instalacji innego OSa (TrueNAS). Ale doświadczenie jakieś mam po tym składaniu i konfigurowaniu. Teraz jednak poszedłem prostszą drogą, czyli kupiłem gotowe urządzenie.

Chcę tylko pokazać, że rynek ma sporo do zaoferowania, jeśli się odpowiednio poszuka. Nie trzeba korzystać z nowych rozwiązań, ale trzeba pamiętać, aby używane sprzęty miały trochę gwarancji, czy tam rękojmi.

pawelgaj
Автор

Fajny materiał. U mnie pojawił się ostatnio bardzo podobny tyle, że na przykładzie rozwiązań Synology

marcelguzenda
Автор

Nie wiem co bym zrobił bez ZMASLO. Super film tak po za tym :D

komarhunter
Автор

Właśnie od wczoraj myślę stworzyć sobie nas, idealnie do poogladania 😃

Viseko
Автор

Ja postawiłem na takim nasie jeszcze serwer menadżera haseł. I działa(ło) to całkiem fajnie. Mój menadżer haseł łączył się bez problemu na wszystkich komputerach i telefonach, nie wymagał logowania się za każdym razem, tylko robił to z automatu po włączeniu kompa.
Bawiłem się jeszcze z postawieniem serwera DHCP i też dawało to radę. Nawet działało mega sprawnie i szybko. Więc takiego nasa można wykorzystać do na prawd wielu rzeczy. Czytałem że ludzie robią z tego nawet firewall sieciowy, co dla mnie jest trochę przerostem, ale jak kto lubi.
Nasa juz nie mam. To był jakiś stary trup z odzysku, ale pobawić się mogłem. :)

jakubmokrosinski
Автор

Rpi 4B 4gb, z dyskiem 1tb w zewnętrznej kieszeni podłączony do maliny po usb 3.0 Wyciąga mi akurat podobnie, tzn 105 mb/s. Miałem problemy z usypianiem dysku, ale hd-idle rozwiązał sprawę ^^

endero
Автор

Ja po usb podpiolem dysk 128gb pod telefon przez recznie wykonanom przejsciowke zeby go ladować i przez apke podpinam go do sieci jako dysk sieciowy spoko jest ale jak bedxie hajs to zbuduje se wiekszego nasa diy builda o jakiegoś thinkpada prawdopodobnie

HexitRely
Автор

Ja się zakochałem w Synology RS814+ na którym trzymam "ważniejsze dane" 8TB, dodatkowo stoi na starym kompie OMV 5.2 16GB RAM DDR4, 4 TB + 2x128GB SSD - do takich luźniejszych zastosowań, pod VM-ki do zabawy, i taka mała świeżynka też do zabawy HP 600Z, 32GB RAM, 8 TB + 2x 512 SSD pod w2k16 i również pod VM. I w sumie jedynie wszystko prywatne zastosowanie, gdy trzeba coś przetestować na "produkcji" jedno z własnych autorskich zastosowań.itp.
A filmik bardzo fajny :)

tomcio
Автор

Świetny i pożyteczny materiał, dzięki

ukaszszczygie
Автор

Ja wykorzystałem terminal Dell Wyse Z90D7( kosztuje grosze ale trzeba pokombinować z zasilanie drugiego dysku ). Dokoptowałem 4gb Ram i zainstalowałem system Synology NAS .... działa

bartekkartowski
Автор

do tej listy rządzeń z których można zrobić NAS, to dodajmy routery
Plusy
- może już mamy takowy router z funkcją dysku sieciowego, więc koszt może będzie wynosił 0zł
- mało prąd-żerne
Minusy
- połączenie z dyskami tylko przez usb, czeto jedna sztuka na interfejsie 2.0
- oprogramowanie routera, często okrojone

AdamPopielarski