Jak załatać dętkę za pomocą... dętki. Dlaczego już nigdy więcej nie kupię łatek.

preview_player
Показать описание
Znowu złapałem kapcia w rowerze testowym - tym razem NA TRENAŻERZE!!!
Mam dosyć kiczowatych dętek i łatek. Czy stara metoda łatania dziur zadziała?

🎥 Dobry film? Koniecznie obejrzyj 🎥
🚲 Moje maszyny w sezonie 2019 🚲

👉 bandzior AERO - odsłaniam po przekroczeniu FTP 300W 💪

😃 Najlepszy sprzęt od początku kanału 😃

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Spodziewałem się jakiejś nowej cud-techniki, a tu się okazuje, że to stary sposób, który doskonale znam z dzieciństwa.

wollro
Автор

Dzięki za ten filmik! akurat w dniu, kiedy zamieściłeś ten filmik stanąłem przed tym problem. Dziurawych dętek trochę się uzbierało a w rowerze właśnie pojawił się kapeć. Również zamierzam wrócić do tej sprawdzonej metody bo łatek też mam dość. Twoja metoda może i jest "januszowa" ale w dzisiejszych czasach kiedy jest tak modna EKOLOGIA i mądry recykling wszystkie głosy pod tym filmikiem powinny bić BRAWO!

fiaton
Автор

Duży techniczny błąd! Łatka powinna mieć zaokrąglone narożniki aby się nie zadzierała i nie odklejała ! 😊

grzegorzheine
Автор

Zapomniałeś dodać, że wentyl musi wystawać prosto z felgi a nie pod ukosem, to też może być powodem kapcia.

parekvrohliku
Автор

Kiedyś używałem łatek samoprzylepnych i były w dechę. Te zestawy z klejem wspominam źle, bo takie klejenie funta kłaków warte. Kończyło się i tak wymianą dętki. Ostatnio dowiedziałem się od pewnego starszego pana, lokalnego mechanika rowerowego, że dobry jest klej do wykładzin. Chciał mi nawet dać słoiczek, ale się nie spotkaliśmy ponownie.
Od dawna nie przebiłem dętki. Ostatnim razem na szkle na DDR-ce w mieście. Po tym kupiłem opony conti z jakąś ochroną kevlarową i był spokój. W lesie czy na trasie nigdy nie miałem przykrej sytuacji. Zawsze powodem pany był wytwór cywilizacji ludzkiej = jakieś zbite szkło.

michaj
Автор

Nasi klienci czesto wspominaja o kanale Szajbajk, wiec z ciekawosci ogladnelismy kilka filmikow.
Generalnie, jak na osobe, ktora jest pasjonatem rowerow, a nie osoba zajmujaca sie zawodowo (tak jest?), jest na tym kanale duzo wiedzy, ktora dla przecietnego, a nawet zaawansowanego uzytkowanika moze sie przydac i nie mija sie z prawdą.
Co do tego konkretnego odcinka:
-laczenia na detce (szwy) szlifujemu do momentu, az powierzchnia bedzie zupelnie plaska, nie zostawiamy nawet malego grzbietu
-latki powinny miec zaokraglone rogi i co wiecej, rowniez kazda krawedz powinna byc scieta pod skosem, co w przypadku wycinanych latek jest trudne do zrobienia. Detka w czasie jazdy, pracuje rozciagajac sie, ale rowniez "ociera" o wnetrze opone, co jest jednym z elementow skaldajacych sie na opor toczenia (dlatego tubelessy tocza sie nieco lzej!)
-latki TipTop, producenta o swiatowej renomie przy poprawnym montazu sa nie do odklejenia (zrobilismy kiedys test: detka zaklejona zgodnie ze sztuką, po zaklejeniu na godzine scisnieta delikatnie (wycisniecie pecherzy powietrza) pomiedzy dwoma klockami drewnianymi w imadle. Proba odklejenia jej, skonczyla sie na... roztarganiu detki obok latki!
Generalnie zyczymy powodzenia i jazdy bez kapci, a co do tresci, jest ok, tak trzymac!

dnasuspension
Автор

przy takim wycinaniu łatki polecam jeszcze wycinać ją nożyczkami pod kątem aby po naklejeniu był mniej ostry rant między dętką a łatką. Patent mojego dziadka sprzed dobrych 20 lat - zawsze działało :)

szymczakow
Автор

DIY, polecam wlasny patent, agrafka i zapalniczka 1000 krotnego użytku☺️.
Lokalizuje dziurkę, wbijam ( wkladam agrafkę) zapalam zapalniczkę, podgrzewam agrafkę, jak wyczuwam topienie gumy wyciagam ja, gotowe juz po 2/3 min. Zapalniczka i agrafka moga się przydać tez do zrobienia obiadu 😋

pawelbartus
Автор

kawałek starej dętki i butapren to jest stara metoda hehe. Pozdrawiam i daje suba

raffkuttaz
Автор

Normalnie ręcę opadają, jak oglądałem ten filmik. Tu nie rozchodzi się o samą łatkę czy jest w zestawie do łatania, czy wyciętą dętkę i jej grubość lub czy będzie okrągła czy kwadratowa łatka. Rozchodzi się PRZEDE WSZYSTKIM o to jaki KLEJ się użyje do łatania dętki, bo to (oprócz źle przygotowanej powierzchni dętki i łatki) on łączy dętkę z łatką. Mam dętki z łatkami z ponad 10 lat z zestawów do łatania, które kupowałem np. na bazarach marki "krzak" i trzymają do tej pory bez zarzutu, ale pierwsze co robiłem to WYWALAŁEM klej który tam był, bo to mógł być np. rozcieńczony (do granic) "butapren" i wywalam ten zgryzek papieru ściernego, a tym bardziej te blaszkowate "drapaki", bo tym to można po nosie się podrapać ;) Kupcie DOBRY klej do gumy, dobrze przetrzyjcie gruboziarnistym papierem miejsce przebicia na dętce (i łatce jeśli jest robiona z dętki), odtłuszczam OBIE strony (to może być np. spirytus czy aceton) na które będę nanosił klej, nakładam klej na obie strony (jak w filmiku), ale po dołożeniu łatki PRZENIGDY nie pompuje "zaraz" dętki do jakiegokolwiek ciścienia, lecz miejsce klejenia wklądam między dwie deseczki i ściska (np. ściskiem stolarskim) na około jedną dobę. Po tym czasie można śmiało używać dętki. A co robię gdy jestem w trasie i "złapię gumę"? Mam ze sobą ZAPASOWĄ DĘTKĘ i zwyczajnie je wymieniam. Szybkie łatanie to najczęście sporo błędów, które prędzej czy później przypomną o sobie. Szybko to nawet kupy się dobrze nie zrobi ;)

JamesBond-pojf
Автор

Najlepsze było łatanie za pomocą łatek na gorąco: łatka była przyklejona do formy z blachy stalowej, w której były jakieś trociny, całość mocowało się do dętki za pomocą specjalnego imadełka, podpalało, dymiło i śmierdziało nieludzko, ale po ostygnięciu była piękna szara łata

ostrywicher
Автор

BARDZO POMOCNY FILMIK!! Osobiście to zawsze wywalalem te "metalowe drapaki" i brałem kawałek zwykłego papieru ściernego. Dzięki temu filmikowi w niedzielę niedawna miałem kapcia a sklepy cóż zamknięte🤷 i właśnie zrobiłem sobie latke z dętki

Sertioff
Автор

Tak łatałem dętki 30-40 lat temu. Na szosowych przestało to działać. Kupiłem w markecie zestaw naprawczy i... starcza mi na 2-3 lata. Wysokie ciśnienie w znacznym stopniu zabezpiecza przed uszkodzeniem. Jeszcze coś dodam, może komuś się przyda: Dętkę można naprawić bez zdejmowania koła. Wystarczy napluć na podejrzane miejsca. Wyjąć 20-30 cm w okolicy dziury. Zaznaczyć miejsce dokładnie tak, jak pokazałeś na filmie. A w drodze... zapamiętać miejsce: napis na obręczy, która szprycha od wentyla itp. Jeśli dziura jest w pobliżu szwa - zedrzeć go dokładnie. Na filmie zrobiłeś manianę ;). Nakleić łatę wg instrukcji na opakowaniu. Oklejanie folii zabezpieczającej nie jest konieczne. Napompować b. delikatnie, szybko założyć, napompować na maksa. Ciśnienie zapewni lepszy docisk niż Twój ciężar. Nie wyglądasz na spaślaka :D. Pozdro. W ogóle to większość Twoich filmów jest ok. :)

januszkosminski
Автор

żałuję że obejrzałem ten film... kwadratowa łatka będzie mi się śnić w koszmarach...

kirynkokos
Автор

Kiedyś kleiłem łatki kropelką, potem nawet TAŚMĄ izolacyjną kiedy nie było kleju pod ręką a rower był potrzebny na wczoraj. Wszystkie sposoby działają kiedy trzeba się poratować. Dobrze sklejona dętka dętką odpowiednio dobranym klejem potrafi trzymać kilka lat jak nie kilkanaście. Dowodem moje stare rowery które nadal trzymają ciśnienie.

AbcdEfgh-flfo
Автор

Super że odzysk robisz :) Mega dobry pomysł ;) a jak nie ma innego kleju to nawet elastyczny cianoakryl daje rade ;)

zscorporation
Автор

Interesujące - niby oczywiste, ale ja aktualnie zapomniałem, więc dzięki za przypomnienie! :)

CJWarlock
Автор

40 lat temu ta się łatało dętki.
Zaokrąglona łatka + klej Hermol.
Każdy małolat potrafił to zrobić.

camp
Автор

Najlepsze łatki są niemieckie tip-top tp bez 2 zdań. Najlepszy lej to z firmy japońskiej maruni lub tip-top. Zamiast papieru ściernego stosuję kawałek bawełnianej koszulki zwilżonej benzyną ekstrakcyjną lub zmywaczem do tarcz hamulcowych. Ideałem jest spray do szorstkowania gumy. Szorujemy dętkę i potem smarujemy klejem. Łatka i gotowe.

plelektryk
Автор

Latkami ze starej detki nauczyl mnie kiedys latac dziadek. Jak on mi imponowal, ze pamietal jak zlozyc do kupy torpedo z mojego Wigry 3 ;)

Krecik