Buddyzm w 10 minut

preview_player
Показать описание
►► Oceniając i komentując wspierasz kanał!

CEO -- Mateusz Kucharek
Prowadzący/Czyta -- Wojciech Wróbel
Korektor tekstu -- Rajfał Styczyński

Źródła:

Muzyka tle:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Piszcie jaki następny nurt filozoficzny chcecie zobaczyć [:

Автор

REWELACJA. Skondensowane, konkretne. Takie proste a tak skomplikowane do wdrożenia. POLECAM.

wizardm
Автор

Postanowił odnaleźć drogę do szczęścia więc zostawił żonę 😃😃😃

hubertsuchy
Автор

Innymi slowy. Jesli doznajac czegos przyjemnego badz nieprzyjemnego, umysl bierze rzeczy takimi, jakie sa, cierpienei nie istnieje. Kiedy doswiadczamy smutku, ale nie pragniemy, by minal, dalej go odczuwamy, ale nie sprawia nam bolu. Smutem moze wrecz ubogacac, i tak sie wlasnie czesto dzieje. Doswiadczajac czegos zlego, zazwyczaj wyciagamy z tego wnioski, ktore nas ubogacaja. Kiedy doswiadczamy radosci, ale nie pragniemy zeby trwal w nieskonczonosc, ani zeby potegowal, odczuwamy radosc nie tracac spokoju ducha. Musimy akceptowac rzeczywistosc taka jaka jest, bez pragnien oraz pozadan. Radosc to radosc, smutek to smutek, bol to bol. Budda wypracowal szereg technik medytacyjnych aby ten efekt osiagnac i nie jest to proste. Technike te maja na celu zogniskowac uwage na aktualnym doswiadczaniu oraz unikaniu pozadan i uludy. Pokazywal swoim uczniom jak powstrzymac sie od zabijania, kradziezy, rozwiazlosci, gdyz takie postepowanie prowadzi i podsyca zar pragnienia(wladzy, zmyslowych przyjenosci, bogacwa. Kiedy ow zar zostanie wygaszony, w jego miejsce wstapi stan doskonalego wygaszenia (nirwana). Ci ktorzy doswiadczyli nirwany, wyzbyli sie cierpienia. Doswiadczaja pelni rzeczywistosci, taka jaka jest bez uludy i iluzji.

raphaelm
Автор

Można? Można!! Bez kłamstwa i obłudy, bez wyimaginowanych postaci w chmurach, bez kasy na tacy, skupić się tylko na tym co w życiu ważne. Wszystkim życzę dużo miłości i zrozumienia dla drugiej osoby ❤️

mektor
Автор

Świetny pomysł na przedstawienie w mega pigułce tak szerokiego pojęcia. Bravo 🍀

magdalenakaczmarek
Автор

Świetne video, wiele się nauczyłem. Dzięki wielkie:)

abakumow
Автор

Komentarz osoby praktykującej 10+ lat. Chciałbym poprawić pare nieścisłości oraz niewłaściwe informacje :) Proszę o przypięcie. :)

1) Buddyzm nie ma nic wspólnego z "budhi" ani filozofią przebudzenia (choć nie powiem może to być dobry chwyt marketingowy za taką "mistyczną" i "niewiadomym" przebudzeniem). Buddyzm i buddysta pochodzą od słowa "Bhauddhayā" czyli od osoby chcącej skończyć proces stawania się i odrodzenia (Paticca Samupadda). Buddysta nic nie chce przebudzać, a zgasnąć w Nibbanie.

2) Buddyzm nie jest filozofia ani religią. Buddyzm jest nauką tym jak działa umysł, jak działa życie i jak się w nim poruszać aby nie sprawiać sobie cierpienia, uczy, że sprawianie cierpienia nieopłaca się na długim dystansie bo człowiek przez drodze po trupach nie osiągnie tego co chciałby osiągnąć tą drogą. Pokazuje inną droge w życiu. :)

3) "Buddha" nie znaczy "przebudzony". Budda pochodzi od terminu "Bhavauddha" czyli osoba, która znalazła klucz do przerwania cierpienia, zatrzymania procesu odrodzenia j/w. "przebudzenie" to bardzo niejasny termin, a w Buddyzmie nie interpretuje się kluczowych terminów ogólnikowo :)

4) Budda nie był człowiekiem! Bycie człowiekiem jest reprezentowane przez pewen mechanizm tego co się dzieje w głowie człowieka, bóstwa czy czegokolwiek innego. Umysł Buddy nie rozumuje ani nie widzi rzeczywistości tak jak człowiek jednak potrafi się do ludzkiej (i nie tylko) natury odnosić. (Dona Sutta)

5) Budda nie mówił, że idąc w jego ślady staniesz się Buddą. Człowiek praktykujący Buddyzm nie stanie się Buddą, a Arahantem - różnica jest diametralna.

6) Rytuały w buddyzmie nie są wyrażem szacunku, ani niczym takim - jest to niebuddyjski aspekt kulturowy, który nie musi istnieć i w buddyzmie de facto nie istnieje, wszelkie formy rytualistyki są wytworem kulturowym (ie. ignorancji) przed którymi Budda przestrzegał - to trochę głębszy temat bo trzeba by było wyjaśnić "dlaczego?" ale suma sumarum. Rytuał nie ma nic wspólnego z Buddyzmem i jego praktyką.

7) Buddyzm nie mowi o rozwijaniu zdolności intelektualnych aby poznać nature życia, aktualnie odwrotnie - nature istnienia, życia można poznać wyrabiając ponad-intelektualne umiejętności tzw. "Panna". Podczas praktyki buddyjskiej i poprawnej medytacji (bhavana) człowiek doświadcza ponad-naturalnych stanów, w których intelekt inaczej funkcjonuje (nieporównywalnie do psychodelików, chociaż bardzo osób błędnie łączny te dwie rzeczy).

8) 5:27 Błędne tłumaczenie Metta Sutty.

9) 5:44 W Buddyzmie są dwie ścieżki, tego świata (lokiya) i do Nibbany (lokuttara). Poprawie powinno być Lokiya = wszystkie religie są bardzo podobne na tym poziomie, oparte na medytacji (niebuddyjskiej czyli nie bhavana, która jest eksluzywnie buddyjska), moralnosci i jakąś formą wiary czy kultywowanie wyobrażeń, który powoduje pozytywny stan umysłu (na chwile). Oraz Lokuttara czyli droga do Nibbany, która jest tylko i wyłącznie praktykowana w Buddyzmie.

10) Nie ma żadnych rodzajów Buddyzmu, Theravada/Mahayana/Varjana powstały w wyniku zmieszania się różnych kultur, wyobrażeń i innych religii czy praktyk - nie jest to nauka Buddy, a nauka osób, które Buddyzmem się inspirowały do stworzenia własnych nurtów błędnie określane Buddyzmem. :)

11) Niewłaściwe wytłumaczenie 4 szlachetnych prawd: Życie nie jest cierpieniem, życie może być przyjemne (amisa sukha). Aktualnie wiara, że życie jest cierpieniem prowadzi do negatywnego stanu umysłu i myśli depresyjnych, które uniemożliwiają rozwój w znaczeniu buddyjskim. Pierwsza szlachetna prawda mówi o tym, że cierpienie (czyli narodziny) mogą zostać wyeliminowane - Budda nie mówi o cierpieniu doczesnym (dukha) gdy mówi o cierpieniu w kontekście szlachetnych prawd (Dukkha). Druga przyczyna to nie przywiązanie, a pragnienia ale to nie jest dobre słowo ani tłumaczenie, oryginalne słowo to "sankhara" i sięga znacznie głębiej niż chęć tego czy tamtego - sugestia, że "zmodyfikuj swoje chcenie" jest właście niebuddyjskie bo Budda wspominał, że takie podejście jest niemożliwe do zrealizowania. Reszte też trzeba by było poprawić, ale rozumiem też, że staramy się zmieścić jak najwięcej w jak najmniejszym czasie - zostawił bym informacje, że jest to wiadomość mocno uproszczona albo jakiś odnośnik czy aneks, że to wymaga głębszego zajrzenia w temat bo może spowodować niepełne lub błędne zrozumienie.

Dzięki za przeczytanie. :)

BezimiennyMag
Автор

Dzięki za współpracę - sadhu! Dobra robota!

sasanaPL
Автор

Klikając w ten film byłem sceptyczny, spodziewałem się kolejnego uproszczenia i jakiegoś opisu popbuddyzmu.. A tu szok, świetna i rzetelna robota!

KamilNych
Автор

W czterech szlachetnych prawdach jest napisane, że istnieje cierpienie i istnieje droga wyjścia z cierpienia. Mówienie, że życie jest cierpieniem bardzo przeinacza i zmienia cały sens.

beatazygarlicka
Автор

Bardzo spodobał mi się ten filmik 🤗 Zostawiam like i sub 😜

polixaxoxo
Автор

Szkoda zamykać się na jedną religie. Warto wziąć z KAŻDEJ to co NAJLEPSZE, a następnie stworzyć na ich podstawie swój kodeks moralny, który ukierunkuje nas na poprawę życia w każdym jego aspekcie.
(indywidualnym, społecznym itd.)

Stans_Lukasz
Автор

Bardzo fajny materiał!
Wszystko co potrzebne jest tu zawarte, podstawy i ogólny zarys tej filozofii. Przedstawione jest to w taki sposób, że znasz podstawy i czujesz niedosyt, pragniesz zdobywać wiedzę i zgłębiać temat. Dzięki wielkie za ten film!

esteragotwald
Автор

Bardzo dziękuję. To niezwykle potrzebny film. W mojej ocenie znakomity dla ludzi chcących dowiedzieć się podstaw o Buddyzmie w 10 minut :) Pozdrawiam.

MyMirek
Автор

Pięknie wytłumaczone i prosto . Dziękuję ❤

jpfuk
Автор

Nazwa buddyzm pochodzi od słowa "Buddy", które znaczy ziomek.

kupminic
Автор

Jestem w, , pełni" buddystą od roku, moje życie stało się lepsze, pełniejsze szacunku do innych, i zadowolenia. Jakiś czas wcześniej, byłem buddystą tylko od czasu do czasu, aż do dnia, w którym podczas medytacji, poczułem najlepsze uczucie w życiu, przerwałem medytację, i płacząc, miałem wrażenie że wszystko wiem i kocham cały świat, nie czułem też, ja", cieżko to nawet opisać, nie była to jednak też dopaminowa euforia. Wtedy zrozumiałem że coś w tym jest, a ta filozofia, w przeciwieństwie do religii, mówi prawdę. Te uczucie czułem w życiu jeszcze trzy razy, za każdym razem było to coś piękniejszego niż wszystkie inne przyjemności np. seks.

marcinkalinowski
Автор

Chrześcijaństwo, bo mimo iż dużo osób może dobrze je znać, to przez to jak zachowują się ludzie podający się się za katolików, mogą mieć zniekształcone wyobrażenie o chrześcijaństwie.

nachos
Автор

mała poprawka, Budda mówił "w życiu jest cierpienie" a nie że życie to cierpienie,

zemun