Groźne zjawisko reinwazji. Co warto wiedzieć?

preview_player
Показать описание
Nie należy zapominać o zjawisku reinwazji, czyli ponownego pojawienia się dużej liczby pasożytów w rodzinie pszczelej. Dzieje się tak często jesienią w wyniku rabunków, błądzenia pszczół czy znoszenia pasożytów zostawionych na kwiatach późno kwitnących poplonów. Dlatego walka z warrozą, to odpowiedzialność nie tylko za nasze pszczoły, ale również za zdrowie pszczół naszych sąsiadów.

Oferta:

Strona pasieki:

Facebook

Blog

Kontakt biznesowy
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dlatego warto używać do leczenia paski (Biovar, Apivar, Bayvarol), po nawłoci, od około 15 września do połowy listopada. Wiszą 6-7 tygodni w ulu, likwidując varroa. Dodatkowo Varromed i temat leczenia w miarę ogarnięty.

smucios
Автор

A ja mam pytanie o częstość stosowania Apiwarolu. Jeśli po 4 - krotnym odymianiu doszło do reinwazji, to czy można na nowo powtórzyć ten zabieg? Niektórzy twierdzą, że 5 lub 6 - krotne odymianie szkodzi pszczołom. Czy to prawda?

katarzyna
Автор

Panie Marcinie czy mogę jeszcze leczyć kwasem mrówkowym jak musi być temperatura pozdrawiam cię serdecznie 👊

Hubert
Автор

Witam panie Marcinie mam pytanie odnośnie kwasu szczawiowego czy wie pan moze jak sporządzić roztwór do sublimatora. Nigdzie nie mogę znaleźć zadnych konkretnych przepisów. Dziękuję i pozdrawiam

ukaszskrzypczak
Автор

U mnie występuje dużo nawłoci, pszczoły mają kontakt ze sobą i co za tym idzie leczę pszczoły też po nawłoci i zimą pozdrawiam:)

PasiekaDzikaZabudowa
Автор

Zapytam, jaki skład odkładu i z jaką ceną należy się liczyć. Jaka rasa/linia ?

piotrmalek
Автор

są paski na wylotek o nazwie polyvar yelov każda pszczoła musi przez dziurki w pasku przejść i wtedy nie ma problemu z reinwazją

jasiu
Автор

Obejrzałem kilka Twoich filmów i widzę, że próbujesz walczyć z warrozą. Jak na razie bezskutecznie. W Czechach kilkudziesięciu pszczelarzy od co najmniej dziesięciu lat hoduje pszczoły bez trucizn chemicznych i z minimalną ilością warrozy. Właśnie przestawiliśmy się na sposób, aby nie hodować pasożyta za pomocą niepotrzebnych interwencji pszczelarskich i utrzymywać kolonie w równowadze biologicznej, tak jak żyły przez miliony lat.

matuchamiroslav
Автор

Są różne dziuple w naszym cywilizowanym świecie.
Kiedyś w puszczy było pełno starych, grubych wypróchniałych drzew w w środku.
Przyjmijmy standardową dużą dziuplę.
W niej było dużo miejsca.
Pszczoły robiły plastry 1-2 m od góry do dołu.
Była wilgoć, grzyby, pleśń itd.
Oprócz pszczół w dziupli przebywały myszy, barciaki, pająki.
Nie było warrozy.
Wszystko żyło w w zgodzie od milionów lat.
W naszych, ciasnych, styropianowych pałacach jest pełno kleszcza, chorób, patogenów zgnilca.
DLACZEGO?

Kajetan Warat, Wrocław Obiechów
Uniwersytet Przyrodniczy?

PasiekanamniszkuPasiekanamnisz
Автор

Ja raczej mysle ze reinwazja to bujda na resorach. Cały drecz ktory siedzi na pszczołach późną jesienią siedział na czerwiu i sie rozmnażał w czasie leczenia w lipcu i sierpniu.

dzikunwm