10.03.2022, 'Dziecko i rodzina wobec wojny-interwencja kryzysowa, wsparcie psych.', webinar III i IV

preview_player
Показать описание
Sytuacja geopolityczna w ostatnich kilku dziesięcioleciach jeszcze nigdy tak dramatycznie nie wpływała na nasze życie jak obecnie. Wszyscy patrzymy na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą z ogromną obawą i smutkiem. Ma to wpływ również na nasze codzienne życie. Do naszych szkół i przedszkoli chodzą ukraińskie, rosyjskie i białoruskie dzieci. Napływają kolejni uchodźcy – głównie matki z dziećmi. Rodziny te mają traumatyczne doświadczenie wojny, smutku i lęku o własne życie oraz życie najbliższych. Lęk i obawy są powszechne również u polskich dzieci i uczniów, którzy jeszcze niedawno doświadczyli silnego stresu w związku z pandemią.

Nie chcemy zostawić wszystkich uczniów i ich rodziców – niezależnie od pochodzenia – bez wsparcia i pomocy. Dlatego Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi w Krakowie, z inicjatywy Miasta Krakowa w ramach procesowego wspomagania szkół i placówek oraz przy współpracy z Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli Instytut Nauki Lektikon zaprasza nauczycieli, wychowawców, pedagogów i specjalistów pracujących z dziećmi i rodzicami na cykl webinarów “Dziecko i rodzina wobec wojny – interwencja kryzysowa, wsparcie psychologiczne, mediacje wielokulturowe.

Notki BIO Prelegentów:
Maciej Bennewicz Maciej Bennewicz – założyciel Instytutu Kognitywistyki, wykładowca kognitywny, superwizor, master coach, mentor. Twórca programu coachingowego European Quality Award akredytowanego przez European Mentoring and Coaching Council realizowanego w Bennewicz Instytut Kognitywistyki. Twórca programu mentoringowego kształcącego zawodowych mentorów zgodnie z kodem etycznym EMCC. Coach superwizor akredytowany przez Izbę Coachingu. Prowadził zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, na Uniwersytecie Warszawskim, na Akademii Leona Koźmińskiego, w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie i wielu innych uczelniach polskich. W latach 2009 – 2012 był prezesem EMCC Poland (European Mentoring and Coaching Council). Posiada 20 letnie doświadczenie w branży szkoleń skierowanych do biznesu oraz 30 letnie doświadczenie w pracy z ludźmi w różnych nurtach terapii i rozwoju osobistego.

Anna Jera Anna Jera – Dyrektor Programowy Instytutu Kognitywistyki, wykładowca, trener kognitywny, mentor, coach. Certyfikaty i uprawnienia:
• Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiego
• Coach i Trener Metody TROP
• GAME-coach
• ART-coach
• Coach Praktyk Biznesu
Ukończyła Uniwersytet Wrocławski na Wydziale Prawa i Administracji, Szkołę Trenerów Biznesu oraz Szkołę Coachów w Grupie TROP, studia podyplomowe w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Rozwój Regionalny.

Urszula Majcher-Legawiec Urszula Majcher-Legawiec – Nauczyciel literatury i języka polskiego jako obcego/drugiego. Doradca metodyczny ds. wielokulturowości w Krakowie. Przez wiele lat uczyła języka polskiego dorosłych obcokrajowców. Obecnie zajmuje się przede wszystkim edukacją językową dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji. Współpracowała z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i prowadziła szkołę polonijną dla dzieci polskiego pochodzenia w Lizbonie. Od 2017 roku jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. współpracy na rzecz realizacji Programu „Otwarty Kraków”. Współpracuje z Centrum Badań nad Edukacją i Integracją Migrantów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest także autorem językowych testów kwalifikacyjnych dla obcokrajowców oraz materiałów dydaktycznych. Prowadzi szkolenia z zakresy dydaktyki i metodyki nauczania języka polskiego jako drugiego. Współautorka raportu Charakterystyka wielokulturowego środowiska edukacyjnego w Krakowie w świetle procesów integracji (2019).
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

W trosce o komfort pracy w oddziale przygotowawczym, jednak nie bardzo odnajduje możliwości prawnej tworzenia oddziału przygotowawczego w liczbie do (!) 16 uczniów, jak zdeklarowano na konferencji. Cytuję:
Dz.U. 2020 r. poz. 1283 Rozporządzenie w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

§ 16. 1. Dyrektor szkoły, w której utworzono oddział przygotowawczy, powołuje zespół kwalifikujący uczniów, o których mowa w art. 165 ust. 7 i 9 ustawy, do tego oddziału. W skład zespołu wchodzi dwóch nauczycieli oraz pedagog lub psycholog.

2. Liczba uczniów w oddziale przygotowawczym nie może przekraczać 25 uczniów.

5. Na realizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych w oddziale przygotowawczym przeznacza się w tygodniowym rozkładzie zajęć liczbę godzin:

1) w szkole podstawowej dla klas I–III – nie mniejszą niż 20 godzin tygodniowo;
2) w szkole podstawowej dla klas IV–VI – nie mniejszą niż 23 godziny tygodniowo;
3) w szkole podstawowej dla klas VII i VIII – nie mniejszą niż 25 godzin tygodniowo;
4) w szkole ponadpodstawowej – nie mniejszą niż 26 godzin tygodniowo.
6. W oddziale przygotowawczym dopuszcza się organizację nauczania w klasach łączonych odpowiednio dla klas:
1) I–III szkoły podstawowej;
2) IV–VI szkoły podstawowej;
3) VII i VIII szkoły podstawowej;
4) I i II liceum ogólnokształcącego, klas I–III technikum i branżowej szkoły I stopnia;
5) III i IV liceum ogólnokształcącego i klas III–V technikum.

Dz.U. 2022 r. poz. 566 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 9 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli zwiększa w roku szk. 2021/22 liczebność klas (!) I-III odpowiednio od 26 do 29.

Chciałbym aby miały zastosowane przepisy z Rozporządzenia o organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej czy organizacji oddziałów integracyjnych do organizacji oddziałów przygotowawczych, ale na dzień 11.03 obowiązywania prawa takiej możliwości nie odnajduje. Cieszy fakt możliwości zwiększenia ilości godzin przeznaczonych na naukę języka polskiego w oddziale przygotowawczym.

W kompetencji organu prowadzącego pozostaje możliwość, pisząc kolokwialnie ustalenia tak zwanej dolnej granicy ilości uczniów w oddziale przygotowawczym, ale także wymaga to zmian w prawie. Oczywiście zmiany te powodują skutki finansowe. Z całym szacunkiem do działalności organizacji pozarządowych, w tym PAH ale organizacje te nie sfinansują dodatkowych zadań oświatowych.

z poważaniem
Jacek Urban

jacekurban