Tajniki elektrolitów [RS Elektronika] #214

preview_player
Показать описание
W tym odcinku przyjrzymy się bliżej budowie kondensatorów elektrolitycznych aluminiowych oraz spróbujemy się zastanowić, dlaczego to właśnie one często ulegają awariom i są prawdziwym utrapieniem dla serwisantów.

Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Super odcinek, przypomniałem sobie jaką 26 lat temu, radość sprawiało mi wysadzanie kondensatorów, nie zapomnę też wpierdolu od Taty który zorientował się że rozkręciłem i zniszczyłem wieżę HiFi.

wujtol
Автор

"Fiordy anody" - poezja dla elektroników :-)

czytowazne-xm
Автор

Kondensatory elektrolityczne wynalazł Polak Karol Pollak, zwany kiedyś "Polskim Edisonem". W Sanoku, gdzie się urodził, nie ma nawet ulicy jego imienia. Chyba w ogóle w Polsce nie ma ulicy jego imienia. Są za to ulice nazwane od różnych dziwnych, często kontrowersyjnych postaci.

KH-lgxc
Автор

Panie Krzysztofie dziękuję za wytłumaczenie problemów z elektrolitami w fajny i prosty sposób. Pozdrawiam

konradkubit
Автор

Ja już dawno temu poznałem dokładnie budowę wewnętrzną elektrolitów po tym, jak jeden z nich omyłkowo podłączyłem odwrotnie. Cały pokój w dymie i odłamkach :D

karolkuich
Автор

Dziekuje bardzo za ten odcinek, świetnie omówione, pokazane, opisane, naprawde dobrze sie patrzy na Twoje filmy. Rozbierałem duże kondensatory z mikrofali, do dziś nie zapomne tego smrodu z tego oleja czy co to, nawet filmik tutaj mam z tego, Dziekuje za ten materiał i oświate o elektronice, znowu jestem troche mądrzejszy w swoich amatorskich wiedzach o elektronice. Milego dnia

TECHNICUSChannel
Автор

Te puchnące elektrolity są błogosławieństwem dla serwisów RTV. Najprzyjemniejsza i najłatwiejsza naprawa. Niski nakład pracy i kosztów materiałów a można sporo zarobić.

Czasem spuchnie elektrolit w maszynie za dziesiątki tysięcy złotych. Koszt kondensatora 1zł - można też wziąć z powodzeniem jakiś ładny kondensator z demobilu, a maszyna ma drugie życie.

wacolo
Автор

Jak zwykle konkretny odcinek. Krótko (choć może nie dla wszystkich) Ale wyczerpująco.
Tak trzymać! Pozdrawiam,

aziczek
Автор

Super. Kiedyś miałem chęć to zrobić, rozłożyć kondensator, ale myślałem, że może się coś wylać i odpuściłem sobie ten eksperyment.

jani
Автор

Za te "fiordy" łapka w górę !! 👏

eryk
Автор

Dzień dobry, czy nie byłoby problemem zrobić odcinek nt. działania radarów wykrywających samoloty? Z góry dziękuję! Świetnie Pan tłumaczy i taki filmik mógłby wiele wyjaśnić...

Jakubek
Автор

Dobry odcinek. I słuszna refleksja na końcu - cięcie kosztów pcha cywilizację w stronę badziewia technicznego, a nie postępu. :)

CJWarlock
Автор

Bardzo ciekawy odcinek. Zainteresowała mnie rola papieru w kondensatorze, a ponieważ zawodowo zajmuję się technologią papieru, to trochę poszukałem jak wyglądają wymagania dla papieru kondensatorowego. Wydaje się, że papier w kondensatorze pełni rolę swego rodzaju dystansu, który ma zapewnić stałą odległość między obiema metalicznymi okładkami kondensatora (i stałą grubość warstwy elektrolitu). W jednej ze specyfikacji znalazłem taką informację: Paper has been used (w kondensatorach) as a dielectric material because of its dielectric properties". W innej książce podano też coś takiego: "Paper is mainly used in power condensers for compensating the inductive component". Dodam, że bibułka kondensatorowa jest wytwarzana z silnie zmielonych włókien celulozowych i bez innych dodatków. Musi być bardzo cienka i o równej grubości. Jej struktura jest bardzo zwarta i mało porowata (gęstość ok. 1, 2 g/cm3 a np. papier kserograficzny ma gęstość ok. 0, 75-0, 8 g/cm3. Gęstość czystej celulozy to ok. 1, 5 g/cm3). Podczas produkcji papieru kondensatorowego ważne jest też, aby nie było w nim tzw. pinholes, czyli mikorotworów. Wygląda więc na to, że papier w kondensatorze pełni kilka ról. Niby kondensator to prosta konstrukcja, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Pozdrawiam!

konradolejnik
Автор

Dziękuję za kolejny fajny i pouczający odcinek. Pozdrawiam.

zdzisawsawicki
Автор

Dzięki za kolejny wspaniały materiał !

janjanowski
Автор

Kawał ciekawej i przydatnej wiedzy, dzięki!

keksiu
Автор

Temperatura przyspiesza wysychanie; to właśnie dlatego niektórzy producenci telewizorów montują kondensatory bardzo blisko radioatorów mimo że dookoła pełno miejsca. Lepiej sprzedać telewizor co 5 lat niż co 10.

adamw
Автор

Ciekawie przedstawiony temat kondensatorów

marcinkaczynski
Автор

Dobrze sobie przypomnosc łapka w górę pozdrawiam

danielf
Автор

Panie, nic się nie zmienia, elektronik zaprojektuje układ pod Panasonic FR, a w ramach oszczędności wsadzą Yageo, Chengi, Elite, Lelony... No co, też lowesr :) Inna sprawa że niejednokrotnie capsy są intencjonalnie wsadzane pod radiator z klucza czy regulatora liniowego by prędzej padły. I wreszcie - w sprzęcie pracującym w warunkach przemysłowych i 24/7 niezależnie czy będą najlepsze Panasonici, czy Rubycony to zwyczajnie ostatecznie walną z powodu zużycia. Karta CF padnie nieraz wcześniej i nikt się tym specjalnie nie przejmuje bo wystarczy backup. Ale jak padną capsy (albo cały zasilacz) to trzeba wysłać do serwisu. I dobrze, bo dzięki temu mam pracę. I nie byłoby problemu, bo zawsze daję lepsze niż były gdyby nie fakt, że nadal są poważne braki, tak kondensatorów również. Jak coś wpadnie na farnella to znika w mig, trzeba brać duże ilości na zapas co jeszcze szybciej wyczerpuje kolejne wrzucane partie. I tak się kryzys pogłębia.

Promilus