Світ системний аналіз. Теоретики та дослідники світ-системного аналізу. Світ у якому ми живемо.

preview_player
Показать описание
Світ-системний аналіз
Світ-системний аналіз, чи світ-системна теорія, досліджує соціальну еволюцію систем суспільств, а не окремих соціумів. Світ-системний підхід схожий з цивілізаційним, але йде далі, досліджуючи не тільки еволюцію соціальних систем, що охоплюють одну цивілізацію, а й такі системи, які охоплюють більше однієї цивілізації або навіть всі цивілізації світу. Цей підхід був розроблений в 1970-ті роки А. Г. Франком, С. Аміном, Дж. Аррігі й Т. дус Сантус. Найбільш відома версія була розроблена І. Валлерстайн.
Підхід Фернанда Броделя
Найважливішим попередником світ-системного підходу, який заклав його основи, розглядається Фернан Бродель. Він писав про «світ-економіку» що взаємно пов’язує всі суспільства. У неї є свій центр (зі своїм «над містом»; в XIV столітті їм була Венеція, пізніше центр перемістився до Фландрії та Англії, а звідти в XX столітті — в Нью-Йорк), другорядні, але розвинені суспільства й периферія. При цьому торгові комунікації пов'язують різні регіони й культури в єдиний макроекономічний простір.
Підхід Иммануиля Валлерстайна
Найбільш поширена версія світ-системного аналізу розроблена Иммануилом Валлерстайном. Згідно Валлерстайн, сучасна світ-система зародилася в так званому «довгому XVI столітті» (приблизно 1450-1650 роки) і поступово охопила собою весь світ. До цього часу у світі одночасно співіснувало безліч «історичних систем». Ці «історичні системи» Валлерстайн поділяє на два типи: мінісистеми та світ-системи (світ-економіки та світ-імперії).
• Мінісистеми були характерні для первісних суспільств. Вони засновані на відносинах взаємообміну.
• Мир-системи характерні для складних аграрних суспільств.
o Світ-економіки являють собою системи суспільств, об'єднаних тісними економічними зв'язками, які виступають в якості певних еволюціонують одиниць, але не об'єднаних в єдине політичне утворення. C XVI в. феодальна Європа трансформується в капіталістичну світ-економіку. Весь сучасний світ являє собою одну єдину світ-систему — капіталістичну світову економіку. Капіталістична світ-система складається з ядра (найбільш високорозвинені країни Заходу), напівпериферії (в XX столітті — соціалістичні країни) і периферії (Третій світ).
o Світ-імперії характеризуються справлянням податків (данини) з провінцій і захоплених колоній.
Згідно Валлерстайн, все докапіталістичні світ-економіки рано чи пізно перетворювалися у світ-імперії через їх політичне об'єднання під владою однієї держави. Єдиний виняток з цього правила — це середньовічна європейська світ-економіка, яка перетворилися не на світ-імперію, а в сучасну капіталістичну світ-систему.
Підхід Андре Гундера Франка
Від цього помітно відрізняється варіант світ-системного аналізу, розвинений Андре Гундер Франком. Франк звертає увагу на те, що твердження про можливість одночасного існування у світі десятків і сотень «світ-систем» багато в чому позбавляють сенсу саме поняття Світ-Системи. Згідно Франку, мова повинна йти лише про одну Світ-Системі, яка виникла не менше 5000 років тому, а потім через численні цикли експансії й консолідації охопила собою весь світ (А. В. Коротаєв йде ще далі й датує час виникнення Світ-Системи дев'ятим тисячоліттям до н. е.). В ході еволюції Світ-Системи її центр неодноразово переміщався. Аж до його переміщення в XIX столітті спочатку в Європу, а потім до Північної Америки цей центр багато століть перебував в Китаї. У зв'язку з цим спостерігається останнім часом підйом Китаю Франк інтерпретував як початок повернення центру Світ-Системи в його «природне» місце після короткочасної європейсько-північноамериканської «інтерлюдії».
Рекомендации по теме