Pochodzenie polskiej szlachty - fantastyczne mity i legendy oraz historia prawdziwa 👀

preview_player
Показать описание
Jak i kiedy rozwinął się w Polsce stan szlachecki? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ani oczywista. Z pochodzeniem polskiej szlachty związanych jest wiele różnych teorii. Wśród nich są zarówno baśniowe i mityczne, jak i te bardziej przyziemne.

0:00 Wstęp
0:48 Pochodzenie szlachty - teorie "ciekawe"
2:57 Pochodzenie mityczne - starożytność, czasy biblijne
6:34 Lech - legendarny założyciel Polski
8:39 Pochodzenie nordyckie
10:14 Sarmatyzm
14:48 Inne teorie, mity i legendy
16:22 Jak było naprawdę?
20:40 Rycerstwo w XIII wieku
21:43 Herby szlacheckie
22:58 Szlachta w XIV wieku
24:18 Rolnictwo = władza
25:11 Śmierć Kazimierza Wielkiego
27:01 Szlachta jako siła

Zobacz też:

Pochodzenie szlachty polskiej - fakty i mity

Kto twierdził, że szlachta ma prawo rządzić całym światem a język polski jest najstarszym na świecie? Co ma wspólnego czarnoskóry mężczyzna trzymający wiewiórkę z herbem polskiej szlachty?

A w końcu jak doszło do tego, że przodkowie polskich szlachciców pokonali Aleksandra Wielkiego, Cezara i doprowadzili do upadku Cesarstwo Rzymskie? I skąd wziął się tutaj syn biblijnego budowniczego arki - Noego?

O tym właśnie będzie ten odcinek.

Fejkowe teorie na temat pochodzenia polskiej szlachty
Istnieje wiele teorii wyjaśniających pochodzenie szlachty, od boskich, mitycznych i legendarnych po te bardziej przyziemne. Zacznijmy od tych pierwszych. Mistycznych.

Dużo ciekawych teorii można znaleźć w legendach herbowych, które mniej lub bardziej kolorowo opisują początki poszczególnych rodów szlacheckich. W XVII wieku modne stało się poznawanie korzeni, przez poszczególnych szlachciców. Wychodząc z założenia, że im starszy ród tym większy jego prestiż. Wyścig o prestiż i uznanie doprowadził do powstania wielu ciekawych teorii.

Założyciel rodu szlacheckiego, czyli protoplasta mógł być postacią rzeczywistą bądź mistyczną. Był dumą rodu, wzorem moralności, ideałem do naśladowania i zdobywcą rodowego herbu.

Protoplaści zdobywali swoje herby na 2 podstawowe sposoby - za nadzwyczajne osiągnięcia na polu bitwy lub wybitne zasługi na tle religijnym.

Niemało oliwy do ognia dolewali XVI-wieczni historycy. Trzeba przyznać, że przy tworzeniu kolejnych historii pochodzenia Słowian, Polaków, szlachty, nie brakowało im kreatywności. Najdalej posunął się prawdopodobnie ksiądz Wojciech Dębołęcki, który pisał:

Gdziekolwiek nie wejrzeć w Biblię, w dzieje Żydów, Grecji, Rzymu, wszędzie widać ślady polszczyzny, od której wszystko się zaczęło.

Według niego język polski był pierwszym językiem na świecie. Na dowód przytacza polsko brzmiące nazwy występujące w Biblii i innych księgach. Babilon to nic innego jak przeinaczone “babie łono”, bóstwo Baal miało wziąć nazwę od polskiego słowa “bał” - bo bali się go poganie, a Palestyna to Polaszczyna, czyli Polska. I jak się z tym nie zgodzić?

Dębołęcki miał udowadniać, że Polska, ze względu na swoje starożytne pochodzenie ma prawo do rządzenia innymi narodami.

Podobnych mu bajkopisarzy było wielu, a opowieści przez z nich stworzone to prawdziwy odlot.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Herb Borejko przypomina mi tak zwany pierścień/ sygnet / pieczęć nazwany " czarną ròżą" . W żeczywistości był to znak jednej ważnej gwizdy na niebie dla obserwatorów gwiazd. "Czarna róża " jest starym rodem zachodniej i środkowej Europy znanej od wielu tysięcy lat. Mówią o tym różne runy. Pozostało ale bardzo mało informacji na temat tej rodziny Królewskiej. Znak ten był na okrągłym tle, okrągłej tarczy. Istnieje jeszcze ktoś z tej rodziny z herbem Borejko ? Dzisiaj sprawdziłem te informacje. "Borejko " Nie jest " Czarną Różą" . " Borejko " jedt znakiem innej ważnej gwiazdy. "Swastyka" była w ludach Indogermańskich i w Korei znakim Słońca.

Hansiyou