Jak zniszczyć diament?

preview_player
Показать описание
Rozwijam ten kanał dzięki Wam!

Są najtwardszym materiałem na Ziemi. A równocześnie, pod względem chemicznym nie różnią się od grafitu z którego zrobiony jest ołówek. Skąd się wzięły i czy można je zniszczyć?

Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!

Jeżeli macie ochotę dodać napisy do tego video, możecie to zrobić pod tym adresem:

Współpraca i montaż:
Tomasz Sokołowski
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Paniee ja tyle kilofów diamentowych zepsułem w swoim życiu, że sobie nie wyobrażasz...

zilean
Автор

Tak bardzo mnie cieszy, że ktoś robi kanał, na którym w prosty sposób mówi o rzeczach z otoczenia. Dla dzieci idealna sprawa.

oxopaulaoxo
Автор

Panie Tomku, szanuje ze nie robi Pan juz takich krótkich filmikow po 3-4min. Oplacalo sie o tym wspominać w komentarzach.

luckiuable
Автор

Diament twardy, to tak ale stosunkowo kruchy. Przy osadzaniu/oprawianiu diamentów słusznej wagi zawsze się sprawdza jego strukturę, czy posiada wewnętrzne pięknienia, czy inkluzy znajdują się blisko powierzchni dla tego żeby go nie rozwalić przy b.delikatnym nacisku (zaciśnięciem łapkami). Odziełam czasami drobne diamenty od złota prostą metodą topienia biżuterii przy +- 1200 stopniach, bez dopływu tlenu. Podpalić ich można latwo w tlenie, chociaż nie próbowałem. Z różnicą między naturalnym i sztucznym diamentem polegającą tylko na elektrycznej przepustowości nie do końca jest prawda, prędzej badanie zony zarodkowej (badanie laboratoryjne), ogólnie rzecz biorąc w sklepach większąść to sztuczne (do pół karatu) diamenty. Podstawowych szlifów diamentów jest osiem + fantazyjne a tych rzeczywiście masa. De Beers to ciekawa firma z ciekawą historią z genialnym realizowanym planem sztucznego popytu na diamenty, szkoda że o nie tylko autor tylko wspomniał.

callipsol
Автор

Fajnie byłoby pociągnąć temat do czego diamenty są wykorzystywane w przemyśle i medycynie.

edrys
Автор

Lubię Twój profesjonalizm i wyczerpujące temat materiały. W świecie bylejakości na YT bardzo doceniam.

damiangolabek
Автор

wreszcie odcinek w starym stylu, dzięki. Zawsze warto posłuchać kogoś mądrego

maciejzalewski
Автор

Dziękuję za ten okruch wiedzy. Bardzo przyjemnie się słuchało.

margotdianthus
Автор

świetna koncepcja, krótko, konkretnie i na temat...

frankotube
Автор

Jak zawsze bardzo ciekawie wytłumaczone. Pozdrawiam Pana i czekam na więcej.

radrass
Автор

Uwielbiam Pana słuchać, podziwiam Pana wiedzę👍😃

mirosawafilipiak
Автор

Po 100kroć wole Pana monologi niż konwersacje z "mądralami"

samurajmusashi
Автор

Chętnie posłuchałbym o innych kamieniach szlachetnych widzianych okiem fizyka.

pawkapawka-yvnp
Автор

5:20 akurat jak mi wiadomo, są bardzo niestabilną, niepłynną i nierentowną lokatą kapitału, cena diamentów jest często uzależniona od marki, która sprzedaje taki diament zazwyczaj w postaci biżuterii. Jeżeli ktoś chciałby zainwestować w jakiś sposób w diamenty, byłoby to dosyć skomplikowane oraz ryzykowne, w odróżnieniu choćby od złota czy srebra, co jest znacznie prostsze, choć także dalej dosyć ryzykowne.

rafalzablocki
Автор

"wielu tysięcy stopni i ogromnym ciśnieniem" dziękuję właśnie po tak szczegółowe dane tutaj przyszedłem.

PawelJimmi
Автор

Diamentów jest dużo i powstają cały czas w skorupie ziemskiej, jak było powiedziane w materiale możemy sami jest syntetyzować choć nie są tak idealne jak naturalnie powstały. Ich rzekomo duża wartość to po pierwsze marketing a po drugie monopol dwóch firm wydobywczych, które wydobywają diamenty i zamiast je sprzedawać chomikują w sejfach. Jubilerzy zwykle mają diamenty w komisie, jeśli kupisz diament wyjdziesz i zaraz wrócisz do jubilera aby go odsprzedać, dostaniesz może 25% ceny inaczej mu się to nie opłaca, ze zlotem, srebrem, platyną stracisz może 10% na srebrze więcej bo jest 23% VAT, na walucie w kantorze na takiej akcji stracisz 5~6% na € czy $.Nie mówiąc już ze są kamienie o lepszym połysku i innych jubilerskich właściwościach . Szkoda kasy na diamenty.

morganshadow
Автор

Brylant to jedynie diament oszlifowany szlifem brylantowym, jeśli diament jest w innym szlifie, nazywamy go diamentem np w szlifie szmaragdowym, oktagon, owal itd. :) Po za tym świetny materiał! Dzięki!

edytab
Автор

Jako człowiek który tworzy syntetyczne diamenty do celów nukowych (głównie elektrody elektrochemiczne) mogę trochę podyskutować.
1. Syntetyczny diament też może być izolatorem, tak naprawdę nie istnieje dobra metoda rozróżnienia diamentów syntetycznych od naturalnych (nawet słyszałem kwestię, że jubilerzy woleli by żeby była konieczność oznaczania syntetycznych)
2. Aby zniszczyć diament wystarczy odpowiednio długo poczekać (ok. 10x dłuzej niż powstaje on naturalnie). Diament nie jest stabilną formą i po odpowiednim czasie ulegnie rozpadowi.

Jeśli interesuje pana nagranie filmików z syntezy diamentu w plaźmie zapraszam na Politechnikę Gdańską na wydział elektroniki.

ukaszgounski
Автор

Swietnie zrealizowany materiał. Daje łapkę w górę

bazant
Автор

Kocham twe filmy do spania sobie puścić nichym kołysankę ♥️

unnamedunnamed