Co zrobić by instalacja grzewcza działała lepiej?

preview_player
Показать описание
Opowiadamy o jednym z najpowszechniejszych błędów na instalacjach, przez który instalacja nie pracuje efektywnie. O co chodzi?

Wybór odpowiedniej charakterystyki pracy pompy obiegowej to klucz do osiągnięcia efektywności poszczególnych obiegów grzewczych. Jednocześnie to jeden z najczęściej pomijanych etapów przy robieniu instalacji.

Z reguły zostawia się pompy obiegowe z ustawioną nastawą fabryczną - a każda z nich powinna mieć ustawioną indywidualną charakterystykę w zależności od typu. Inną charakterystykę powinniśmy wybrać do instalacji grzejnikowej, inną do podłogówki a jeszcze inną do ładowania zasobnika c.w.u.

Pokażemy jak ustawić charakterystyki dla najpopularniejszych pomp na rynku.

W odcinku między innymi:

Plusy i minusy instalacji grawitacyjnych
Plusy i minusy pomp obiegowych
Jak dobrać pompy obiegowe do instalacji
Jak sprawdzić natężenie przepływu i wysokość podnoszenia pomp obiegowych
Jak sprawdzić czy pompa obiegowa w grupie pompowej jest odpowiednia do Twoich potrzeb

0:00 Wstęp
0:28 Instalacje grawitacyjne
2:28 Instalacje pompowe
4:08 Dobór pompy obiegowej
6:34 Sprawdzenie czy pompa obiegowa jest odpowiednia
7:31 Dobór charakterystyki pompy obiegowej
8:24 Charakterystyka stałoobrotowa
8:52 Jaka charakterystyka do podłogówki
10:14 Jaka charakterystyka do grzejników
11:44 Jaka charakterystyka do ładowania zasobnika
12:42 Skutki braku ustawienia charakterystyki
14:16 Jak ustawić charakterystykę pompy obiegowej

AFRISO znajdziesz też tutaj:

#podlogowka #afrisopl #instalacje
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Kurcze to wg tego nie powinno u mnie nic działać. Dobrze że pompa otym nie wie i na jednym biegu pcha na podłogę, grzejniki i bojler.

LHITS
Автор

Naciąganie klientów na koszty. Mam dom 200 m ogrzewanie mieszane kaloryfery, trochę podłogówki i zasobnik ciepłej wody .Wszystko chodzi na jednej pompie już chyba 10 lat wszędzie jest ciepło, oczywiście sterowanie do zasobnika CWU. Jak patrzę na nowe instalacje gdzie hydraulicy montują nawet cztery pompy obiegowe to na pewno moja jedna stara pompa pożre miej prądu niż cztery nowoczesne, nie mówiąc już o kosztach zakupu i montażu .

andrzejlen
Автор

panie Tomaszu, to wszytko ładnie i pięknie kiedy Pan mówi,
nie spotkałem jeszcze projektu instalacji CO, CWU prawidłowo zaprojektowanej,
ostatnio rozgryzam dom 700 mkw,
ciepła woda cyrkulacji wraca po pół godzinie...
kocioł gazowy non stop dogrzewa zbiornik CWU, cyrkulacja zjada całą ciepłą wodę...

andrzejkaczmarek
Автор

Takie mam w domu, jest bez obsługowa przez 30 lat . NIc jej nie umiem zarzucić tej instalacji grawitacyjnej, a temperaturę się reguluje zaworem w zbiorniku ciepłej wody lub buforze . Jak przeholujesz to się wyreguluje i bez pompy .

therednask
Автор

Jak sam powiedziałeś najlepsza instalacja jest grawitacyjna.

janmarkiewicz
Автор

Każdy fachowca powinien do tego podchodzić. Dziękuję bardzo przydatne

enduroorudne
Автор

Najlepiej zrobić instalacje grawitacyjna z pompą na dodatkowym obiegu. Jak potrzeba szybko dogrzać to lecimy z pompy, a jak nie to bez, samo się ładnie powoli ogrzewa.

KARTRUS
Автор

Jesteście super👍jestem w trakcie modernizacji kotłowni Wasze objaśnienia i wskazówki są bardzo przydatne 😀

artursurygala
Автор

1:40 Panicz ma/miał tabelę opałową i żeby opalić przy danej temperaturze na dworze musiał skorzystać z tej tabelii ( w ten sposób miał kontrolę nad temperaturą )
To jest wiedza prosto z podstawówki ( dwuznacznie TAK ) .

trotyl
Автор

Mając wbudowaną w kocioł pompę wymuszającą o nieznanej harakterystyce czy warto stosować na instalacji kolejne pompy, aby usprawnić obieg? Generalnie ta pompa wystarcza do zapewnienia przepływu wody w instalacji grzewczej o pojemności ok 35 litrów ogrzewającej od 70 do 100m2 powierzchni mieszkalnej. Niestety są obwody lepiej i słabiej grzejące o różnym przepływie i temperaturze wody ciepłej. Do pewnego stopnia daje się to korygować przez tłumienie zaworami na grzejnikach w obwodach lepiej grzejących. Przestaje to zdawać egzamin przy sporadycznie występujących ciężkich mrozach -20C, gdy instalacja musi pracować przy maksymalnej wydajności. Wtedy są pomieszczenia niedogrzane. Natomiast prostota i kompaktowość rozwiązania bardzo ułatwia codzienną eksploatację.

ekorych
Автор

Mam trzy pompy Wilo do remontu ale odłożyłem na półkę .
Ceny remontu Wilo to cena nowej pompy średniej klasy z gwarancją .

Stefatabor
Автор

Dziekujemy za test. Nie kazdy moze sprawdzic wydajnosc zrodel ciepla ktore nie sa zainstalowane w tym samym systemie.
Jedyna poprawke nalezy wziac na porownanie ilosci kWh zuzytych przez PC i kominek
PC ok. 11kWh z sieci - nie byl podany COP ale nie powinien byc nizszy niz 3.0 Czyli ok 33kWh energii zostalo "wpompowane w bufor" w 24h.
Drewno do kominka: 30kg (1kg suchego drewna szlachetnego to ok 4kWh energii cieplnej. ) 30kg x 4kWh= 120kWh energii wytworzonej z palenia drewnem ( minus straty kominowe, moze drewno bardziej wilgotne, moze mniej kaloryczne)
Przy pompie ciepla wszystko jest czarno na bialym.
Jak wynika z wyliczen kominek to juz wiecej niewiadomych do postawienia do wzoru.
Przy nowej instalacji trzeba sie dobrze zastanowic czy kominek (nie sadze ze taniej niz 30.000) z instalacja ma szanse zaoszczedzenia wystarczajaco pieniedzy zeby nie zalozyc zdecydowanie bezobslugowego zrodla ciepla jakim jest pompa.
I jeszcze ceny drewna, gotowego( lub nie) o odpowiedniej jakosci i kalorycznosci ( inaczej sami siebie oszukujemy).
Pozdrawiam swiatecznie

JerzyJuszczynski
Автор

Mówisz, akcentujesz w sposób BARDZO nie naturalny i nie przyjemnie się tego słucha, a ponadto jest to zaraźliwe.
Obejrzałem ten film z ciekawości, ale na tym poprzestanę bo naprawdę na dłużej nie da się tego słuchać.



Chyba że ktoś już jest w takim klimacie od dawna i nie przejmuje się niczym w ogóle nie dbając o siebie, o to czym się otacza, jakich jakości mowy słucha.

adamkurek
Автор

Mam u siebie instalacje grawitacyjną ze starymi żeliwnymi kaloryferami. Budynek ocieplony okna plastikowe z 1 piętrem po 72m2 na piętro, piec robiony na zamówienie wymiary; wysokość 82cm, szerokość 38cm, głębokość 53cm. Wszyscy się dziwią, że taki mały piec wystarcza na taki duży budynek. Trzeba pamiętać, że woda i kaloryfery też są magazynem ciepła, tak samo jak ściany. Na początku sezonu grzewczego jak i pod koniec palmy tylko rano, gdy temperatury na dworze spadają poniżej zera nieraz podpala się jeszcze wieczorem, a przy temperaturach poniżej -10°C podtrzymuje się malutki ogień przez cały dzień i to tylko w dni bez słońca. Ne mam ogrzewania podłogowego, ale też nie widzę potrzeby by takowe było.
Jak rozmawiałem z różnymi ludźmi to okazywało się, że zużycie węgla mam nawet o połowę mniejsze i nie potrzeba prądu do pomp bo ich nie ma.
Owszem nie mam regulacji temperatury w pomieszczeniach, chociaż przymykając zawór przy kaloryferze zmniejszam cyrkulację wody na nim co daje podobny efekt.

krzysztofzaecki
Автор

W takim razie na jaką pracę ustawić pompę jezeli w budynku o powierzchni 120m na parterze mam wszędzie ogrzewanie podlogowe, na piętrze jedną łazienkę z podlogówką i reszta grzejniki oraz poddasze z jednym grzejnikiem ?

jakk
Автор

9:23 jak poprawnie wybrać bieg w sytuacji gdy mamy kila stref, część z 1 pętlą, część z kilkoma pętlami?

oskarbanach
Автор

A się nie zgadzam, że nie da się wykonać podlogowki w układzie grawitacyjnym, bo mam w swojej karierze instalację ogrzewania podłogowego działającej na układzie otwartym grawitacyjnym. Ale jak to było wykonane to inna historia. Ale działa do dziś. 💪🤔

KrystianTimmler
Автор

1. a co jak z podłogówki wyciągnięte są grzejniki? jak wtedy dobrać ustawienia bo w domu pompy wyją 🤔
Od października mamy w domu pompę ciepła, wcześniej był piec śmieciuch z jedna pompą 3 biegową i dawała radę, teraz są dwie pompy z kilkoma ustawieniami ale używamy obie na 1 biegu bo słychać w domu wycie jak pracują.

Parter: Podłogówka z grzejnikami wpiętymi w obieg, 3 pokoje + łazienka.
Poddasze: 4 grzejniki + łazienka z podłogówką.
Dodam że 1 pompa jest zaraz za buforem, potem rura rozdziela się na dwie, jedna rura idzie na poddasze a druga do drugiej pompy zasilającej parter.

deavy
Автор

szefie w instalacjach grawitacyjnych temperaturę na kotle reguluje się miarkownikiem ciągu co do stopnia a durzą ilość wody stabilizuje każdy układ

alabama
Автор

Trzy pompy, mieszacze, odmulacz, 13 zaworów na 2 metrach itp pierdoły... Jedna pompa na trzy obiegi : podłogówka, grzejniki i zbiornik cwu 120 l. Hula 15 lat bez awari proste jak budowa cepa i bardzo wydajne i skuteczne. Przed podłogówka zawór. Przed zbiornikiem cwu zawór.

czeslawhelinski