Różnice między prawosławiem a katolicyzmem. Wpływ św. Augustyna.

preview_player
Показать описание
Zapraszamy na wielkopostne spotkanie. O wpływie św. Augustyna na Kościoły opowiada ks. Henryk Paprocki.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Kolejny wspanialy wyklad ksiedza Profesora. Bardzo dziekuje. Niech dobry Bog blogoslawi Wam obficie. Pozdrawiam serdecznie.

piotrmackiewicz
Автор

Olbrzymia wiedza. Wysłuchałem z ciekawością. Dziękuję.

cezaryraburski
Автор

Doskonały wykład. Wiele naświetla mi jako katolikowi. Dziękuję

marekprzybyszewski
Автор

Bóg zapłać Księdzu za poruszenie tegoż tematu. Bardzo kocham teologię prawosławna. Jest czysta.

pawelmjw
Автор

Dziękuję za długo wyczekiwany wykład. Jak zawsze słucham z przyjemnością :)

jakubmalec
Автор

Gdybyśmy się zaczeli zastanawiać, co nas łączy, a nie dzieli, o wiele większa byłaby radość w niebie. Wszelki podział nie od Boga pochodzi, w którym jesteśmy jedno. Szczęść Boże

MrdeMatys
Автор

Dziękuję, myślę ze Pan Jezus kocha nas katolików i prawosławnych, dla mnie to trudne, piękne jest prawoslawie, ikony, spiewy ale kocham tez katolicki nurt❤

magorzatapietrzak-kurzawa
Автор

Jako katoliczka zauważam, ze dużo wyższości jest w wypowiedziach duchownych prawosławnych i przez to ciężko się ich słucha, choć poniekąd my katolicy uważamy, że to nasza religia jest jedyną prawdziwą. Przykład tej wyższości mówiącego : "Augustyn wymyślił czyściec". Pomijając, że Biblia wielokrotnie mówi o takim stanie duszy po śmierci, kiedy ta nie trafia od razu do nieba, ale znajduje się w stanie pokuty za wyrządzone zło. Czyściec nie jest miejscem, lecz procesem oczyszczania duszy z konsekwencji grzechów. Nauka ta opiera się na następujących fragmentach Biblii - już w Starym Testamencie czytamy o modlitwie i ofierze za zmarłych ( 2 Ksiega Mch12 ), następnie NT, Pan Jezus mówi, że niektóre grzechy będą odpuszczone, również w wieku przyszłym, ale nie ten przeciwko Duchowi Świętemu ( Mt.12), czy też czytamy o stanie przejściowym ( czyśćca) w bardzo wielu alegoriach jak np. w przypowieści o chłoście po śmierci małej lub wielkiej ( Łk.12).
Ponadto forma "wymyślił" jest bardzo lekceważąca i znawca greki powinien też być znawcą języka polskiego i wiedzieć jak pogardliwie w teologii ( a nie bajkopisarstwie ) brzmi użycie takiego słowa.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystustus.

ewaplewinska
Автор

Bardzo dobry wykład pozdrawiam serdecznie.

lepusiekk
Автор

Arcyciekawe. Mam nadzieję, że będzie kontynuacja tego tematu.

wojciechtrojanowski
Автор

Rewelacyjny materiał. Jako osoba wychowana jednak w tradycji łacińskiej bardzo księdzu dziękuje ;)

piotrniemczyk
Автор

Dualizm rozumienia pochodzenia Ducha Świętego (od zasady i ze wspólnej natury) jest widoczny do dziś w Katechizmie Kościoła Katolickiego. W paragrafie 245 jest odwołanie do Symbolu Konstantynopolitańskiego, że wierzymy w Ducha Świętego, który od Ojca pochodzi. I dalej w Katechizmie czytamy: "Kościół uznaje w ten sposób Ojca za źródło i początek całej Boskości". W następnym paragrafie 246 czytamy natomiast, że Sobór Florencki precyzuje : Duch Święty ... swoją istotę i swój samoistny byt ma równocześnie od Ojca i Syna i wiecznie pochodzi od Ojca, jak i od Syna jako jednego Początku i jednego Tchnienia". Warto może dodać, że Kościół rzymsko-katolicki swój wykład wiary opiera na Składzie Apostolskim, w którym problem pochodzenia Ducha Świętego nie występuje. Z tego co pamiętam (mogę się mylić, co do roku), papież Jan Paweł II odmówił Credo bez "FIlioque" w 1993 z Bartłomiejem I, patriarchą Konstantynopola w Uroczystość św. Piotra i Pawła w Rzymie (i chyba nie zdarzyło się to tylko ten jeden raz). Nie wiem, czy "Filioque" nie należałoby potraktować na Zachodzie jako teologumen.

dariuszpietka
Автор

A teraz trzeba wybrać! W prawo czy w lewo; ogień czy woda? I umocnić się w wierze.

marekspisak
Автор

Gdyby ten Augustyn był taki istotny, to do rozłamu doszłoby od razu, a nid po kilkuset latach. I nie doszłoby do Unii Florenckiej.

Zouave
Автор

czy wiadomo co się stało z byłą partnerką i matką syna Augustyna?

mateuszwlodarczyk
Автор

I jak ja mam teraz wybrać jeden spośród obu tych Kościołów: katolickiego i prawosławnego? Nie mam możliwości zajmowania się teologią czy filozofią, czy semiotyką, żeby to ocenić. Co więcej, sa mądrzy argumentatorzy po obu stronach.

mz
Автор

Slucham, slucham bo szczerze chcialam sie czegos dowiedziec. Ale gdy na 33 min jest mowa, ze Augustyn "wymyslil" czysciec musze cos napisac. Po pirwsze nie podoba mi sie mowa o Bogu i o Jego kosciele obojetnie z ktorego skrzydla tylko w kategorii porownan filozofii i rozumowych dociekac takich czy innych ludzi. Bo tak jak Augustyn wielu innych z poczatkow szczerze i mocno szukalo Bozego prowadzenia w ich rozwazaniach. Z wyksztalcenia mogli byc filozofami czy innymi intelektualistami swego czasu ale w sercu kiedys szczerze przyszli do Boga i wierze ze Duch Swiety ich prowadzil, bo On Sam byl zainteresowany najbardziej prostowaniem sciezek duchowych Kosciola. Ja urodzilam sie i wyroslam jako Katoliczka, i Jezusa prawdziwie spotkalam wlasnie w tym kosciele. Ale nigdy zbytnio nie interesowalam sie takimi detalami wiary jak np na temat czyscca. Natomiast gdy juz bardzo dorosla przezywalam rozne stany i z nimi zwiazane duchowe objawienia, tam gdzie z calej sily szukalam odpowiedzi od Boga w jakiejs sprawie. I tak gdy odszedl moj ojciec, mimo ze wiem iz dzien przed tym przyszedl do Jezusa stale mialam wiele watpliwosci co do jego sytuacji po drugiej stronie. Przez wiele miesiecy codziennie i nieustannie prosilam Boga o jakies swiatlo w tej sprawie. I pewnej nocy miala sen, i wiem ze byl to jeden z tych duchowych, gdy miala ukazane gdzie jestmoj ojciec, i jak sie czuje, i jak jest pogodzony z Jezusem. Tyle, ze on sam nie mogl mnie widziec bo przebywal za drzwiami jakiegos pomieszczenia, i wzdluz korytarza tamtej budowli bylo wiecej takich pokoi. Ale slyszalam glos mojego ojca i wiedzialam natychmiast w moim duchu ze choc jeszcze nie w optymalnym duchowo blogoslawienstwie jednak nie potepiony. Dopiero pozniej zaczelam sie interesowac i porownywac wizje innych wierzacych na temat wlasnie tej przestrzeni, gdzie przebywaja niektore dusze, a moze wiekszosc z nas i przechodza dalszy proces oczyszczania, ktory sie nie odbyl na ziemi, ale poniewaz wierzyli w Boga nie sa w ciemnosci potepienia. Mialam tez inne potwierdzenia z innymi ludzmi, na temat takiej przestrzeni po drugiej stronie, i wiem ze wszystkie te sny byly od Boga w dodatku w momentach gdy wcale ich nie szukalam. Po prostu prezent od Boga dla mnie. Czysciec istnieje i wiele innych jeszcze tajemnic, aczkolwiek nigdy bym nie namawiala na wyprobowanie Boga w tej dodatkowej lasce. Jestem za zbawieniem z prawdziwego serca tu i teraz, a potem i tak bedziemy dalej sie uczyc albo przechodzic korekte.

mariajordan
Автор

Ezechiel próbował opisać
Serafinów i wyszło mu średnio raczej. Jednak trudno znaleźć dziś teologów którzy spierali by się o to jaka "na prawdę" jest ta istota. Serafin w porównaniu z Bogiem to "kaszka z mlekiem". Jak pysznym trzeba być aby sobie uzurpować prawo do jedynego, słusznego opisania Boga...niezależnie od tego czy jest się świętym Grzegorzem, czy świętym Augustynem. A jak głupimi są Ci którzy znajdują w tym powód do schizmy ??? Szkoda słów...

DedEer
Автор

Rozumem Kościoła Katolickiego jest Chrystus. On decyduje co jest dla Kościoła dobre a co trzeba odrzucić. Głową jest Papież i on nieomylnie to podaje. Jest nie możliwe że w doktrynie Katolicyzmu jest błąd gdyż prowadziłby wiernych do piekła. Natura Boga jest jednak ale moce, kształt, skutki są troiste.

jacek
Автор

Wróćcie do Ojca Bracia. Czy nie czujecie że jecie coraz gorsze pożywienie. Katolicyzm Was z radością przytuli będzie wspaniałe święto.

jacek