Co kryje zwykła latarka? #RS Elektronika #251

preview_player
Показать описание
W tym odcinku przyjrzymy się budowie zwykłej latarki.
Ale czy ona jest taka zwykła?
Okazuje się, że współczesne latarki są dość mocno wypełnione elektroniką.
Zapoznamy się z budową i działaniem latarek, tych z żarówkami oraz tych z LED'ami i laserami.

Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Niby taki prozaiczny przedmiot a odcinek wyszedł świetny! Bardzo miło się oglądało. Dziękuję!

dawidzamojski
Автор

Bardzo fajnie wytłumaczone działanie elektroniki w współczesnych latarkach.

gabka
Автор

Tych "prawie nikt" mamy 15k na grupie Latarkowy Świat.
Fajnie omówione podstawy zasilania.
Dziś latarki mają duzo bardziej rozbudowane sterowniki, które dają możliwości pomiaru napięcia zasilania, temperatury, plynnej zmiany jasności czy nawet programowania ilości i mocy na danym trybie.

michadugosz
Автор

Świetny odcinek. Podobał mi się ten zarys historyczny. Pozdrawiam.

robertj
Автор

Niby głupia "taschlampa", zn. latarka ale wiedza na temat jej budowy i zasada działania... nawet bym nie pomyślał. Super materiał, choć temat może się wydawać prozaiczny, prosty, czy jak ktoś tam go nazwie, to jak dla mnie, to jest to super materiał i temat. Po tym materiale zrozumiałem, jakie to kiedyś błędy popełniałem. Jeszcze raz super łapka za odcinek. Pozdrawiam.

homemade
Автор

Prwnie że odcinek się podobał jak zresztą każdy. Wiele wiedzy w pigulce! Dziękuję 😊

Tarvezz
Автор

1:37 Jest ogromna różnica pomiędzy "flashlight" i "fleshlight". To pierwsze jest latarką, a to drugie jest zupełnie czymś innym.

nemeczek
Автор

Oglądam oglądam i aż chce mi się bawić cewkami

andreasjohansen
Автор

Fajne takie odcinki z budowaniem konstruowaniem czegoś można się dużo nauczyć

przemek
Автор

Co tu dużo pisać - fajnie i przystępnie omówione, dzięki! PS. Mam latarkę Ledlenser P7, też bardzo fajna latarka.

Radek.
Автор

Super film wkoncu zrozumiałem jak działa przetwornica proszę więcej takich filmów

sylwesterbucki
Автор

Mega fajny i przydatny odcinek panie Krzysztofie. Super się ogląda takie odcinki. Pozdrawiam

marcinurban
Автор

Wspaniały odcinek Panie Krzysztofie, wreszcie rozumiem jak to działa i dlaczego oprócz diody i ogniwa w latarce jest jeszcze elektronika i do czego ona służy. Niestety nie mogę zgodzić się tylko z jednym stwierdzeniem - że wszyscy używają smartfonów w roli latarek i nikt prawdziwych latarek już nie używa. Otóż Panie Krzysztofie myślę, że to zależy od miejsca zamieszkania i środowiska w jakim się obracamy. Ja jestem leśnikiem, ponadto jestem także myśliwym i mieszkam na szczęście daleko od miasta. Te trzy rzeczy determinują fakt, że posiadam 9 latarek i nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa 🙂Na co dzień zawsze przy mnie jako moje EDC są dwie latareczki zasilane ogniwem AAA - przy kluczach od samochodu - maleńki Fenix, a przy nożu i multitoolu mały LedLenser. Zapewniam, że świecą o niebo lepiej niż smartfon nawet taki za 7000 zł 🙂
, Fenix ma 200 lumenów, a jest niewiele większy niż ogniowo AAA. Ponadto do prac na zewnątrz i do polowania używam porządnej choć chińskiej latarki czołowej Sklihunt. Zasilana ogniwem 18650 potrafi w trybie turbo świecić z jasnością bliską 1200 lumenom, ale tak naprawdę swoją wartość pokazuje gdy godzinami można przy niej pracować w ciemności w zupełności wystarczającym trybie 200-300 lumenów. Oprócz tego do poszukiwania postrzałków lub innych zadań terenowych mam chińskie latarki Convoy większą i mniejszą - te są jednak modyfikowane przez Kolegów z forum latarkowego - koniecznie trzeba poprawić pracę naszych żółtych braci w dziedzinie odprowadzania ciepła czy solidności połączeń. Na koniec mam jeszcze LedLensera, z akumulatorem, który to akumulator ma wbudowany w siebie port USB. Ładowanie polega zatem na podłączeniu do ogniwa ładowarki od smartfona - zwykłej lub samochodowej. Dodatkowo ten Ledlenser ma system focus dzięki któremu możliwe jest sterowanie ogniskowaniem światła od wiązki skupionej po rozproszoną.
Kolejne latarki jeżdżą ze mną w samochodzie. Jak widać, istnieje nadal spora rzesza ludzi chętnie używających latarek. Prawda jest taka, że nie trzeba być traperem, starczy poczekać aż trochę powieje, a zaraz elektrownia wyłącza prąd na długie godziny i liczne latarki w domu oddają wtedy nieocenione usługi. Dla tych którzy bywają w terenie częściej niż tylko na niedzielnym spacerze, dobra solidna i pewna latarka warta jest naprawdę dużo. To samo powiedzą strzelcy, gdyż taktyczna latarka umieszczona na broni krótkiej czy na karabinku jest nieoceniona, zaś funkcjonariuszom różnych służb nie raz uratowała życie. Pozdrawiam i dziękuję za super ciekawy film.

radosawskorkowski
Автор

Wydawało by się, że nie da się nic powiedzieć o latarkach, a tu niespodzianka. Dużo fajnych ciekawostek. Dzięki!

JohnKpl
Автор

Fajny odcinek. Wiele ciekawych informacji, które na co dzień nie są znane.

roberts
Автор

Skończyłem studia z elektrotechniki, nie za bardzo lubiłem przedmiot o tranzystorach i tak dalej, bo była to nauka typu taki tranzystor potrzebuję takiego napięcia, inny innego. Nie chciało mi się tego uczyć bo nie było przedstawienia faktycznych zastosowań, tylko charakterystyka danego układu.
Na zajęciach laboratoryjnych jak badaliśmy układ boost, to wchodziło mniejsze napięcie, a na wyjściu było większe, wow, cóż za emocję. A wystarczyło dać baterię i diodę żeby pokazać iż takie układy rzeczywiście mają sens i są użyteczne, anie jak zwykle nauka o zamierzchłej technologii.

TheAdrian
Автор

W latarkach "na korbkę" lub z ogniwem słonecznym bywa iż zamiast jakiegoś akumulatorka (choćby Li-Ion) montowane są superkondensatory jako dużo bardziej odporne na chaotyczne oraz mnogie cykle ładowania/rozładowania.

Witq
Автор

Jako młody człowiek miałem maglitea z żarówką kryptonową, to był czad w tamtych czasach !!

pawekowalski
Автор

....kurde, gdzieś już widziałem podobny hmmmm wiem ...U Mistrza Adama!😁😆

wojciechkiryjczuk
Автор

Świetny film, w końcu zrozumiałem, jak to się stało. czekamy na więcej

buraktosun
join shbcf.ru