Chłodzenie bezpośrednio na rdzeniu procesora!

preview_player
Показать описание
ZOSTAW SUBA!

#technius 591 #intel #chłodzenie

Siemanko! Chłodzenie bezpośrednio na rdzeniu procesora Intel gen12 i gen13 to może być ciekawa sprawa!

Zapraszam też na kanał o GameNIUSach!

Źródło newsa:

MÓJ SPRZĘT:

PERYFERIA:

FILMOWANIE:

KOMPUTER:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Idea skalpowania procesorów nie jest mi obca, bo zrobiłem tak z sześcioma procesorami Intela i dobrze pamiętam jak spory osiągałem efekt na plus. Co do pomysłu EKWB - zajebista sprawa, to naprawdę może dać spory upust temperatur procesora, wszak nic już nie przeszkadza w odbieraniu ciepła z bezpośrednio samych rdzeni. Jak dla mnie sztos sprawa. Jedynie montaż takiego bloku bezpośrednio na krzemie może przyprawić o nadpotliwość 😀😀😀. Pewnie są ludzie, którzy pamiętają czasy pierwszych procków AMD, gdzie nie było metalowego IHS i było to oblane ceramiczną masą, którą bardzo łatwo można było ukruszyć i praktycznie procesor nadawał się do wyrzucenia. Ja zakładałem chłodzenie na coś takiego i do dzisiaj pamiętam ten stan przedzawałowy i prawie osraną zbroję 🤣🤣 Piękne to były czasy, teraz to nie ma czasów 😀Pozdrawiam serdecznie

MrJacenty
Автор

Fajny materiał - ciekawie i logicznie uargumentowane opinie.

polakmay
Автор

Odnośnie direct die. Jest fajne i w sumie nie jednego proca oskalpowałem (lutowane też), wiec jakby było mnie stać to w sumie zrobiłbym sobie ^.^, ale w tej cenie to chyba wolałbym zamontować drugą chłodnicę, która zbije mi bardziej temperaturę bo podniesie się pojemność cieplna xD. Poprawnie przeprowadzona procedura skalpowania przy zostawieniu IHS daje od 10 do 20 paru stopni (w zależności od tego jak dobrze było to zalutowane - są sztuki lepsze i gorsze) więc jeśli zdejmowanie IHS dawałoby podobne efekty to mamy ryzyko nie współmierne do uzysku :D. Musiało by to być ze 40 stopni, a na dobrą sprawę nic nie zbije temperatury z CPU lepiej niż poprawiona zarządzanie energią :P. Jeśli procek weźmie mniej sztrumu z gniazdka to z automatu będzie chłodniejszy.

To "zespawanie się" chłodzenia wynikło z połączenia ciekły metal + wadliwy radiator/ podstawa miedziana. Gdzieś miedź była zanieczyszczona i spuchło. Jak by to buło aluminium to ciekły metal (gal) zrobiłby om nom nom jak ruda na samochodzie - temu jak kładziesz ciekły metal na miedziane chłodzenie to warto zawsze położyć trochę zboczku i sprawdzić jak się zachowuje przed montażem. temu najlepszą opcją byłoby galwanizowanie/niklowanie miedzi i wtedy nie ma bata by coś się podziało przy ciekłym metalu. no ale corpo, co zrobisz jak oni muszą oszczędzić każdego $.

mariuszstaron
Автор

Przy moim pierwszym i drugim komputerze w życiu, to były tylko takie 🙂 Raz jak montowałem jakiegoś customowego pentagrama, to faktycznie z duszą na ramieniu, bo tam wszystko trzaskało podczas montażu. Wtedy jeszcze lubiłem kombinować i byłem odważniejszy. Teraz to już mi się nie chce. Choć gdybym miał wszystko podane na tacy, taki gotowy zestaw do skalpowania, to może bym się pokusił. W obecnym PC na chłodzenie cieczą nie starczyło. Ciekły metal jest. To już chyba taki standard jak ktoś kupował coś bardziej wydajniejszego, żeby wziąć sensowną pastę. Choć ciekły metal nakładałem pierwszy raz. Myślałem, że to będzie konsystencją podobne do tych srebrnych past, ale jednak było trochę inne. Generalnie ciekawe to. Technokracja po 15 minucie ;-)

szmonszmon
Автор

Chłodzenie na rdzeniu procesora. Heh miałem już to w 2019 na laptopowym mutancie z Aliexpress przerobionym na LGA1151. Temat stary jak świat, tylko teraz ktoś postanowił zrobić dedykowane chłodzenie na ten patent

YTtomek
Автор

Tak się z ciekawości.
Co gdyby płyta główna była jednym wielkim blokiem wodnym z zamkniętym układem dla procesora. Procesor na swoje miejsce zamykamy klapkę przy której znajdują się od razu dwa wejścia na wężyki i na przykład turbopompka żeby bezpośrednio odprowadzała ciepło.
Jako ciecz zalanie olejem transformatorowym.

emerwian
Автор

Pamiętam, jak w moim Athlone XP ukruszyłem narożnik rdzenia... ale przeżył. ;)
Gdzieś widziałem testy i wyszło z nich, że róznica pomiędzy radiatorem na IHS, a bezpośrednio na rdzeniu nie jest znaczna (wynikało to chyba z powierzchni styku rdzenia), a ryzyko wielkie.

PsyborgMJ
Автор

Technokracja
Jeszcze ciekawsze byłoby chłodzenie procesora przez ciecz płynącą przez chip. Powiedzmy że na etapie projektu przewidziano kanał "rurkę" przez chip a na ihs są złącza do podłączenia chłodzenia. Może materiał na odcinek?
W Google in chip water cooling🙂

Oski
Автор

wsadziłbym z ciekawości pomiędzy procka a to AIO ogniwo Peltiera. To by była Arktyka :D

rywale
Автор

Ulubiony zespół muzyczny Technokraty?
TECHNOTRONIC 😜

TheRayu
Автор

Ostatnie 3 minuty "doklejony" material z wczoraj?

ferdynand
Автор

Ładnych kilka razy już bawiłem się na direct die, mianowicie w lapku chłodzenie jest prosto na rdzeniu. Cuda wianki wyczyniałem, nic nie rozwaliłem, ciekły metal był kładziony kilkukrotnie, stary "zaschnięty" był zeskrobywany, laptop 5 lat ma i ciągle nie chce umrzeć, dzielnie służy.

Powerware
Автор

A co jest niebezpiecznego w bezpośrednim zakładaniu chłodzenia ?
Ja w każdym swoim laptopie zawsze sam pastę wymieniałem i tam są chipy bez ihsu więc bezpośrednio leci docisk

TheMoreUKnowXYZ
Автор

To procki intela nie sa lutowane od 9 generacji znowu?
Czy mozna ihs jakos odlutowac?

konomi
Автор

Jestem zdania, że zamiast montować chłodzenie na grzejnik powinno się zmniejszyć ogrzewanie. Prosto. Tanio. Tymczasem nakręca się spirala wyciągania kasy.

kp
Автор

Direct die to nie jest żaden niebezpieczny proces, jak wszystko normalnie robisz to nie ma opcji że cos uszkodzisz

qba
Автор

Przykro mi bardzo ale krzem ma swoje ograniczenia i się kończy ta technologia, jeżeli procesory są coraz szybsze to są coraz cieplejsze, i będą coraz większe problemy z chłodzeniem a do coraz szybszych procesorów musi być zwiększony pobór prądu, fizyka jest prosta

robertkanikowski
Автор

No, fajnie wygląda, czemu nie, chciałbym u siebie coś takiego kozactwo normalnie, kurde ciekawe. Jak by to chłodzenie dawało 20 stopni mniej, a przy obecnym powietrznym chłodzeniu Corsair A500 I9 9900K ma 30 kilka stopni przeciętną temperaturę, no to musialbym swojemu procesorowi załatwić jakiś korzuszek, żeby się biedactwo nie przeziębiło😉.

michamaj
Автор

Kiedy porównanie rtx 3060 ti gddr6x ze zwykłym rtx 3060 ti?

Tymekx
Автор

Ta końcówka od 15 minuty coś połączona ze wczorjszym odcinkiem, montaż zrobił brrrr XD

xMigus
join shbcf.ru