Silniki rakietowe - czy mogą działać w próżni?

preview_player
Показать описание
W tym filmie zastanowimy się nad zasadą działania silników rakietowych. Czy próżnia faktycznie im przeszkadza? Czy musi być coś w otoczeniu silnika, od czego mógłby się odepchnąć? Spróbujemy rozważyć kilka prostych sytuacji i zobaczyć, do jakich wniosków dojdziemy.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dzięki za filmik. Taki proste wytłumaczenie, a od dawna temat odbijał mi się czkawką. JEDNEGO MOLA W ŻYCIU MAM MNIEJ ;-))))

astom
Автор

Mam nadzieje że teraz po zapowiedzi Daniela aka CPF aka CPM o usuwaniu komentarzy nadal bedziesz prowadził swój kanał. Zawsze z przyjemnością oglądam Twoje filmy. Jesteś kulturalny, masz sporą wiedzę którą umiesz się podzielić. Twoje komentarze na kanałach zwolenników płaskiej ziemi zawsze trafiały w punkt.
Po Danielu widać było że walczy ze sobą czy wszystkie niewygodne osoby i ich komentarze usuwać czy zostawić. W pewnym momencie miałem nadzieje że się opamięta. Niestety wybrał swoją rodzinę płaszczaków. Mam nadzieje na kolejne Twoje filmy.

artig
Автор

Jest na świecie bardzo dużo komór próżniowych, dlaczego nikt nigdy nie zrobił eksperymentu w takiej komorze z silnikiem rakietowym? Taka zabawa z klockami to dla przedszkolaków. Wybuch powoduje że pocisk jest wyrzucany z lufy, a karabin odrzuca strzelca.
Umieść karabin w komorze próżniowe i zobacz czy zostanie odrzucony w czasie wystrzału.

sowa
Автор

Proponuję w takim razie dla potwierdzenia tej tezy umieścić na żaglówce silnik z wentylatorem który będzie dmuchał w żagle. Czy żaglówka popłynie czy nie? Życzę powodzenia.

montffa
Автор

Hmm. Pokazałeś model działania silnika rakietowego w warunkach atmoswerycznych. Według mojej dedukcji, gdybyśmy chcięli zbudować podobny model dla warunków próżni, należałoby odrzucić jedną z mas. A sprężynę potraktować jako opuszczające rakietę spaliny. Poza tym, jeżeli silnik rakietowy działa w próżni, dlaczego nie ma jeszcze filmików przedstawiających to zjawiska, tylko ciągle musimy rysować schematy. Pozdrawiam Cię fizyku. Zmuszasz mnie do logicznego myślenia.

stanisaw
Автор

Ehh Fizyk, Fizyk, ty znowu wyjeżdżasz z wzorami, przykładami, prawami fizyki, bombami to ty nie wiesz, że jak wyciągniesz motorówkę z wody to choćby nie wiem jak szybko śruba motorówki się kręciła to motorówka nie poleci? Dlaczego? Bo nie ma odpowiedniego medium. Bez medium żaden silnik nie może działać. Zapytaj naukowca Tomka Ż. On ci to wyjaśni tak jak mi to wyjaśnił na livie. Jest oczywistością, że najlepiej silniki działają kiedy się znajdują w bardzo gęstym medium, bo wtedy mają się od czego odpychać. Np. helikopter dużo lepiej pływa w wodzie niż lata w powietrzu. Bo medium gęstsze umożliwia lepsze odpychanie łopat wirnika :D :D :D

ginwithtonic
Автор

Witam, jestem laikiem entuzjastą podboju kosmosu, i często spotykałem się w necie z wypowiedziami właśnie ze silniki rakietowe nie działają wyróżnia (w kosmosie) brałem za pewnik ponieważ nie mogę tego przetestować osobiście... Ale co z silnikami manewrowymi?? przecież one potrafią działać bardzo precyzyjnie podczas dokowania do ISS czy to nie ta sama zasada działania?? 🤔

BlackBear
Автор

Czy orientuje sie Pan jakiego paliwa uzywa się do spalania w próżni???

piotrpuda
Автор

Hey:) ja tak z innej beczki....sam usunąłeś komentarz u krejzola, czy zostałeś objęty programem... "niewygodne odpowiedzi usuwam..."😁

Newcomer
Автор

Trzeba przy takich założeniach działania silników odrzutowych w próżni brać bardzo wiele pod uwagę, bo fajnie i prosto to brzmi w teorii. W praktyce sprawa jest dużo bardziej złożona i skomplikowana i na pewno nie opanowana w roku rzekomego lądowania na Księżycu -1969 roku.
By coś się paliło, by nastąpiła eksplozja potrzebna do odrzutu - potrzebny jest tlen. A co to próżnia i jaką siłę potrafi mieć implozja? Specjaliści od agencji kosm. nauczają was że Księżyc otacza próżnia (ostatnio troszkę zmodyfikowali nauki ale przecież w 69 roku tych modyfikacji tej nauki nie było) . każda próżnia momentalnie wessie wszelkie ulatujące powietrze czy tlen w ułamku sekundy - próżnia potrafi nawet zgnieść do środka cysternę kolejową. Jak w 1969 roku obliczyli jaki stopień próżni jest w okolicy Księżyca by móc tym kartonowym "pudłem-stodołą" wylądować na Jego powierzchni? A przecież zmierzenie stopnia siły tej próżni - było by niezwykle konieczne do produkcji paliwa jak i samego silnika i wszelkich wtrysków paliwa w elementy hamujące to kartonowe pudło nad samą powierzchnią Księżyca. (Nie masz wrażenia że to rozważania jak powieści s-f z tym lądowaniem na Ksieżycu w warunkach próżni?). przecież precyzyjne elementy hamujące to konieczność, gdyż sam nawet mówisz w filmie cos w stylu: że w warunkach próżni potrzeba mniej siły odrzutu by bez oporu polecieć - bo przecież atmosfera nie hamuje, bo jej nie ma. No więc trzeba mega precyzyjnych elementów sterujących tym silnikiem odrzutowym by "stodoła" nie rozbiła się o powierzchnię księżyca, gdyż brak tam przy hamowaniu wspomagania atmosferą.
Co ciekawe - skoro próżnia jest już dużo bliżej ziemi - to przecież grawitacja Ziemi ma dużo mniejszy problem z przyciąganiem obiektów do siebie (bo nie przeszkadza jej w przyciąganiu atmosfera tworząca jakiś opór), a mimo to wierzycie w satelity geostacjonarne zamiast w "balony-meteo-satelity geostacjonarne".

TheRock
Автор

Myślałem że omówisz ostatnie doświadczenie cepusia... z zielonką na gumce.

obserwatorswiata
Автор

Ma sens na zasadzie II dynamiki Newtona. Rakieta w próżni niejako odbija się od wyrzucanych gwałtownie cząstek gazu powstałego na skutek gwałtownych reakcji. Problem w tym, że moim zdaniem jest to zbyt słaby odrzut aby np.wylądować na księżycu. No ale może się mylę? Trzeba było by zrobić doświadczenie w próżni takiego mini lądownika odrzitowego

Pokojowa-Apokalipsa
Автор

Błagam wyjaśnijcie mi czemu?!!! Czemu to działa, jak według mnie nie powinno działać!!! Przecież silnik rakietowy działa na zasadzie odrzutu, a do odrzutu jest potrzebny jakiś opór do przyhamowywania spalin, aby te nie wystrzeliwały z ogromną prędkością wcale nie powodując odrzutu na rakiecie... Skoro rakieta odpycha spaliny i ona sama się od nich odpycha, to i w atmosferze powietrze odbija te spaliny samo rozpędzając się, a przy tym hamując owe spaliny te przekazują energię na rakietę. To tak jak odpychanie deski w wodzie na basenie powoduje dużą siłę działającą na człowieka chcącą go przewrócić, a zaś w ośrodku rzadszym (powietrzu) można machać tą deską przód tył i nic nie chce wyprowadzić mnie z równowagi. Czemu w takim razie odrzut działa w Nie daje mi to spokoju od kilku dni i muszę się dowiedzieć.... Pomóż proszę. Podobnie kolega przytoczył tu gdzieś klapy na lotniskach, które mają na celu zwiększenie siły odbicia przy startach myśliwców na krótkich pasach w lotniskowcach. Można prosić o jakieś źródła naocznie pokazujące odrzut w próżni jak sterowanie satelitami, żeby rzeczywiście widzieć, że się coś dzieje, albo wspomnianą przez Pana puszkę napoju otworzoną w całkowitej próżni? Jak jest to możliwe, że coś o kilkudziesto razy większej masy odbija się od czegoś o tak małej masie i to w dodatku, gdy ta masa mała ma całkowitą swobodę w poruszaniu się, gdyż w próżni nie ma oporów powietrza. Pozdrawiam.

Qwertyuiop-
Автор

To jest nonsens. Facet pokazujesz działanie sprężyny, czyli działanie ciała na ciało. Trzymając się tej metafory (1) klocek to rakieta, (2) sprężyna to wyrzut gazu, a (3) to .... co? W naszym przypadku "nie ma drugiego klocka", bo jest próżnia. Sprężyna nie ma oparcia, więc nie może przekazać siły

Hugubert_
Автор

Skoro płascy uważają, że musi być jakaś ściana od której się spaliny muszą odpychać, to niech podadzą maksymalną odległość "zasięgu" takiego "odpychania" :)
Trochę tak jakby wiatrakiem na statku dmuchali w żagiel żeby płynąć he he..

fotomielec
Автор

Wszystko ok. Ale idac logika masy.. Żeby poruszyć, , kwadracik, , to jeden tylko impuls pracy silnika rakietowego musiał by mieć większą masę jak, , cały kwadracik.. czyli masę czasteczek, , udezajacych w kwadracik ., , żeby nastopil ruch!. To jedno zagadnienie a drugie to kwestia bezpieczeństwa a mianowicie na facetów siedzących w puszcze z aluminium jest skierowany stumien silnika rakietowego?!?

lukaszswiatek
Автор

No super!
A teraz zapytaj tych "myślicieli" od teorii że rakieta odpycha się od medium jakim jest powietrze😋.
Ciekawe co powiedzą.
Mnie interesuje tzw mechanika tego "odpychania" ważącej nieraz setki ton rakiety od medium które na poziomie morza waży około 1, 2 kg. na metr sześcienny. Gazy wylotowe jak sama nazwa wskazuje wylatują z rakiety, nie są z nią już niczym związane i co dalej?
Ale żaden "bystrzak" się tu zapewne nie pojawi.

tomaszmiddle
Автор

Rozwala mnie jak im trzeba to tlumaczyc w ten sposob. bo myslenie logiczne jest na poziomie zerowym. A skoro tak, to nawet takiego tlumaczenia nie zrozumieja

tomizet
Автор

masę rakiety z paliwem do masy gazów pominę...ale w hipotetycznej sytuacji doskonałego paliwa ....dla zobrazowania... wodór i tlen które w wyniku spalania /eksplozji zamieniają się w wodę ... która jest odsysana z układu odpowiedniej komory spalania ....rozumiem że dysza nie byłaby potrzebna...po co tracić cenną wodę...muszę napisać do nasa ....najlepszy silnik rakietowy powinien być bez dyszy i działać w rakietach kosmicznych w układzie zamkniętym(dysze to zwykłe marnotrawstwo cennych składników)

szy.jerzypl
Автор

1."Nie ma powodu, żeby silnik rakietowy w próżni nie mógł działać" Czy znasz przypadek, żeby ktoś to zdanie sprawdził w praktyce? w sposób inny niż: przecież widać rakiety (nie da się chyba z Tobą nie rozmawiać). Przyjmij, że na początku rozważania masa paliwa wynosiła 50% masy całej rakiety (lub przyjmij ile chcesz %). I całą masę możesz spalić zamieniając na pęd. Czy sprawdziłeś, jaki efekt finalny uzyskasz opierając się na zasadzie zachowania pędu? Chodzi mi głównie o zależność pomiędzy nadną prędkością i czasem działania na skończonej ilości paliwa. Umiesz liczyć. więc sprawdź sobie. Załóż, że w kosmosie nie ma tankowania. I podpowiem Ci. Według mnie, system jest bardzo, bardzo nieefektywny.
2. Po czym poznasz w przestrzeni kosmicznej, że należy zmienić prędkość i o ile. Jak obrócisz rakietą, żeby wylot dyszy ustawić w odpowiednim kierunku? (raz nadana prędkość obrotowa będzie działać ciągle, aż do dalszego wymuszenia. Rakieta ma 3 stopnie swobody) Skąd będziesz znał rzeczywistą prędkosć rakiety, rzeczywistą trajektorię ruchu?

stasjas